İnstitutun rəhbəri Konstitusiya Məhkəməsinin keçirdiyi konfransda çıxış edib
Aprelin 19-da Konstitusiya Məhkəməsi tərəfindən Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “XXI əsrdə insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi sahəsində müasir nəzəri və praktiki yanaşmalar” mövzusunda elmi-nəzəri konfrans keçirilib.
Konfransda İnstitutumuzun İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadə, İdarə Heyətinin sədr müavini Üzeyir Məmmədov və Hüquqi tədqiqat şöbəsinin müdiri vəzifəsini müvəqqəti icra edən İlham Əliyev iştirak edib.
İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadə “Məcburi köçkünlərin mülkiyyət tələblərinə dair beynəlxalq praktika” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Məruzədə BMT-nin ad hoc təsisatları və digər qurumları çərçivəsində Qərbi Azərbaycanlıların mülkiyyət tələblərinin araşdırılması mümkünlüyü, eləcə də Bosniya və Herseqovina üzrə yaradılmış Dayton Komissiyası, İran-ABŞ Tələblər Tribunalı, İraq-Kuveyt münaqişəsi üzrə BMT Təzminat Komissiyasının təcrübəsi barədə məlumat verilmiş və bu məsələdə ölkəmizin gələcək strategiyasına dair mülahizələr səsləndirimişdir.

The Head of the Institute spoke at the conference organized by the Constitutional Court
On April 19, the Constitutional Court held a scientific and theoretical conference on the topic “Modern theoretical and practical approaches in the field of protecting human rights and freedoms in the 21st century” dedicated to the 100th anniversary of the national leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev.
The conference was attended by Chairman of the Board of our Institute, Mahammad Guluzade, Deputy Chairman of the Board, Uzeyir Mammadov and Acting Head of Legal Research Department, Ilham Aliyev.
M. Guluzade made a presentation on “The international practice on property claims from the side of the displaced persons”. The report provided information on the possibility of examining property claims of West Azerbaijanis within the UN Ad Hoc institutions, as well as on the experience of the Dayton Commission established for Bosnia and Herzegovina, on the practice of the UN Compensation Commission in relation to the Iran-US Claims Tribunal and the Iraqi-Kuwait conflict. M.Guluzade also expressed his opinion on the future strategy of our country regarding the above given issues.