İnstitutun maarifləndirici təlimləri Daxili İşlər Nazirliyinin Polis idarələrində davam etdirilir
“2023-cü ildən bu günə kimi İnstitut tərəfindən polis əməkdaşları üçün 12 rayon və şəhərdə olmaqla, 248 nəfərə “Azadlıq və şəxsi toxunulmazlıq hüququ” mövzusunda maarifləndirici təlimlər keçirilib” - bu fikirləri Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadə Azərbaycan Respublikası Daxili İşlər Nazirliyinin Nərimanov Rayon Polis İdarəsində təşkil olunan təlimdə çıxışı zamanı səsləndirib.
İnstitut Daxili İşlər Nazirliyi ilə birgə əməkdaşlıq çərçivəsində insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi sahəsində silsilə maarifləndirici təlimləri davam etdirir. Növbəti təlim iyulun 9-da Nərimanov Rayon Polis İdarəsində 20 müstəntiq və təhqiqatçı üçün təşkil edilib.
Avropa İnsan Hüquqları Konvensiyasının 5-ci maddəsində təsbit edilmiş “Azadlıq və şəxsi toxunulmazlıq hüququ” mövzusunda həyata keçirilən bu təlim polis əməkdaşlarının peşə hazırlığı səviyyəsinin yüksəldilməsi, şəxsi inkişaf və bacarıqlarının artırılması, o cümlədən xidməti vəzifə öhdəliklərini yerinə yetirərkən insan hüquqlarının müdafiəsi istiqamətində biliklərinin daha da möhkəmləndirilməsi məsələlərini ehtiva edib.
DİN-in Baş İstintaq və Təhqiqat İdarəsinin xüsusilə mühüm işlər üzrə baş müstəntiqi, polis polkovnik-leytenantı Səbuhi Qasımov bu təlimlərin müstəntiq və təhqiqatçılar üçün böyük əhəmiyyət daşıdığını qeyd edərək, ikitərəfli konstruktiv əməkdaşlığın davamlı olacağına ümid etdiyini bildirib.
Təlimdə İnstitutun şöbə müdiri Vüsalə Muradxanlı və təlimçi-ekspert Hamlet Babayev Azadlıq hüququnun məhdudlaşdırılması ilə bağlı polis əməkdaşının vəzifələri, İşgəncə və ləyaqəti alçaldan rəftarın və ya cəzanın tətbiq edilməməsi, habelə Azərbaycan Respublikasının İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 30-cu maddəsi - İnzibati həbs barədə maraqlı və əhatəli təqdimatlar ediblər. Həmçinin, “Cinayət işləri üzrə qarşılıqlı hüquqi yardım haqqında” Avropa Konvensiyasının müddəaları da izah olunub.
Təlimin müzakirələrə həsr olunan bölməsində iştirakçıların sualları cavablandırılıb, onlar bir sıra təklif və təşəbbüslərlə çıxış ediblər. Sonda təlim iştirakçılarına sertifikatlar təqdim olunub.

Институт продолжает проведение просветительских тренингов в управлениях полиции Министерства внутренних дел
«С 2023 года по настоящее время Институт провел просветительские тренинги по теме «Право на свободу и личную неприкосновенность» для 248 сотрудников полиции в 12 районах и городах Азербайджана» - заявил председатель правления Института права и прав человека Магомед Гулузаде во время своего выступления на тренинге, организованном в Наримановском районном управлении полиции Министерства внутренних дел Азербайджанской Республики.
В рамках совместного сотрудничества с Министерством внутренних дел Институт продолжает серию просветительских тренингов в сфере защиты прав и свобод человека. Очередной тренинг был организован 9 июля для 20 следователей и дознавателей Наримановского районного управления полиции.
Данный тренинг, проведенный по теме «Право на свободу и личную неприкосновенность», закрепленную в статье 5 Европейской конвенции по правам человека, направлен на совершенствование уровня профессиональной подготовки сотрудников полиции, их личностный рост и повышение квалификации, а также дальнейшее закрепление знаний в области защиты прав человека при исполнении служебных обязанностей.
Старший следователь по особо важным делам Главного управления следствия и дознания МВД полковник-лейтенант полиции Сабухи Гасымов отметил, что подобные тренинги имеют большое значение для следователей и дознавателей, и выразил надежду на продолжение двустороннего конструктивного сотрудничества.
На тренинге выступили заведующая отделом Института Вюсаля Мурадханлы и тренер-эксперт Гамлет Бабаев, представив интересные и содержательные презентации об обязанностях сотрудника полиции в случаях связанных с ограничением права на свободу, неприменении пыток и унижающего достоинство обращения или наказания, а также об административном аресте, установленных в статье 30 Кодекса Азербайджанской Республики об административных проступках. Также были разъяснены положения Европейской конвенции «О взаимной правовой помощи по уголовным делам».
В посвященной дискуссиям части тренинга были даны ответы на вопросы участников, которые в свою очередь выступили с рядом предложений и инициатив. По итогам обучения всем участникам тренинга были вручены сертификаты.