İnstitutun növbəti təlimi Səbail Rayon İcra Hakimiyyətinin əməkdaşları üçün keçirilib
Mayın 26-da İnstitutun təlimçi-ekspertləri tərəfindən Bakı şəhəri Səbail Rayon İcra Hakimiyyətinin əməkdaşları üçün təlim keçirilib. Təlim “Vətəndaşların müraciətlərinə baxılması”, “Dövlət qulluğu və korrupsiya”, “Sosial mediada məsuliyyət” və “Yerli icra hakimiyyəti orqanlarının QHT-lərlə əməkdaşlığının perspektivləri” mövzularını əhatə edib.
Təlimin açılış nitqində Səbail Rayon İcra Hakimiyyəti başçısının müavini Kəmalə Həşimova qonaqları salamlayaraq bildirdi ki, İnstitutun təşkil etdiyi təlimlər dövlət qurumlarının əməkdaşları üçün çox vacibdir və xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
İnstitutun Mətbuat və beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri İlqar Ağasiyev çıxışı zamanı İnstitut haqqında danışaraq, gələcəkdə nəzərdə tutulmuş təlimlər, eyni zamanda Bakı şəhərinin müxtəlif rayon icra hakimiyyəti orqanlarında, Daxili İşlər Nazirliyinin tabeliyində olan bir sıra polis idarə və şöbələrində, Ədliyyə Nazirliyinin Penitensiar Xidmətinin müxtəlif cəzaçəkmə müəssisələrində təşkil etdiyi çoxsaylı təlimlər barədə ətraflı məlumat verib.
Təlimçi-ekspert Araz Abdullasoy “Vətəndaşların müraciətlərinə baxılması” mövzusunda çıxış edərək “Sosial xidmət haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 10.1-1-ci maddəsi, “Açıq Hökumətin təşviqinə dair 2020-2022-ci illər üçün Milli Fəaliyyət Planı”nda nəzərdə tutulmuş bəndlərin əhəmiyyəti, Avropa İnsan Hüquqları Konvensiyasının 6, 13 və 34-cü maddələri haqqında danışıb. Eyni zamanda, A.Abdullasoy vətəndaşların Onlayn İctimai Nəzarət Platformasına müraciətlərinin mahiyyətini və AR Konstitusiyasının 50, 57, 65 və 96-cı maddələrinin bəndlərini geniş izah edib.
İnstitutun təlimçi-eksperti Vüsalə Muradxanlı “Sosial mediada məsuliyyət” və “Yerli icra hakimiyyəti orqanlarının QHT-lərlə əməkdaşlığının perspektivləri” mövzusunda təqdimatla çıxış edib. Təlimçi şəxsin sosial şəbəkə platformasından istifadə etmək hüququ və informasiya əldə etmək hüququndan istifadə zamanı internet qaydalarına tabeliliyi, ictimai nəzarətin təmin edilməsində və Azərbaycan həqiqətlərinin beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılmasında QHT-lərin rolu məsələlərinə toxunub.
Təlimçi Nəzrin Əliyeva “Dövlət qulluğu və korrupsiya” mövzusunda çıxış edərək, korrupsiya ilə əlaqədar hüquqpozmaların subyektləri, vəzifəli şəxslərin öz statuslarından, təmsil etdikləri orqanın statusundan, vəzifə səlahiyyətlərindən irəli gələn imkanlardan istifadə etməklə qanunsuz olaraq imtiyazlar və ya güzəştlər əldə etməsi halları barədə məlumat verib. O, habelə, vəzifələrindən azad edilmiş və həbs olunmuş məmurların statistikasını diqqətə çatdırmaqla, milli və beynəlxalq qanunvericiliklərdə bu problemlərin tənzimlənməsi məsələlərinin təhlilini aparıb.

The Institute conducted training for employees of the Executive Power of Sabail District
On May 26, 2023, experts-trainers of the Institute conducted training for employees of the Executive Power of Sabail district of Baku. The training covered the topics Consideration of applications of citizens”, Public service and corruption, “Responsibility in social media” and “Prospects for cooperation of local executive authorities with NGOs,”.
In the opening speech of the Training, Deputy Head of Sabail District Executive Power, Kamala Hashimova welcomed the guests and said that the trainings organized by the Institute are very important and constitute a high priority for the employees of the state institutions.
Head of Press and International Relations Department of the Institute, Ilgar Agasiyev in his speech spoke about the Institute and gave detailed information about trainings envisaged in the future, at the same time, about the multiple trainings organized in various district executive authorities of Baku city, in a number of police departments and divisions subordinate to the Ministry of Internal Affairs, in various penal institutions of the Penitentiary Service of the Ministry of Justice.
Speaking on ”Consideration of applications of citizens“, expert-trainer Araz Abdullasoy spoke about Article 10.1-1 of the Law of the Republic of Azerbaijan “On social service”, the importance of points envisaged in the “National Action Plan for the promotion of Open Government for 2020-2022”, Articles 6, 13 and 34 of the European Convention on Human Rights (ECHR). At the same time, A.Abdullasoy explained in detail the essence of citizens' appeals to the Online Public Oversight Platform and articles 50, 57, 65 and 96 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan.
Expert-trainer of the Institute, Vusala Muradkhanli made a presentation on the topics “Responsibility in social media” and “Prospects for cooperation of local executive authorities with NGOs,”. The trainer touched upon the issues of the person's right to use the social networking platform and complying with the Internet rules when exercising of the right to access information and the role of NGOs in ensuring public control and conveying the Azerbaijani realities to the international community.
Speaking on the topic “Civil Service and corruption”, trainer Nazrin Aliyeva informed about subjects of corruption-related offenses, cases of illegal obtaining of perks or benefits by officials using their status, status of the body they represent, opportunities arising from their official powers. She also analyzed the issues of regulation of these problems in national and international legislation, bringing to attention the statistics of dismissed and arrested officials.
During the discussions, the questions of the employees of the executive power were answered, an extensive exchange of views on topics was held as well as the questionnaire form for the assessment of the training was filled out by the participants.
At the end, the employees of the executive power who participated in the training were awarded with certificates.