Qazaxıstan və Azərbaycan: Qarabağ müharibəsindən sonra iki ölkə arasında münasibətlər necə inkişaf edəcək?
İkinci Qarabağ müharibəsində qələbədən sonra Azərbaycan özünü yeni reallıqlarda tapıb. Türkiyə və İrana açılan nəqliyyat dəhlizləri Bakının təkcə Orta Şərq və Qafqaz ölkələri, o cümlədən Ermənistanla deyil, həm də Orta Asiya ölkələri ilə əməkdaşlığı genişləndirmək üçün planlar qurmasına imkan verib.
Bu fikirlər AMEA-nın Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun böyük elmi işçisi, Qafqaz tarixi Mərkəzinin direktoru, Şimali Qafqaz üzrə YUNESKO-nun kafedra bölməsinin dosenti, tədqiqatçı-alim Rizvan Hüseynov “Central Asia: Cronos” analitik-informasiya agentliyinə verdiyi müsahibədə səsləndirilib.
Qeyd olunub ki, Qazaxıstanı və Azərbaycanı qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıq üçün ortaq tarix və strategiya birləşdirir. Böyük İpək Yolunda olmağımızı ölkələrimiz üçün tranzit komponentinin ən vacib cəhətlərindən biri kimi dəyərləndirir.

Kazakhstan and Azerbaijan: How will the relations between the two countries develop after the Karabakh war?
After the victory in the Second Karabakh War, Azerbaijan found itself in new realities. Transport corridors to Turkey and Iran allowed Baku to make plans to expand cooperation not only with the countries of the Middle East and the Caucasus, including Armenia, but also with Central Asia.
This opinion was expressed by a senior researcher at the Institute of Law and Human Rights of ANAS, Director of the Center for the History of the Caucasus, Associate Professor of the UNESCO Chair for the North Caucasus, research scientist Rizvan Huseynov in an interview with the analytical information agency “Central Asia: Kronos”.
It was noted that Kazakhstan and Azerbaijan are united by a common history and strategy of mutually beneficial cooperation. He considers our presence on the Great Silk Road to be one of the most important aspects of the transit component for our countries.