İnstitutun əməkdaşı ictimai dinləmədə iştirak edib
Noyabrın 4-də Azərbaycan Respublikası Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, Minatəmizləmə Agentliyi (ANAMA) və Milli Məclisin Təbii ehtiyatlar, energetika və ekologiya komitəsinin birgə təşkilatçılığı ilə “Mina təhlükəsi ilə mübarizə - partlayıcı sursatların ekosistemə təsiri” mövzusunda ictimai dinləmə keçirilib. Tədbirdə Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunu İnsan hüquqları üzrə təlim və ekspertiza şöbəsinin müdiri Vüsalə Muradxanlı təmsil edib.
İctimai dinləmə Azərbaycanın üzləşdiyi mina probleminin ətraf mühitə və sosial inkişafa yaratdığı maneələrin müzakirəsi və bu istiqamətdə birgə həll yollarına dair fikir mübadiləsinin aparılması məqsədilə təşkil edilib.
Tədbirdə 44 günlük Vətən müharibəsindən sonra işğaldan azad olunmuş ərazilərdə minaların təmizlənməsi ilə bağlı çətinliklər, mina partlayışları zamanı yaranan plastik tullantıların ekoloji fəsadlara səbəb olması, o cümlədən minaların insanların yaşamaq hüququna göstərdiyi təhdid və günahsız insanların mina terrorunun qurbanına çevrilməsi problemlərini aradan qaldırmaq yolları müzakirə edilib.
Sonda Minatəmizləmə Agentliyi tərəfindən mina təhlükəsi ilə mübarizə fəaliyyətini əks etdirən video çarx təqdim olunub.

Сотрудница Института приняла участие в общественных слушаниях
4 ноября при совместной организации Министерства экологии и природных ресурсов Азербайджанской Республики, Агентства по разминированию (ANAMA) и Комитета Милли Меджлиса по природным ресурсам, энергетике и экологии прошли общественные слушания на тему «Борьба с минной угрозой — влияние взрывоопасных боеприпасов на экосистему». Институт права и прав человека на мероприятии представляла заведующая Отделом тренинга и экспертизы по правам человека Вюсаля Мурадханлы.
Общественные слушания были организованы с целью обсуждения препятствий улучшению безопасности окружающей среды и социальному развитию, из-за  минной проблемы с которой столкнулся Азербайджан, и обмена мнениями о путях совместного их решения .
На мероприятии были рассмотрены  сложности , возникшие в результате разминирования территорий, освобожденных от оккупации после 44-дневной Отечественной войны, тяжелые экологические последствия,  нанесенные пластиковыми отходами, образующимися при взрывах мин которые негативно влияют на структуру плодородных для сельского хозяйства земель. Также было отмечено, что загрязнение территорий минами представляет прямую угрозу для людей, поскольку нарушаются их право на жизнь в чистой экологической среде. .
По завершению  Агентство по разминированию продемонстрировало видеоролик, отображающий деятельность по борьбе с минной угрозой.