Lənkəran şəhər Polis şöbəsinin müstəntiqləri və təhqiqatçıları üçün təlim keçirilib
Mayın 24-də İnstitutun təlimçi-ekspertləri tərəfindən Azərbaycan Respublikası Daxili İşlər Nazirliyi Lənkəran şəhər Polis şöbəsinin müstəntiq və təhqiqatçıları üçün təlim keçirilib. Təlim İnsan Hüquqları üzrə Avropa Konvensiyasının (İHAK) 5-ci maddəsində təsbit edilmiş “Azadlıq və şəxsi toxunulmazlıq hüququ”na dair müddəaların tətbiqi mövzularını əhatə edib.
Daxili İşlər Nazirliyinin Baş İstintaq və Təhqiqat İdarəsinin müstəntiqi, polis kapitanı Vüqar Əmirov təlimi giriş nitqi ilə açaraq qonaqları salamladı, İnstitutun təlimçilərini mütəmadi olaraq regionlarda görməkdən məmnun olduğunu bildirdi. O, bu təlimlərlə bağlı İnstitut rəhbərliyinin təşəbbüsünü yüksək dəyərləndirdiyini vurğulayaraq, hər zaman əməkdaşlığa açıq olduqlarını diqqətə çatdırdı.
Təlimin açılışında İnstitutun İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadə İnstitutun fəaliyyət istiqamətləri, qarşıda duran perspektivlər barədə, eləcə də, təlimin gedişatı və strukturu haqqında geniş məlumat verdi, təlimlərin keçirilməsi üçün yaradılmış şəraitə görə DİN-in rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirdi. Sədr bu cür təlimlərin keçirilməsinin hər iki qurum arasındakı əməkdaşlığa  töhfə verəcəyinə əminliyini qeyd etdi.
Sonra İnstitutun İdarə Heyətinin sədr müavini Natəvan Rüstəmova “İnsan Hüquqları üzrə Avropa Konvensiyasının 5-ci maddəsi və dövlətin vəzifələri”, “Azadlıq və toxunulmazlıq hüququnun məhdudlasdırılması”, “5-ci maddə üzrə Azərbaycana qarşı çıxarılan qərarlarda ən çox tanınan pozuntular” haqqında təqdimatla çıxış etdi. Təqdimatda 5-ci maddənin əsas prinsipləri və tətbiq edilən əsas meyarlar, “qanunçuluq” anlayışının mahiyyəti, pozitiv və neqativ öhdəliklərin əsas xüsusiyyətləri, həmçinin Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsinin (AİHM) Azərbaycanla bağlı qərarlarında 5-ci maddə üzrə pozuntunun tanınması statistikası əks olunmuşdur.
Hüquq eksperti Vəfaddin İbayev qanunvericilik və məhkəmə təcrübəsindəki dəyişikliklərin azadlıq hüququnun təmin edilməsində əhəmiyyətindən bəhs etdi, təcrübədə mövcud olan problemlər və onların həlli ilə əlaqədar tövsiyələr səsləndirdi. Ekspert qanunvericilikdə dəyişikliklərlə bağlı bir sıra təkliflər, həmçinin, azadlıq və toxunulmazlıq hüququ sahəsində aşkar edilmiş pozuntular barədə ətraflı şərhlər verdi.
Sonda 5-ci maddə üzrə kazusların qrup şəklində həlli və təqdimatları keçirildi, mövzu ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparıldı. Eyni zamanda, təlim iştirakçılar tərəfindən qiymətləndirildi. Təlimdə iştirak edən 22 polis əməkdaşına sertifikatlar təqdim olundu.

Training for investigators and inspectors of Lankaran City Police Department was held
On May 24, expert-trainers of the Institute conducted training for investigators and inspectors of Lankaran City Police Department of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Azerbaijan.
The training covered the application of the provisions on the “Right to liberty and security” enshrined in Article 5 of the European Convention on Human Rights (EHCR).
Opening the training with an introductory speech, investigator of the Chief Investigation and Inspection Department of the Ministry of Internal Affairs, Police Captain, Vugar Amirov welcomed the guests and said that he was pleased to see the regular visits of the trainers of the Institute to the regions of Azerbaijan. He highly appreciated the initiatives of the Institut related with these trainings and stressed that the governmental entity represented by him would be always open to cooperation.
At the opening of the training, the Chairman of the Board of the Institute, Mahammad Guluzade, gave an extensive information about the directions of the Institute's activities, future perspectives of cooperation with governmental institutions, as well as about the structure of the training. M.Guluzade also expressed his gratitude to the leadership of the Ministry of Internal Affairs for the conditions created for the training. The Chairman stated that he believed that such trainings would facilitate cooperation between the two institutions.
Deputy Chairman of the Board of the Institute, Natavan Rustamova made a presentation on such topics as: “Article 5 of the European Convention on Human Rights and Duties of the State”, “Restriction of the right to liberty and security and the most recognized violations in the resolutions made against Azerbaijan under Article 5”.
Deputy Chairman of the Board of the Institute, Natavan Rustamova made a presentation on such topics as: “Article 5 of the European Convention on Human Rights and Duties of the State”, “Restriction of the right to liberty and security and the most recognized violations in the resolutions made against Azerbaijan under Article 5”. The presentation reflected the basic principles of Article 5 and the main criteria applied, the essential features of positive and negative obligations as well as statistics on the recognition of violations of Article 5 in the resolutions of the European Court of Human Rights (ECtHR) regarding Azerbaijan.
Legal expert Vafaddin Ibayev spoke about the importance of changes in legislation and judicial practice in ensuring the right to liberty, made recommendations related to existing problems in legal practice and their solutions. The expert made a number of suggestions for changing the legislation, and also commented on the identified violations in the area of the right to liberty and security.
At the end, the participants were divided into case-solving groups and made an extensive exchange of ideas on the topics related with Article 5. The participants were given an opportunity of evaluating the training. 22 police officers were presented certificates.