İnsan hüquqlarının müdafiəsi sahəsində əhəmiyyətli sənəd
Aprelin 18-də DİN-in Polis Akademiyasında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı ilə təsdiq olunmuş “İnsan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsinin səmərəliliyini artırmaq sahəsində Milli Fəaliyyət Proqramı”nın IV fəslinin icrasının müzakirəsinə həsr edilmiş dəyirmi masa keçirilmişdir. Tədbirin təşkilatçıları Polis Akademiyası və AMEA-nın İnsan Hüquqları İnstitutu idi.
Toplantını Polis Akademiyasının rəisi, polis general-mayoru Nazim Əliyev açaraq, ölkədə insan hüquq və azadlıqlarının qorunması sahəsində atılan addımlardan bəhs etmişdir. Milli Fəaliyyət Proqramının əhəmiyyətindən danışan natiq onun icrasının dövlətin prioritet istiqamətlərindən olduğunu bildirmişdir. Qeyd olunmuşdur ki, Proqramın icrası çərçivəsində Polis Akademiyasında görüləcək işlər polislərin bilik və bacarıqlarının artırılmasına xidmət edəcək.
AMEA İnsan Hüquqları İnstitutunun direktoru, Milli Məclisin deputatı Aytən Mustafayeva Milli Fəaliyyət Proqramının dövlət strukturları qarşısında qoyduğu mühüm vəzifələrdən bəhs etmişdir. Bildirmişdir ki, Azərbaycan Respublikasında əsas insan hüquqları və azadlıqları ölkə rəhbərliyi səviyyəsində qorunur. Demokratik dövlət quruculuğu yolu ilə irəliləyən respublikada bütün sahələrdə hüquqi bazanın möhkəmləndirilməsi və təkmilləşdirlməsi üçün müvafiq islahatlar aparılmaqdadır. A.Mustafayeva Azərbaycanın insan hüquq və azadlıqlarının qorunması sahəsində əhəmiyyətli uğurlar əldə etdiyini də vurğulamışdır. Milli Fəaliyyət Proqramının bütün fəsillərində müxtəlif sahələr üzrə öhdəliklərin dəqiq müəyyənləşdirilməsinin, onların həyata keçirilmə müddətinin və icra edilməsi üçün məsuliyyət daşıyan orqanların sənəddə öz əksini tapması Proqramın əhəmiyyətini daha da artırır.
Dəyirmi masada AMEA İnsan Hüquqları İnstitutunun direktor müavini Vüqar Məmmədov “Milli Fəaliyyət Proqramının icrası ilə bağlı İnsan Hüquqları İnstitutunun fəaliyyət perspektivləri” mövzusunda çıxış etmişdir. O, toplantı iştirakçılarına yaxın vaxtlarda institut tərəfindən görüləcək işlər barədə məlumat vermişdir.
Polis Akademiyasının Dövlət və hüquq nəzəriyyəsi kafedrasının rəisi, Azərbaycan Respublikası Hüquqşünaslar Konfederasiyasının İdarə Heyətinin üzvü Ceyhun Süleymanov ”Polis Akademiyasında insan hüquqlarının tədrisi sahəsində görülən işlər”lə bağlı çıxış etmişdir.
Tədbirdə iştirak edən Mili Məclisin İnsan Hüquqları Komitəsinin sədri Rəbiyyət Aslanova, deputatlardan Rəfail Cəbrayılov, İlyas İsmayılov, eləcə də Ombudsman Aparatının Elmi-analitik sektorunun müdiri Zaur Əliyev Milli Fəaliyyət Proqramının əhəmiyyətindən danışmışlar.

Национальной программы Деятельности по повышению эффективности защиты прав и свобод человека
18 апреля в Полицейской Академии МВД был проведен круглый стол, посвященный обсуждению исполнения IV главы «Национальной программы Деятельности по повышению эффективности защиты прав и свобод человека», утвержденной распоряжением Президента Азербайджанской Республики от 27 декабря 2011 года.
Организаторы мероприятия ̶ Институт по правам человека НАНА и Полицейская Академия.
Открывая заседание, начальник Полицейской Академии, генерал-майор полиции Назим Алиев сказал о шагах, предпринятых в республике по охране прав и свобод человека. Выступающий, говоря о значимости Национальной программы, сообщил, что ее исполнение является одним из приоритетных направлений государства. Было отмечено, что мероприятия, которые планируется выполнить в Полицейской Академии в рамках Программы, будут способствовать повышению уровня знаний и способностей полицейских.
Директор Института по правам человека НАНА, депутат Милли Меджлиса Айтен Мустафаева рассказала о важности обязанностей, возложенных Программой на государственные структуры. Она также отметила, что в Азербайджанской Республике основные права и свободы человека охраняются на уровне руководителя страны. Во всех областях жизни республики, которая движется по пути демократического государственного строительства, проводятся соответствующие реформы по усилению и усовершенствованию правовой базы. А.Мустафаева сообщила, что в Азербайджане в этой сфере достигнуты определенные успехи. Уточненные обязанности по разным отраслям, сроки их исполнения и ответственные за исполнение лица, указанные во всех главах Национальной Программы Деятельности, делают ее еще более значимой.
Заместитель директора Института по правам человека НАНА профессор Вугар Мамедов выступил с докладом «Перспективы деятельности Института по правам человека, по исполнению Национальной Программы Деятельности», и сообщил о мероприятиях, которые планируются Институтом в следующие годы.
Начальник кафедры Государственного и правового контроля Полицейской Академии, член Правления Конфедерации юристов Азербайджанской Республики Джейхун Сулейманов выступил на тему «Мероприятия, которые выполнила Полицейская Академия в области обучения правам человека».
Принявшие участие в мероприятии председатель Комитета по правам человека Милли Меджлиса, профессор Рабият Асланова, заместитель председателя Комитета по правовому строительству Ровшан Рзаев, депутаты Рафаил Джебраилов, Ильяс Исмайлов, Чингиз Ганизаде, Хангусейн Казымлы а также начальник Научно-аналитического сектора Аппарата Омбудсмана Заур Алиев выступили по различным вопросам Национальной Программы Деятельности.