Qazaxıstan və Azərbaycan: Qarabağ müharibəsindən sonra iki ölkə arasında münasibətlər necə inkişaf edəcək?
İkinci Qarabağ müharibəsində qələbədən sonra Azərbaycan özünü yeni reallıqlarda tapıb. Türkiyə və İrana açılan nəqliyyat dəhlizləri Bakının təkcə Orta Şərq və Qafqaz ölkələri, o cümlədən Ermənistanla deyil, həm də Orta Asiya ölkələri ilə əməkdaşlığı genişləndirmək üçün planlar qurmasına imkan verib.
Bu fikirlər AMEA-nın Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun böyük elmi işçisi, Qafqaz tarixi Mərkəzinin direktoru, Şimali Qafqaz üzrə YUNESKO-nun kafedra bölməsinin dosenti, tədqiqatçı-alim Rizvan Hüseynov “Central Asia: Cronos” analitik-informasiya agentliyinə verdiyi müsahibədə səsləndirilib.
Qeyd olunub ki, Qazaxıstanı və Azərbaycanı qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıq üçün ortaq tarix və strategiya birləşdirir. Böyük İpək Yolunda olmağımızı ölkələrimiz üçün tranzit komponentinin ən vacib cəhətlərindən biri kimi dəyərləndirir.

Казахстан и Азербайджан: Как будут развиваться отношения между двумя странами после карабахской войны?
После победы во Второй Карабахской войне Азербайджан оказался в новых реалиях. Транспортные коридоры в Турцию и Иран позволили Баку строить планы по расширению сотрудничества не только со странами Ближнего Востока и Кавказа, в том числе с Арменией, но и со Средней Азией.
Такое мнение высказал старший научный сотрудник Института права и прав человека НАНА, директор Центра истории Кавказа, доцент кафедры ЮНЕСКО по Северному Кавказу, ученый-исследователь Ризван Гусейнов в интервью аналитико-информационному агентству “Центральная Азия: Кронос”.
Было отмечено, что Казахстан и Азербайджан объединяет общая история и стратегия взаимовыгодного сотрудничества. Он считает наше присутствие на Великом шелковом пути одним из важнейших аспектов транзитной составляющей для наших стран.