Əlilliyi olan şəxslərin hüquqları ilə bağlı məlumat sessiyası keçirilib
Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu martın 14-də "Əlilliyi olan şəxslərin hüquqları" mövzusunda onlayn məlumat sessiyası təşkil edib.
24 İctimai birlik nümayəndəsinin iştirakı ilə  keçirilən tədbirdə, fiziki məhdudiyyətli şəxslərlə bağlı əsas anlayışlar, müvafiq qanunvericilik aktları, həmçinin əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarının beynəlxalq səviyyədə müdafiəsi ilə bağlı sənədlər və müxtəlif ölkələrin təcrübələri müzakirə olunub.
İnstitutun təlimçi-eksperti Heydər Həsən oğlu Əliyev tərəfindən keçirilən sessiyada, milli hüquqi çərçivə daxilində əlilliyi olan şəxslərin sosial müdafiə və pensiya hüquqları, təhsil və məşğulluq hüquqları, habelə onların nəqliyyata və digər infrastruktur təminatına əlçatanlığı kimi məsələlərə toxunulub.
Bundan əlavə, əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarının beynəlxalq və milli səviyyədə müdafiəsi, şikayət mexanizmləri, BMT-nin əlilliyi olan şəxslərin hüquqları haqqında Konvensiyası və AİHM-nin qərarlarında əlilliyi olan şəxslərlə bağlı presedent hüquqlar geniş müzakirə olunub.

The Institute held an information session on the rights of persons with disabilities
On March 14, the Institute of Law and Human Rights organized an online information session on “The Rights of Persons with Disabilities”.
The event, which was attended by 24 representatives of public associations, discussed the main concepts related to disability, relevant legislative acts, as well as documents related to the protection of the rights of persons with disabilities at the international level and the experiences of different countries.
The meeting, chaired by the Institute’s expert trainer Heydar Hasan oghlu Aliyev, addressed issues such as social protection and pension rights of persons with disabilities within the national legal framework, their rights to education and employment, as well as their access to transport and other infrastructure.
In addition, the discussion covered the international and national protection of the rights of persons with disabilities, complaints mechanisms, the UN Convention on the Rights of Persons with Disabilities and case law related to persons with disabilities in ECtHR decisions.