Məhbusların hüquqlarının qorunması üzrə təlimlər Salyan, Gəncə və Şəki şəhərlərində davam etdirilib
2024-cü ilin iyun ayında Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu Azərbaycan Respublikası Ədliyyə Nazirliyinin Penitensiar Xidməti ilə birgə Salyan rayonunun 5 saylı Cəzaçəkmə Müəssisəsində, Gəncə şəhərinin 2 saylı İstintaq Təcridxanasında və Şəki Penitensiar Müəssisəsində təlimlər təşkil edib.
Təlimlər insan hüquqlarının qorunması və məhkumlarla davranış qaydalarına riayət olunması istiqamətində Penitensiar Xidmətin əməkdaşlarının bilik və bacarıqlarının artırılması məqsədilə keçirilib.
İnstitutun və Penitensiar Xidmətin təlimçiləri Salyan, Gəncə və Şəki şəhərlərində Xidmətin 62 əməkdaşına “Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyində təsbit edilmiş məhbusların hüquqları”, “BMT-nin Məhbuslarla rəftarın minimal standart qaydaları” və “İşgəncələrə Qarşı Avropa Komitəsinin standartları” mövzularında təlimlər keçiblər.

Тренинги по защите прав осужденных продолжены в городах Сальян, Гянджа и Шеки
В июне 2024 года Институт права и прав человека совместно с Пенитенциарной службой Министерства юстиции Азербайджанской Республики организовал тренинги в исправительном учреждении №5 Сальянского района, следственном изоляторе №2 в Гяндже и пенитенциарном учреждении в Шеки.
Тренинги проводились с целью повышения уровня знаний и навыков сотрудников Пенитенциарной службы в сфере защиты прав человека и соблюдения правил обращения с осужденными.
Тренеры Института и Пенитенциарной службы провели тренинги для 62 сотрудников Службы в городах Сальян, Гянджа и Шеки по темам «Права осужденных, определенные законодательством Азербайджанской Республики», «Минимальные стандартные правила ООН в отношении обращения с заключенными» и «Стандарты Европейского комитета по предупреждению пыток».