Məhbusların hüquqlarının qorunması üzrə təlimlər Salyan, Gəncə və Şəki şəhərlərində davam etdirilib
2024-cü ilin iyun ayında Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu Azərbaycan Respublikası Ədliyyə Nazirliyinin Penitensiar Xidməti ilə birgə Salyan rayonunun 5 saylı Cəzaçəkmə Müəssisəsində, Gəncə şəhərinin 2 saylı İstintaq Təcridxanasında və Şəki Penitensiar Müəssisəsində təlimlər təşkil edib.
Təlimlər insan hüquqlarının qorunması və məhkumlarla davranış qaydalarına riayət olunması istiqamətində Penitensiar Xidmətin əməkdaşlarının bilik və bacarıqlarının artırılması məqsədilə keçirilib.
İnstitutun və Penitensiar Xidmətin təlimçiləri Salyan, Gəncə və Şəki şəhərlərində Xidmətin 62 əməkdaşına “Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyində təsbit edilmiş məhbusların hüquqları”, “BMT-nin Məhbuslarla rəftarın minimal standart qaydaları” və “İşgəncələrə Qarşı Avropa Komitəsinin standartları” mövzularında təlimlər keçiblər.

Training Sessions on Prisoners' Rights Protection Continued in Salyan, Ganja, and Sheki Cities
In June 2024, the Institute of Law and Human Rights, in collaboration with the Penitentiary Service of the Ministry of Justice of the Republic of Azerbaijan, conducted training sessions at the 5th Correctional Facility in Salyan, the 2nd Pretrial Detention Center in Ganja, and the Sheki Penitentiary Institution.
These sessions aimed to enhance the knowledge and expertise of Penitentiary Service personnel in protecting human rights and upholding behavioral standards with inmates.
Trainers from the Institute and the Penitentiary Service delivered training sessions covering topics such as “Prisoners’ rights as delineated by the legislation of the Republic of Azerbaijan”, “The United Nations Standard Minimum Rules for the Treatment of Prisoners”, and “Standards of the European Committee for the Prevention of Torture” to 62 Service personnel in Salyan, Ganja, and Sheki cities.