İnstitutun növbəti təlimi Nizami Rayon İcra Hakimiyyətinin əməkdaşları üçün keçirilib
Mayın 24-də İnstitutun təlimçi-ekspertləri tərəfindən Bakı şəhəri Nizami Rayon İcra Hakimiyyətinin əməkdaşları üçün təlim keçirilib. Təlim “Vətəndaşların müraciətlərinə baxılması”, “Dövlət qulluğu və korrupsiya”, “Sosial mediada məsuliyyət” və “Yerli icra hakimiyyəti orqanlarının QHT-lərlə əməkdaşlığının perspektivləri” mövzularını əhatə edib.
Nizami Rayon İcra Hakimiyyəti başçısının müavini İldırım Mehdiyev qonaqları salamlayaraq bildirib ki, İnstitutun təşkil etdiyi təlimlər dövlət qurumlarının əməkdaşları üçün xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. İdarə Heyətinin sədr müavini Üzeyir Məmmədov İnstitutun  əsas məqsəd və vəzifələri, fəaliyyət istiqamətləri və gələcəkdə nəzərdə tutulmuş təlimlər, eyni zamanda Bakı şəhərinin müxtəlif rayon İcra Hakimiyyəti orqanlarında, Daxili İşlər Nazirliyinin tabeliyində olan bir sıra Polis İdarə və şöbələrində, Ədliyyə Nazirliyinin Penitensiar Xidmətinin müxtəlif cəzaçəkmə müəssisələrində təşkil etdiyi çoxsaylı təlimlər barədə ətraflı məlumat verib. Ü.Məmmədov İnstitutda yeni yaradılmış və Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr edilmiş “Hüquq və insan haqları virtual kitabxana”nın bazasında toplanmış müxtəlif hüquq ədəbiyyatlarının hüquqşünaslar üçün daha da əlverişli olacağını bildirib.
Təlimçi-ekspert Araz Abdullasoy “Vətəndaşların müraciətlərinə baxılması” mövzusunda çıxış edərək “Sosial xidmət haqqında” Azərbaycan Respublikası qanunu və “Açıq Hökumətin təşviqinə dair 2020-2022-ci illər üçün Milli Fəaliyyət Planı”nda nəzərdə tutulmuş bəndlərin əhəmiyyəti haqqında danışıb. Həmçinin, A.Abdullasoy vətəndaşların Onlayn İctimai Nəzarət Platformasına müraciətlərinin mahiyyətini geniş izah edib.
İnstitutun təlimçi-eksperti Vüsalə Muradxanlı “Sosial mediada məsuliyyət” və  “Yerli icra hakimiyyəti orqanlarının QHT-lərlə əməkdaşlığının perspektivləri” mövzusunda təqdimatla çıxış edib. Təlimçi şəxsin sosial şəbəkə platformasından istifadə etmək hüququ və informasiya əldə etmək hüququndan istifadə zamanı internet qaydalarına tabeliliyi, ictimai nəzarətin təmin edilməsində və Azərbaycan həqiqətlərinin beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılmasında QHT-lərin rolu məsələlərinə toxunub.
Təlimçi Nəzrin Əliyeva “Dövlət qulluğu və korrupsiya” mövzusunda çıxış edərək, korrupsiya ilə əlaqədar hüquqpozmaların subyektləri, vəzifəli şəxslərin öz statuslarından, təmsil etdikləri orqanın statusundan, vəzifə səlahiyyətlərindən irəli gələn imkanlardan istifadə etməklə qanunsuz olaraq imtiyazlar və ya güzəştlər əldə etməsi halları barədə məlumat verib. O, habelə, vəzifələrindən azad edilmiş və həbs olunmuş məmurların statistikasını diqqətə çatdırmaqla, milli və beynəlxalq qanunvericilikdə bu problemlərin tənzimlənməsi məsələlərinin təhlilini aparıb.

Проведен очередной тренинг Института для сотрудников Исполнительной власти Низаминского района
24 мая обучающие эксперты Института провели тренинг для сотрудников Исполнительной власти Низаминского района города Баку. Тренинг охватывал темы «Рассмотрение обращений граждан», «Государственная служба и коррупция», «Ответственность в социальных сетях » и «Перспективы сотрудничества местных органов исполнительной власти с НПО».
Заместитель главы исполнительной власти Низаминского района, Йылдырым Мехтиев, в своей приветственной речи ,отметил , что тренинги, организованные Институтом, имеют важное значение для работников государственных структур . Заместитель председателя правления Института, Узеир Мамедов, подробно рассказал об основных целях и задачах Института, направлениях деятельности и предстоящих тренингах, а также предоставил подробную информацию о многочисленных тренингах проводимых  в различных  районах исполнительной власти  города Баку, в ряде управлений и отделов полиции Министерства внутренних дел и различных учреждениях  Пенитенциарной службы Министерства юстиции. У.Мамедов отметил, что разнообразная Юридическая литература, собранная на базе недавно созданной в институте “виртуальной библиотеки права и прав человека”, посвященной 100-летию великого лидера Гейдара Алиева, станет еще более доступной для юристов.
Обучающий эксперт Араз Абдулласой выступил с докладом  на тему «Рассмотрение обращений граждан» и рассказал о значении  пунктов Закона Азербайджанской Республики «О социальном обслуживании» и «Национального плана действий по поощрению открытого правительства на 2020-2022 годы». Также А.Абдулласой подробно разъяснил суть обращений граждан к  онлайн-платформе  общественного контроля.
Обучающий эксперт Института, Вюсаля Мурадханлы, выступила с докладом  по темам «Ответственность в социальных сетях  » и «Перспективы сотрудничества местных органов исполнительной власти с НПО». Она затронула вопросы о соблюдении правил интернета при использовании платформ социальных сетей и права человека на доступ к информации, роли НПО в обеспечении общественного контроля и доведении до международной общественности реалий  об Азербайджане.
Тренер Назрин Алиева, выступая  с докладом  на тему «Государственная служба и коррупция», проинформировала о субъектах правонарушений, связанных с коррупцией,  о случаях, когда должностные лица незаконно получают привилегии или льготы, используя свой статус представительного органа,  возможности , вытекающие из их должностных полномочий   . Также, она проанализировала вопросы регулирования этих проблем в национальном и международном законодательстве, обратив внимание на статистику  уволенных с занимаемой должности и  осужденных должностных лиц.