Əlilliyi olan şəxslərin hüquqi statusu: mövcud problemlər və qarşıda duran vəzifələr
Ölkəmizdə insanların konstitusiya ilə təmin olunan hüquq və azadlıqlarının qorunması dövlətin prioritet istiqamətlərindəndir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 27 dekabr 2011-ci il tarixli Sərəncamı ilə Azərbaycan Respublikasında insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsinin səmərəliliyini artırmaq sahəsində Milli Fəaliyyət Proqramı təsdiq edilmişdir.
Bu proqramdan irəli gələrək, mayın 2-də “Avropa” otelində 5 May  - Əlilliyi olan insanların hüquqlarının müdafiəsi Gününə həsr olunmuş “Əlilliyi olan şəxslərin hüquqi statusu: mövcud problemlər və qarşıda duran vəzifələr” mövzusunda konfrans keçirilmişdir. Tədbir AMEA-nın İnsan Hüquqları üzrə Elmi Tədqiqat İnstitutunun, Azərbaycan Respublikasının insan hüquqları üzrə müvəkkilinin (ombudsman), Azərbaycan Əlil Təşkilatları İttifaqının, ABA CEELI və ABŞ-ın Beynəlxalq İnkişaf Agentliyinin (USAID) birgə təşkilatçılığı ilə keçirilmişdir.

Правовой статус инвалидов: имеющиеся проблемы и обязательства
Охрана конституционных прав и свобод человека в республике является приоритетным направлением деятельности правительства. Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев 27 декабря 2011 года утвердил Национальную Программу Деятельности с целью повышения рационализации охраны прав и свобод человека в стране.
В связи с этим, 2 мая в отеле «Европа» была проведена конференция, посвященная 5 Мая – дню защиты прав инвалидов на тему «Правовой статус инвалидов: имеющиеся проблемы и обязательства». Конференция была проведена Институтом по правам человека НАНА совместно с Уполномоченным по правам человека Азербайджанской Республики (Омбудсман), Союзом организаций инвалидов Азербайджана, Международным Агентством Развития США (USAID) и ABA CEELI.