İnstitutumuzun əməkdaşı Avropa Şurasında rəhbər vəzifəyə seçilib
04 dekabr 2018-ci ildə Strasburqda Avropa Şurasının insan hüquqlarının qorunması və ədalət mühakiməsi sahəsində ixtisaslaşan ən mötəbər qurumlardan olan Ədalət Mühakiməsinin Səmərəliliyi üzrə Avropa Komissiyasının (CEPEJ) Prezidenti vəzifəsinə seçkilər keçirilmişdir.
Avropa Şurasının 47 üzv dövlətinin nümayəndəsi tərəfindən gizli səsvermə yolu ilə aparılan seçkilərdə Azərbaycanın təmsilçisi, AMEA Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun “Beynəlxalq Hüquq” şöbəsinin müdiri, hüquq üzrə elmlər doktoru, hakim Ramin Afat oğlu Qurbanov Avropa Şurasının Ədalət Mühakiməsinin Səmərələliyi üzrə Avropa Komissiyasının Prezidenti seçilib.
Ramin Qurbanov 2005-ci ildən Azərbaycanın nümayəndəsi olaraq həmin beynəlxalq qurumda müxtəlif məsul vəzifələrdə çalışmışdır. O, Avropa məhkəmə sistemlərinin qiymətləndirilməsi üzrə Komitənin altı ekspertindən biri, Büronun üzvü, sonradan həmin Komissiyanın Vitse-prezidenti, habelə Avropa Şurasının İsveçrə, Estoniya, Gürcüstan, Kipr, Slovakiya, Litva, Makedoniya, Moldovaya təşkil edilən monitorinq qruplarının üzvü və rəhbəri olmuşdur.
Adətən Qərbi Avropa ölkələri nümayəndələrinin rəhbərlik etdiyi Komissiyada Avropa Şurasının tarixində ilk dəfə olaraq Azərbaycan təmsilçisinin belə yüksək vəzifəyə seçilməsi əlamətdar bir hadisədir. Qeyd edək ki, əvvəlki prezidentlər Qərbi Avropa ölkələrinin - Almaniya, İtaliya, İngiltərə və Avstriyanın nümayəndələri olmuşlar.

Institute research fellow held high position in Council of Europe
On December 4, 2018, elections were held in Strasbourg for the position of President of the European Commission for the Efficiency of Justice (CEPEJ), which is one of the most influential structural divisions of the Council of Europe in the field of justice and human rights protection.
By secret ballot of 47 member states of the Council of Europe, the representative of Azerbaijan, the head of “International Law” department of the Institute on Law and Human Rights of ANAS, doctor of law, judge Ramin Gurbanov was elected President of CEPEJ.
Since 2005, R. Gurbanov has been held various senior positions in this international structure. He was one of 6 experts and then Vice-President of the European Commission for the Efficiency of Justice, member of the Bureau, as well as a member and head of monitoring groups organized in European countries such as Sweden, Estonia, Georgia, Cyprus, Slovakia, Lithuania, Macedonia, and Moldova.
The election to such a high position for the first time representative of Azerbaijan R. Gurbanov is a historical event. Note that since the creation of this Commission, the leadership has been occupied only by representatives of Western European countries: Germany, Italy, Great Britain and Austria.