İnstitutun əməkdaşları Nəsimi Rayon İcra Hakimiyyətində təlim keçiblər
Mayın 22-də Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun təlimçiləri Bakı şəhəri Nəsimi Rayon İcra Hakimiyyətinin əməkdaşları üçün təlim keçiblər.
İnstitutun İdarə Heyətinin sədr müavini Natəvan Rüstəmova açılış edərək, İnstitutun əsas fəaliyyət istiqamətləri, hüquq və vəzifələri haqqında ətraflı məlumat vermiş, eyni zamanda təlimin keçirilməsinin əhəmiyyət və məqsədini izah etmişdir. Təlimçi-ekspert Vüsalə Muradxanlı “Sosial mediada məsuliyyət” mövzusunda hazırladığı təqdimatda bildirib: “Dövlət orqanlarının internet saytlarının mobil versiyalarının hazırlanması, onların sosial şəbəkə səhifələrinin açılması və aktiv fəaliyyətinin təmin edilməsi Azərbaycan Prezidentinin 27 aprel 2016-cı il sərəncamı ilə təsdiq edilən “Açıq Hökümətin təşviqinə dair Milli Fəaliyyət Planı”na əsasən həyata keçirilməlidir”. Təlimçi çıxışında həmçinin, qeyd edib ki, “İnformasiya əldə etmək haqqında” Qanunun 2-ci maddəsinə əsaslanaraq şəxsin informasiya məkanından istifadə etməsi onun müstəsna hüququdur və şəxsin informasiya əldə etmək hüququ digər hüquqlara zidd ola bilməz.
İnstitutun digər təlimçiləri Gülnaz Ələsgərova “Vətəndaşların müraciətlərinə baxılması”, Nəzrin Əliyeva isə “Korrupsiya, rüşvət və etik davranış” mövzularında təqdimatla çıxış etmiş, Avropa Konvensiyasının 13-cü və 34-cü maddələrini, o cümlədən, bələdiyyələrin fəaliyyətindəki qanun pozuntuları ilə bağlı statistik rəqəmləri təlim iştirakçılarının diqqətinə çatdırmışlar.
Müzakirələr zamanı icra hakimiyyəti əməkdaşlarının sualları cavablandırılmış, mövzular ətrafında fikir mübadiləsi aparılmış, eyni zamanda, təlimin qiymətləndirilməsi üçün sorğu-anket forması doldurulmuşdur.

Employees of the Institute conducted training in the Executive Power of Nasimi District
On May 22, 2023, experts-trainers of the Institute conducted training for employees of the Executive Power of Nasimi district of Baku. The training covered the topics “Consideration of applications of citizens”, “Public service and corruption”, “Responsibility in social media” and “Prospects for cooperation of local executive authorities with NGOs,”. Deputy Chairman of the Board of the Institute, Natavan Rustamova spoke in detail about the main activities, rights and obligations of the Institute, and also explained the importance and purpose of the training.
Trainer-expert Vusala Muradkhanli in her speech on the topic “Responsibility in social media” noted that on the basis of the “National Action Plan on the Promotion of the Open Government” approved by the order of the President of Azerbaijan Ilham Aliyev dated April 27, 2016, mobile versions of the websites of state bodies, pages on social media should be developed and activities should be provided.
She also said that, according to Article 2 of the Law “On Access to Information”, the use of the information space is the exclusive right of a person, and his right to access information cannot conflict with other rights.
Other trainers of the Institute Gulnaz Aleskerova and Nazrin Aliyeva spoke on the topics “Consideration of citizens' appeals”, “Corruption, bribery and ethical behavior”, brought to the attention of the participants information about Articles 13 and 34 of the European Convention, including statistics of offenses in the activities of municipalities.
At the end, the employees of the executive power who participated in the training were awarded with certificates.