İnstitutun rəhbəri Ümumdünya İnsan Hüquqları Bəyannaməsinin 75 illiyinə həsr olunmuş tədbirdə çıxış edib
Noyabrın 30-da BMT-nin Azərbaycan Nümayəndəliyi, Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman), Azərbaycan Respublikasının Vəkillər Kollegiyası və Bakı Dövlət Universitetinin Hüquq fakültəsinin birgə tərəfdaşlığı ilə Ümumdünya İnsan Hüquqları Bəyannaməsinin 75 illiyinə həsr olunmuş “İnsan haqları – 75, Bakı Konfransı” keçirilib.
Konfransda İnstitutun İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadə “Azərbaycanda insan hüquqlarının müdafiəsi: nailiyyətlər və problemlər” mövzusunda panel müzakirədə spiker qismində çıxış edib. Sədr çıxışında insan hüquqları sahəsində qlobal çağırışların sırasında mövcud beynəlxalq konvensiyaların icra mexanizmlərinin zəif olması, beynəlxalq təşkilatlarda insan hüquqlarının pozulması hallarına reaksiyanın bəzən qərəzli, yubanmış və qeyri-adekvat olması məsələsinə toxunaraq, bu sahədə təkmilləşdirilmələrin aparılmasına ehtiyac olduğunu qeyd etmişdir. Eyni zamanda, o, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizə vətəndaşlarımızın köçürülməsi və onların insan hüquqlarının təminatı prosesində minaların ciddi problem yaratdığını, beynəlxalq ictimaiyyətin ölkəmizə bu istiqamətdə ciddi dəstək olmamasını qeyd etmişdir.
M.Quluzadə çıxışında qadınlara qarşı zorakılıq, artan boşanma hallarının uşaq hüquqlarına mənfi təsir göstərməsini, habelə xaricdə təhsil almaq istəyən tələbələrimizin təhsil hüquqlarının ayrı-ayrı səfirliklərin viza imtinaları ilə pozulmasına da münasibətini bildirib.

Руководитель Института выступил на мероприятии, посвященном 75-летию Всеобщей декларации прав человека
30 ноября при сотрудничестве Представительства ООН в Азербайджане, Аппарата уполномоченного по правам человека (Омбудсмена) Азербайджанской Республики, Коллегии адвокатов Азербайджанской Республики и юридического факультета Бакинского государственного университета состоялась международная конференция на тему «Права человека — 75, Бакинская конференция», посвящённая 75-летию Всеобщей декларации прав человека.
Председатель правления Института Магомед Гулузаде выступил на конференции в качестве спикера панельной дискуссии на тему «Защита прав человека в Азербайджане: достижения и проблемы». В своем выступлении председатель затронул в числе глобальных вызовов проблему  слабости механизмов реализации действующих  международных конвенций , предвзятую, запоздалую и неадекватную реакцию на случаи нарушений прав человека в международных организациях,  отметив  о необходимости   совершенствования  в этой области. В то же время он отметил, что  в процессе  переселения наших граждан на освобожденные от оккупации территории и обеспечению  и соблюдению их права на проживание,   мины создают серьезную проблему, и что международное сообщество не оказывает должную поддержку нашей стране в этом направлении.
В своем выступлении М.Гулузаде  отметил негативное отношение к насилию в отношении женщин, ущемлению прав детей в следствии  увеличения числа разводов , а также к нарушению права на образование наших студентов, желающих учиться за рубежом, визовыми отказами  со стороны отдельных посольств.