İnstitutun növbəti təlimi Nizami Rayon İcra Hakimiyyətinin əməkdaşları üçün keçirilib
Mayın 24-də İnstitutun təlimçi-ekspertləri tərəfindən Bakı şəhəri Nizami Rayon İcra Hakimiyyətinin əməkdaşları üçün təlim keçirilib. Təlim “Vətəndaşların müraciətlərinə baxılması”, “Dövlət qulluğu və korrupsiya”, “Sosial mediada məsuliyyət” və “Yerli icra hakimiyyəti orqanlarının QHT-lərlə əməkdaşlığının perspektivləri” mövzularını əhatə edib.
Nizami Rayon İcra Hakimiyyəti başçısının müavini İldırım Mehdiyev qonaqları salamlayaraq bildirib ki, İnstitutun təşkil etdiyi təlimlər dövlət qurumlarının əməkdaşları üçün xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. İdarə Heyətinin sədr müavini Üzeyir Məmmədov İnstitutun  əsas məqsəd və vəzifələri, fəaliyyət istiqamətləri və gələcəkdə nəzərdə tutulmuş təlimlər, eyni zamanda Bakı şəhərinin müxtəlif rayon İcra Hakimiyyəti orqanlarında, Daxili İşlər Nazirliyinin tabeliyində olan bir sıra Polis İdarə və şöbələrində, Ədliyyə Nazirliyinin Penitensiar Xidmətinin müxtəlif cəzaçəkmə müəssisələrində təşkil etdiyi çoxsaylı təlimlər barədə ətraflı məlumat verib. Ü.Məmmədov İnstitutda yeni yaradılmış və Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr edilmiş “Hüquq və insan haqları virtual kitabxana”nın bazasında toplanmış müxtəlif hüquq ədəbiyyatlarının hüquqşünaslar üçün daha da əlverişli olacağını bildirib.
Təlimçi-ekspert Araz Abdullasoy “Vətəndaşların müraciətlərinə baxılması” mövzusunda çıxış edərək “Sosial xidmət haqqında” Azərbaycan Respublikası qanunu və “Açıq Hökumətin təşviqinə dair 2020-2022-ci illər üçün Milli Fəaliyyət Planı”nda nəzərdə tutulmuş bəndlərin əhəmiyyəti haqqında danışıb. Həmçinin, A.Abdullasoy vətəndaşların Onlayn İctimai Nəzarət Platformasına müraciətlərinin mahiyyətini geniş izah edib.
İnstitutun təlimçi-eksperti Vüsalə Muradxanlı “Sosial mediada məsuliyyət” və  “Yerli icra hakimiyyəti orqanlarının QHT-lərlə əməkdaşlığının perspektivləri” mövzusunda təqdimatla çıxış edib. Təlimçi şəxsin sosial şəbəkə platformasından istifadə etmək hüququ və informasiya əldə etmək hüququndan istifadə zamanı internet qaydalarına tabeliliyi, ictimai nəzarətin təmin edilməsində və Azərbaycan həqiqətlərinin beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılmasında QHT-lərin rolu məsələlərinə toxunub.
Təlimçi Nəzrin Əliyeva “Dövlət qulluğu və korrupsiya” mövzusunda çıxış edərək, korrupsiya ilə əlaqədar hüquqpozmaların subyektləri, vəzifəli şəxslərin öz statuslarından, təmsil etdikləri orqanın statusundan, vəzifə səlahiyyətlərindən irəli gələn imkanlardan istifadə etməklə qanunsuz olaraq imtiyazlar və ya güzəştlər əldə etməsi halları barədə məlumat verib. O, habelə, vəzifələrindən azad edilmiş və həbs olunmuş məmurların statistikasını diqqətə çatdırmaqla, milli və beynəlxalq qanunvericilikdə bu problemlərin tənzimlənməsi məsələlərinin təhlilini aparıb.

Next training of the Institute was held for employees of Executive Authority of Nizami District
On May 24, 2023, trainers-experts of the "Institute of Law and Human Rights" public legal entity (Institute) conducted training for the employees of the Executive Authority of Nizami District of Baku city. The training covered the topics of "Dealing with citizens' appeals", "State Service and Corruption", "Using social media responsibly" and "Perspectives of cooperation of local executive authorities with NGOs".
Ildirim Mehdiyev, the deputy head of the Nizami District Executive Authority, welcomed the guests and said that the trainings organized by the Institute are of capital importance for the employees of state institutions. Deputy Chairman of the Management Board, Uzeyir Mammadov, gave detailed information about the main goals and duties of the Institute, directions of activity and future training activities. U.Mammadov also talked about the training organized in various regional executive authorities of Baku, in several Police Departments under the Ministry of Internal Affairs, and various penal institutions of the Penitentiary Service of the Ministry of Justice. U. Mammadov said that various legal literature collected in the base of the "Law and Human Rights Virtual Library" dedicated to the 100th anniversary of the Great Leader Heydar Aliyev, newly established at the Institute, will be even more convenient for lawyers to use.
Trainer-expert Araz Abdullasoy delivered  a speech on the topic of "Dealing with  Citizens' Appeals" and spoke about the significance of the provisions of the Law of the Republic of Azerbaijan "On Social Services" and the "National Action Plan for the Promotion of Open Government for 2020-2022". Also, A.Abdullasoy gave a broad explanation to the essence of citizens' appeals to the Online Public Control Platform.
Trainer-expert of the Institute Vusala Muradkhanli, made a presentation on such topics as "Using social media responsibly" and "Perspectives of cooperation of local executive authorities with NGOs". The trainer touched upon the rights of a person to use the social network platform and the subjection to the internet rules when using the right to obtain information. She also emphasized the role of NGOs in ensuring public control and conveying the truths of Azerbaijan to the international community.Trainer Nazrin Aliyeva made a speech on the topic "Civil service and corruption" and informed about cases of subjects of corruption-related offenses, officials obtaining privileges or concessions illegally by using the opportunities arising from their status, the status of the body they represent, and their official powers. She also analyzed the issues of regulation of these problems in the national and international legislation, drawing attention to the statistics of dismissed and arrested officials.
During the discussions, the questions of the employees of the executive authority were answered, a wide range of ideas were exchanged on the topics, and a survey form was filled out for the evaluation of the training.
At the end, certificates were presented to the representatives of the executive authority who participated in the training.