İnstitutun rəhbəri Beynəlxalq İnsan Hüquqları Gününə həsr olunmuş sərgidə çıxış edib
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Azərbaycan Ofisi, Ombudsman, Bakı Dövlət Universitetinin Hüquq fakültəsi və Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun (İnstitut) birgə təşkilatçılığı ilə dekabrın 8-də Beynəlxalq İnsan Hüquqları Gününə həsr edilmiş sərgi keçirilib.
Tədbirin açılış mərasimində İnstitutun İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadə çıxış edərək bildirib ki, Ümumdünya İnsan Hüquqları Bəyannaməsi 70-dən çox insan hüquqları konvensiyasının hazırlanmasında rəhbər sənəd rolu oynayıb. O, gəncləri sənədin öyrənilməsinə dəvət edib. Eyni zamanda, İnstitut rəhbəri insan hüquqlarının mövcud pozulmalarına çevik və qərəzsiz cavab verilməsinin, BMT və onun təsisatlarının təkmilləşdirilməsinin zəruriliyini vurğulayıb.
Sərgidə BMT-nin tarixi yolunu əhatə etməklə insan hüquqlarının təkamülünü, qlobal çağırışları və onların həll yollarını əks etdirən fotoşəkillər, Ümumdünya İnsan Hüquqları Bəyannaməsinin maddələrindən bəhs edən videoismarıclar və nəşrlər nümayiş olunub. Eyni zamanda, jurnalistlər tərəfindən insan hüquqları mövzusunda yazılmış ən əhatəli məqalələr və uşaqların çəkdikləri ən yaxşı rəsmlər mükafatlandırılıb. Sonda sosial teatr performansları ilə çıxış edən Hüquq fakültəsinin bir qrup tələbəsinə təşəkkür sertifikatları təqdim olunub.

Руководитель Института выступил на выставке, посвященной Международному дню прав человека
8 декабря состоялась выставка, посвященная Международному дню прав человека. Мероприятие было совместно организовано офисом Организации Объединённых Наций (ООН) в Азербайджане, офисом Омбудсмена, юридическим факультетом Бакинского государственного университета и Институтом права и прав человека (Институт) .
Председатель правления Института Магомед Гулузаде выступил на церемонии открытия мероприятия и сообщил , что Всеобщая декларация прав человека сыграла ведущую роль при подготовке более 70 конвенций по правам человека. Он призвал молодежь к изучению этого документа. В то же время руководитель Института подчеркнул необходимость быстрого и беспристрастного реагирования на существующие нарушения прав человека, а также совершенствования ООН и связанных с ней организаций.
На выставке были продемонстрированы фотографии отражающие эволюцию прав человека, глобальные вызовы и их решения, охватывающие исторический путь ООН , видеосообщения и публикации, о статьях Всеобщей декларации прав человека. Также на мероприятии были награждены журналисты, написавшие содержательные статьи на тему прав человека, и авторы лучших детских творческих работ. В завершение были вручены благодарственные письма группе студентов юридического факультета, выступившими со спектаклем социального театра.