İnstitutun rəhbəri Ümumdünya İnsan Hüquqları Bəyannaməsinin 75 illiyinə həsr olunmuş tədbirdə çıxış edib
Noyabrın 30-da BMT-nin Azərbaycan Nümayəndəliyi, Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman), Azərbaycan Respublikasının Vəkillər Kollegiyası və Bakı Dövlət Universitetinin Hüquq fakültəsinin birgə tərəfdaşlığı ilə Ümumdünya İnsan Hüquqları Bəyannaməsinin 75 illiyinə həsr olunmuş “İnsan haqları – 75, Bakı Konfransı” keçirilib.
Konfransda İnstitutun İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadə “Azərbaycanda insan hüquqlarının müdafiəsi: nailiyyətlər və problemlər” mövzusunda panel müzakirədə spiker qismində çıxış edib. Sədr çıxışında insan hüquqları sahəsində qlobal çağırışların sırasında mövcud beynəlxalq konvensiyaların icra mexanizmlərinin zəif olması, beynəlxalq təşkilatlarda insan hüquqlarının pozulması hallarına reaksiyanın bəzən qərəzli, yubanmış və qeyri-adekvat olması məsələsinə toxunaraq, bu sahədə təkmilləşdirilmələrin aparılmasına ehtiyac olduğunu qeyd etmişdir. Eyni zamanda, o, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizə vətəndaşlarımızın köçürülməsi və onların insan hüquqlarının təminatı prosesində minaların ciddi problem yaratdığını, beynəlxalq ictimaiyyətin ölkəmizə bu istiqamətdə ciddi dəstək olmamasını qeyd etmişdir.
M.Quluzadə çıxışında qadınlara qarşı zorakılıq, artan boşanma hallarının uşaq hüquqlarına mənfi təsir göstərməsini, habelə xaricdə təhsil almaq istəyən tələbələrimizin təhsil hüquqlarının ayrı-ayrı səfirliklərin viza imtinaları ilə pozulmasına da münasibətini bildirib.

The Chairman of the Institute gave a speech at the event dedicated to the 75th anniversary of the Universal Declaration of Human Rights
On November 30, the “Human Rights - 75, Baku Conference” dedicated to the 75th anniversary of the Universal Declaration of Human Rights was held with the joint partnership of the UN Office in Azerbaijan, the Human Rights Commissioner (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, the Bar Association of the Republic of Azerbaijan and the Faculty of Law of Baku State University.
At the conference, the Chairman of the Board of the Institute, Mahammad Guluzade, delivered a speech as a speaker in a panel discussion on “Protection of human rights in Azerbaijan: achievements and problems”. In his speech, the chairman pointed out that among the global challenges in the field of human rights, the implementation mechanisms of existing international conventions are tenuous, and the response to human rights violations from the side of international organizations is sometimes biased, outdated, and inadequate mentioning the need for improvements in this field. At the same time, he noted that landmines posed a serious problem in the process of resettling our citizens to the territories liberated from occupation and ensuring their human rights and that the international community did not seriously support our country in this process.
In his speech, M. Guluzade expressed his attitude to the negative impact of violence against women, the increasing number of divorces on children's rights, as well as the violation of the educational rights of our students wanting to study abroad with visa refusals by various embassies.