İnstitutun rəhbəri Konstitusiya Məhkəməsinin keçirdiyi konfransda çıxış edib
Aprelin 19-da Konstitusiya Məhkəməsi tərəfindən Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “XXI əsrdə insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi sahəsində müasir nəzəri və praktiki yanaşmalar” mövzusunda elmi-nəzəri konfrans keçirilib.
Konfransda İnstitutumuzun İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadə, İdarə Heyətinin sədr müavini Üzeyir Məmmədov və Hüquqi tədqiqat şöbəsinin müdiri vəzifəsini müvəqqəti icra edən İlham Əliyev iştirak edib.
İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadə “Məcburi köçkünlərin mülkiyyət tələblərinə dair beynəlxalq praktika” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Məruzədə BMT-nin ad hoc təsisatları və digər qurumları çərçivəsində Qərbi Azərbaycanlıların mülkiyyət tələblərinin araşdırılması mümkünlüyü, eləcə də Bosniya və Herseqovina üzrə yaradılmış Dayton Komissiyası, İran-ABŞ Tələblər Tribunalı, İraq-Kuveyt münaqişəsi üzrə BMT Təzminat Komissiyasının təcrübəsi barədə məlumat verilmiş və bu məsələdə ölkəmizin gələcək strategiyasına dair mülahizələr səsləndirimişdir.

Руководитель Института выступил на конференции, проведённой Конституционным судом
19 апреля Конституционный суд провел научно-теоретическую конференцию, посвященную 100-летнему юбилею общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева, на тему «Современные теоретические и практические подходы в области защиты прав и свобод человека в XXI веке».
В конференции приняли участие председатель правления нашего Института Магомед Гулузаде, заместитель председателя правления Узеир Мамедов и исполняющий обязанности начальника Отдела правовых исследований Ильхам Алиев.
Председатель Правления Магомед Гулузаде выступил с докладом на тему «Международная практика по имущественным искам вынужденных переселенцев» , где была представлена информация о возможности рассмотрения имущественных претензий западных азербайджанцев в рамках специальных учреждений и других учреждений ООН. Опыте Дейтонской комиссии, созданной по Боснии и Герцеговине, об опыте урегулирования по искам между Ираном и США, а также о комиссии по репарациям в ООН по ирако-кувейтскому конфликту.
Подытожив выступление, М.Гулузаде высказал соображения по будущей стратегии нашей страны в этом вопросе.