İnstitutun rəhbəri Beynəlxalq İnsan Hüquqları Gününə həsr olunmuş sərgidə çıxış edib
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Azərbaycan Ofisi, Ombudsman, Bakı Dövlət Universitetinin Hüquq fakültəsi və Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun (İnstitut) birgə təşkilatçılığı ilə dekabrın 8-də Beynəlxalq İnsan Hüquqları Gününə həsr edilmiş sərgi keçirilib.
Tədbirin açılış mərasimində İnstitutun İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadə çıxış edərək bildirib ki, Ümumdünya İnsan Hüquqları Bəyannaməsi 70-dən çox insan hüquqları konvensiyasının hazırlanmasında rəhbər sənəd rolu oynayıb. O, gəncləri sənədin öyrənilməsinə dəvət edib. Eyni zamanda, İnstitut rəhbəri insan hüquqlarının mövcud pozulmalarına çevik və qərəzsiz cavab verilməsinin, BMT və onun təsisatlarının təkmilləşdirilməsinin zəruriliyini vurğulayıb.
Sərgidə BMT-nin tarixi yolunu əhatə etməklə insan hüquqlarının təkamülünü, qlobal çağırışları və onların həll yollarını əks etdirən fotoşəkillər, Ümumdünya İnsan Hüquqları Bəyannaməsinin maddələrindən bəhs edən videoismarıclar və nəşrlər nümayiş olunub. Eyni zamanda, jurnalistlər tərəfindən insan hüquqları mövzusunda yazılmış ən əhatəli məqalələr və uşaqların çəkdikləri ən yaxşı rəsmlər mükafatlandırılıb. Sonda sosial teatr performansları ilə çıxış edən Hüquq fakültəsinin bir qrup tələbəsinə təşəkkür sertifikatları təqdim olunub.

The head of the Institute gave a speech at the exhibition dedicated to the International Human Rights Day
On December 8, an exhibition dedicated to International Human Rights Day was held under the joint organization of the United Nations Office in Azerbaijan (UN), Ombudsman, Faculty of Law of Baku State University and the Institute of Law and Human Rights (Institute).
At the opening ceremony of the event, the Chairman of Board of the Institute, Mahammad Guluzade, pointed out that the Universal Declaration of Human Rights played a crucial role in the preparation of more than 70 conventions on human rights. He recommended young people to study the document. At the same time, the head of the Institute emphasized the need to respond flexibly and impartially to current violations of human rights, as well as the necessity to improve the activities of UN structure and its institutions.
The exhibition displayed photographs reflecting the evolution of human rights, global challenges and their solutions, highlighting the historical path of the UN, video messages and publications about the articles of the Universal Declaration of Human Rights.
In addition, the most comprehensive articles written by journalists on human rights and the best drawings by children were awarded. At the end, certificates of appreciation were presented to a group of students of the Faculty of Law, who acted in social theater performances.