Məhəmməd Quluzadənin "Xalq qəzeti"ndə məqaləsi dərc edilib
"Xalq qəzeti"nin 07 aprel 2023-cü il tarixli buraxılışında Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadənin “Beynəlxalq hüquq Qərbi Azərbaycana Qayıdışa təminat yaradır” başlıqlı məqaləsi dərc olunub.
Məqalədə qeyd edilir ki, hazırda dünyada mülkiyyət hüququnun təmin edilməsi məqsədilə bir sıra sənədlər və mexanizmlər mövcuddur. Bu sənədlərdən biri də BMT-nin iqtisadi və Sosial Şurasının 2005-ci ildə qəbul etdiyi Qaçqınlar və məcburi köçkünlər üçün ev və əmlak restitusiyası prinsipləridir. BMT-nin xüsusi məruzəçisi P.Pinheironun şərəfinə “Pinheiro prinsipləri” adlandırılan bu prinsiplərin ayrı-ayrı maddələrinə müəllif tərəfindən aydınlıq gətirilir və bu Prinsiplərin Qərbi azərbaycanlıların mülkiyyət hüququ məsələsinə yaratdığı imkanlar təhlil edilir.

Mahammad Guluzade’s article was published in the “Khalq” newspaper
An article by  Mahammad Guluzade,  Chairman of the Board of the Institute of Law and Human Rights, entitled  “International law guarantees Repatriation to Western Azerbaijan” was published in the issue of the newspaper “Khalq” (“the People”) dated of April 7, 2023,.
The article notes that at present there are a number of documents and mechanisms in the world that ensure property rights. One of these documents is the Principles of Housing and Property Restitution for Refugees and  Displaced Persons, adopted by the UN Economic and Social Council in 2005. The author clarifies certain articles of these principles, called the “Pinheiro principles” in honor of the UN Special Rapporteur P. Pinheiro, and analyzes the possibilities created by these principles for the issue of property rights of Western Azerbaijanis.