İnstitutun maarifləndirici təlimləri Daxili İşlər Nazirliyinin Polis idarələrində davam etdirilir
“2023-cü ildən bu günə kimi İnstitut tərəfindən polis əməkdaşları üçün 12 rayon və şəhərdə olmaqla, 248 nəfərə “Azadlıq və şəxsi toxunulmazlıq hüququ” mövzusunda maarifləndirici təlimlər keçirilib” - bu fikirləri Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadə Azərbaycan Respublikası Daxili İşlər Nazirliyinin Nərimanov Rayon Polis İdarəsində təşkil olunan təlimdə çıxışı zamanı səsləndirib.
İnstitut Daxili İşlər Nazirliyi ilə birgə əməkdaşlıq çərçivəsində insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi sahəsində silsilə maarifləndirici təlimləri davam etdirir. Növbəti təlim iyulun 9-da Nərimanov Rayon Polis İdarəsində 20 müstəntiq və təhqiqatçı üçün təşkil edilib.
Avropa İnsan Hüquqları Konvensiyasının 5-ci maddəsində təsbit edilmiş “Azadlıq və şəxsi toxunulmazlıq hüququ” mövzusunda həyata keçirilən bu təlim polis əməkdaşlarının peşə hazırlığı səviyyəsinin yüksəldilməsi, şəxsi inkişaf və bacarıqlarının artırılması, o cümlədən xidməti vəzifə öhdəliklərini yerinə yetirərkən insan hüquqlarının müdafiəsi istiqamətində biliklərinin daha da möhkəmləndirilməsi məsələlərini ehtiva edib.
DİN-in Baş İstintaq və Təhqiqat İdarəsinin xüsusilə mühüm işlər üzrə baş müstəntiqi, polis polkovnik-leytenantı Səbuhi Qasımov bu təlimlərin müstəntiq və təhqiqatçılar üçün böyük əhəmiyyət daşıdığını qeyd edərək, ikitərəfli konstruktiv əməkdaşlığın davamlı olacağına ümid etdiyini bildirib.
Təlimdə İnstitutun şöbə müdiri Vüsalə Muradxanlı və təlimçi-ekspert Hamlet Babayev Azadlıq hüququnun məhdudlaşdırılması ilə bağlı polis əməkdaşının vəzifələri, İşgəncə və ləyaqəti alçaldan rəftarın və ya cəzanın tətbiq edilməməsi, habelə Azərbaycan Respublikasının İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 30-cu maddəsi - İnzibati həbs barədə maraqlı və əhatəli təqdimatlar ediblər. Həmçinin, “Cinayət işləri üzrə qarşılıqlı hüquqi yardım haqqında” Avropa Konvensiyasının müddəaları da izah olunub.
Təlimin müzakirələrə həsr olunan bölməsində iştirakçıların sualları cavablandırılıb, onlar bir sıra təklif və təşəbbüslərlə çıxış ediblər. Sonda təlim iştirakçılarına sertifikatlar təqdim olunub.

The Educational Training Sessions by the Institute are ongoing in the Police Departments of the Ministry of Internal Affairs.
"Since 2023, the Institute has conducted educational training sessions on 'The Right to Liberty and Security of Person' for 248 police officers across 12 districts and cities", stated Mr. Mahammad Guluzade, Chair of the Board of the Institute of Law and Human Rights, during his address at the training session organized at the Narimanov District Police Department of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Azerbaijan.
The Institute, in partnership with the Ministry of Internal Affairs, continues a series of educational training sessions dedicated to the protection of human rights and freedoms. The latest training session was conducted on July 9 at the Narimanov District Police Department for 20 investigators and inquirers.
This training session, focused on The Right to Liberty and Security of Person”, as enshrined in Article 5 of the European Convention on Human Rights (ECHR), addressed the enhancement of professional skills among police officers, their personal development and capabilities, and the strengthening of their knowledge in human rights protection while fulfilling their official duties.
Police Lieutenant Colonel Sabuhi Qasimov, Senior Investigator for Special Cases of the Main Investigation and Inquiry Department of the Ministry of Internal Affairs, emphasized the significance of these training sessions for investigators and inquirers, expressing his hope for the continuation of constructive bilateral cooperation.
During the training session, Mrs. Vusala Muradkhanli, Head of the Institute's Department, and Mr. Hamlet Babayev, Institute's expert trainer, delivered interesting and comprehensive presentations on the duties of police officers pertaining to the restriction of the right to liberty, the prevention of torture and degrading treatment or punishment, as well as Article 30 of the Code of Administrative Offenses of the Republic of Azerbaijan – Administrative Detention. Furthermore, the provisions of the European Convention on “Mutual Assistance in Criminal Matters” were elucidated.
During the discussions, participants' questions were answered, and they advanced a number of proposals and initiatives. At the conclusion of the session, certificates were awarded to the participants.