Jurnalistlər “İnsan hüquqları aylığı” çərçivəsində keçirilən təlimdə iştirak ediblər
İyunun 12-də “İnsan hüquqları aylığı” çərçivəsində media subyektlərinin nümayəndələri Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun Azərbaycan Respublikasının Medianın İnkişafı Agentliyi ilə birgə təşkil etdiyi insan hüquq və azadlıqlarının qorunması mövzusunda keçirilən təlimlərə qatılıb.
Təlimin keçirilməsində əsas məqsəd mediada paylaşılan xəbərlərdə insan hüquqlarının pozulması hallarının qarşısını almaq, gender və hüquq bərabərliyi üzərində qurulmuş mənəvi dəyərləri təbliğ etmək, cəmiyyətdə insan ləyaqətinə hörməti və insan hüquqlarına əməl olunmasının zəruriliyini önə çəkmək, həmçinin jurnalistləri bu məsələdə daha da həssas olmağa təşviq etməkdən ibarətdir.
İnstitutun İdarə Heyəti sədrinin müavini Vəfaddin İbayev insan hüquqlarının müdafiəsi sahəsində təşkil edilən silsilə maarifləndirici təlimlərdən söz açaraq bildirib ki, İnstitut təkcə dövlət qurumlarının əməkdaşları üçün deyil, həm də bu istiqamətdə davamlı olaraq geniş ictimaiyyət üçün təbliğat və təşviqat tədbirləri həyata keçirir. Sədr müavini Agentlik ilə səmərəli əməkdaşlıq nəticəsində jurnalistlərlə növbəti dəfə bir araya gəldiklərini də diqqətə çatdırıb.
Medianın İnkişafı Agentliyinin aparat rəhbəri Rəqsanə Kərimova tədbirin İnsan hüquqları günü ərəfəsində keçirilməsinə diqqət çəkərək media məhsullarının hazırlanması zamanı insan hüquq və azadlıqlarına əməl edilməsinin müstəsna əhəmiyyət daşıdığını, həm “Media haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun, həm də Azərbaycan Jurnalistlərinin Etik Davranış Qaydalarının bu məsələyə münasibətdə birmənalı və həssas yanaşma sərgilədiyini bildirib, habelə Agentlik tərəfindən müvafiq istiqamətdə həyata keçirilən tədbirlər haqqında məlumat verib.
İnstitutun təlimçi-ekspertləri Jurnalistlərin Etik Davranış Qaydalarının prinsipləri, BMT-nin Uşaq Hüquqları və Avropa İnsan Hüquqları Konvensiyalarının müddəaları, mediada insanlar arasında ayrı-seçkiliyi təbliğ edən və nifrət nitqinin yaranmasına səbəb olacaq xəbərlərin paylaşılmasının qarşısının alınması mövzusunda əhatəli təqdimatlarla çıxış ediblər.
Müzakirələr zamanı jurnalistləri maraqlandıran suallar cavablandırılıb, kazuslarla bağlı maraqlı təkliflər səsləndirilib və təlimdə iştirak edən jurnalistlərə sertifikatlar təqdim olunub.
Qeyd edək ki, Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu 18 may-18 iyun “İnsan hüquqları aylığı” çərçivəsində Medianın İnkişafı Agentliyi ilə birgə insan hüquqları mövzusunda jurnalistlər üçün maarifləndirmə yönümlü ictimai çağırış kampaniyasına start verib. Kampaniyanın sosial media üçün nəzərdə tutulmuş ilk posterində nifrət nitqi ilə bağlı ictimai çağırış yer alıb.

Журналисты приняли участие в тренинге, проведенном в рамках «Месячника прав человека»
12 июня в рамках «Месячника прав человека» представители субъектов медиа приняли участие в тренингах по защите прав и свобод человека, организованных Институтом права и прав человека совместно с Агентством развития медиа Азербайджанской Республики.
Основной целью проведения тренинга являлось предотвращение нарушений прав человека в новостях, размещаемых в медиа, пропаганда моральных ценностей, основанных на гендерном и правовом равенстве, воспитание уважения к человеческому достоинству и необходимости соблюдения прав человека в обществе, а также побуждение к более деликатному подходу журналистов в этих вопросах .
Заместитель председателя правления Института Вафаддин Ибаев говоря о серии просветительских тренингов, организованных в сфере защиты прав человека отметил, что Институт регулярно проводит агитационно-пропагандистские мероприятия не только для сотрудников государственных структур, но и для широкой общественности. Заместитель председателя также отметил, что в результате плодотворного сотрудничества с Агентством им в очередной раз представилась возможность встретиться с журналистами.
Руководитель аппарата Агентства развития медиа Раксана Керимова, обратила внимание на то, что мероприятие проводится в преддверии национального дня прав человека, и подчеркнула, что крайне важно руководствоваться защитой прав и свобод человека при подготовке медиапродукции. Также она отметила, что как в Законе Азербайджанской Республики «О медиа», так и в Правилах этического поведения азербайджанских журналистов в этом отношении соблюдается однозначный и деликатный подход и по реализации данного направления Агентством ведется соответствующая работа.
Тренеры-эксперты Института выступили с подробными презентациями о принципах Правил этического поведения журналистов, положениях Конвенции ООН о правах ребенка и Европейской конвенции по правам человека, предотвращении размещения в медиа новостей, пропагандирующих дискриминацию между людьми и приводящих к разжиганию ненависти.
В ходе обсуждений были даны ответы на вопросы, интересующие журналистов, озвучены интересные предложения по казусам, а также журналистам, участвовавшим в тренинге, были вручены сертификаты.
Отметим, что с 18 мая по 18 июня в рамках «Месячника прав человека» Институт права и прав человека совместно с Агентством развития медиа запустил кампанию, направленную на повышение уровня знаний журналистов в области прав человека. В своем первом постере, предусмотренном для социальных медиа, содержится общественный призыв к предупреждению разжигания ненависти.