İnstitutumuzun əməkdaşı Avropa Şurasında rəhbər vəzifəyə seçilib
04 dekabr 2018-ci ildə Strasburqda Avropa Şurasının insan hüquqlarının qorunması və ədalət mühakiməsi sahəsində ixtisaslaşan ən mötəbər qurumlardan olan Ədalət Mühakiməsinin Səmərəliliyi üzrə Avropa Komissiyasının (CEPEJ) Prezidenti vəzifəsinə seçkilər keçirilmişdir.
Avropa Şurasının 47 üzv dövlətinin nümayəndəsi tərəfindən gizli səsvermə yolu ilə aparılan seçkilərdə Azərbaycanın təmsilçisi, AMEA Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun “Beynəlxalq Hüquq” şöbəsinin müdiri, hüquq üzrə elmlər doktoru, hakim Ramin Afat oğlu Qurbanov Avropa Şurasının Ədalət Mühakiməsinin Səmərələliyi üzrə Avropa Komissiyasının Prezidenti seçilib.
Ramin Qurbanov 2005-ci ildən Azərbaycanın nümayəndəsi olaraq həmin beynəlxalq qurumda müxtəlif məsul vəzifələrdə çalışmışdır. O, Avropa məhkəmə sistemlərinin qiymətləndirilməsi üzrə Komitənin altı ekspertindən biri, Büronun üzvü, sonradan həmin Komissiyanın Vitse-prezidenti, habelə Avropa Şurasının İsveçrə, Estoniya, Gürcüstan, Kipr, Slovakiya, Litva, Makedoniya, Moldovaya təşkil edilən monitorinq qruplarının üzvü və rəhbəri olmuşdur.
Adətən Qərbi Avropa ölkələri nümayəndələrinin rəhbərlik etdiyi Komissiyada Avropa Şurasının tarixində ilk dəfə olaraq Azərbaycan təmsilçisinin belə yüksək vəzifəyə seçilməsi əlamətdar bir hadisədir. Qeyd edək ki, əvvəlki prezidentlər Qərbi Avropa ölkələrinin - Almaniya, İtaliya, İngiltərə və Avstriyanın nümayəndələri olmuşlar.

Сотрудник Института занял высокий пост в Совете Европы
4 декабря 2018 года в Страсбурге состоялись выборы на должность Президента Европейской Комиссии по Эффективности Правосудия (СЕПЕЖ) Совета Европы, которая является одной из самых влиятельных структурных подразделений Совета Европы в сфере правосудия и защиты прав человека.
Путем тайного голосования 47 стран-участниц Совета Европы Президентом СЕПЕЖ был избран представитель Азербайджана, заведующий отделом «Международное право» Института права и прав человека НАНА, доктор юридических наук, судья Рамин Афад оглы Гурбанов.
С 2005 года Р. Гурбанов занимал различные ответственные посты в данной международной структуре. Он был одним из 6 экспертов Европейской комиссии по эффективности правосудия, далее Вице-президентом этой Комиссии, членом Бюро, а также членом и руководителем мониторинговых групп, организованных в таких странах Европы, как в Швеции, Эстонии, Грузии, Кипре, Словакии, Литве, Македонии и Молдове.
Избрание на столь высокий пост впервые представителя Азербайджана Р. Гурбанова является историческим событием. Отметим, что с момента создания данной Комиссии пост руководителя занимали только представители стран Западной Европы: Германии, Италии, Великобритании и Австрии.