Əlilliyi olan şəxslərin hüquqi statusu: mövcud problemlər və qarşıda duran vəzifələr
Ölkəmizdə insanların konstitusiya ilə təmin olunan hüquq və azadlıqlarının qorunması dövlətin prioritet istiqamətlərindəndir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 27 dekabr 2011-ci il tarixli Sərəncamı ilə Azərbaycan Respublikasında insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsinin səmərəliliyini artırmaq sahəsində Milli Fəaliyyət Proqramı təsdiq edilmişdir.
Bu proqramdan irəli gələrək, mayın 2-də “Avropa” otelində 5 May  - Əlilliyi olan insanların hüquqlarının müdafiəsi Gününə həsr olunmuş “Əlilliyi olan şəxslərin hüquqi statusu: mövcud problemlər və qarşıda duran vəzifələr” mövzusunda konfrans keçirilmişdir. Tədbir AMEA-nın İnsan Hüquqları üzrə Elmi Tədqiqat İnstitutunun, Azərbaycan Respublikasının insan hüquqları üzrə müvəkkilinin (ombudsman), Azərbaycan Əlil Təşkilatları İttifaqının, ABA CEELI və ABŞ-ın Beynəlxalq İnkişaf Agentliyinin (USAID) birgə təşkilatçılığı ilə keçirilmişdir.

Legal status of persons with disabilities: problems and responsibilities on the agenda
Protection of constitutional rights and human freedoms in the republic is a priority for the government. The President of the Azerbaijan Republic Ilham Aliyev on December 27, 2011 approved the National Action Program to improve the rationalization of ensuring human rights and freedoms in the country.
In this regard, on May 2 in the "Europe" hotel the conference was held dedicated to May 5 - Disabled Rights Protection Day on "Legal Status of Persons with Disabilities: problems and responsibilities on the agenda". The conference was conducted by the Institute for Human Rights of ANAS jointly with the Commissioner for Human Rights of the Azerbaijan Republic (Ombudsman), Union of disabled people organizations of the Republic of Azerbaijan, US Agency for International Development (USAID) and ABA CEELI.