İnstitutun hüquqşünaslar üçün növbəti təlimi Sumqayıt şəhərində keçirilib
Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu, Avropa Şurası Katibliyinin İnsan Hüquqları və Qanunun Aliliyi Direktoratlığının dəstəyi və Sumqayıt Apellyasiya Məhkəməsinin təşkilatçılığı ilə “Avropa İnsan Hüquqları Konvensiyasının (AİHK) 6-cı maddəsi. Azərbaycan ədalət mühakiməsi İnsan Hüquqları üzrə Avropa Məhkəməsinin baxış bucağında” mövzusunda təlim keçirmişdir. Təlimdə ədliyyə qurumlarının, prokurorluq və məhkəmə orqanlarının əməkdaşları, mediatorlar həmçinin Vəkillər Kollegiyasının üzvlərindən ümumilikdə 30 nəfər iştirak edib.
Sumqayıt Apellyasiya Məhkəməsinin sədri cənab Tofiq Paşayev salamlama nitqi ilə çıxış edib və AİHK maddələri üzrə keçirilən bu cür təlimlərin hüquqşünasların praktiki fəaliyyəti üçün çox faydalı olduğunu vurğulayıb.
İnstitutunun İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadə təlimçi-ekspertlərə və müxtəlif dövlət qurumlarının hüquqşünasları üçün Sumqayıt Apellyasiya Məhkəməsinin inzibati binasında yaradılmış şəraitə və səmimi münasibətə görə təşəkkürünü bildirib. Sədr İnstitutun fəaliyyət istiqamətləri barədə, həmçinin görüləcək işlər və qarşıda duran hədəflərlə bağlı təlim iştirakçılarına ümumi məlumat verib. M.Quluzadə eyni zamanda Avropa Məhkəməsinin ölkəmizə qarşı çıxardığı qərarlar və Sumqayıt ilə əlaqəli statistikasını iştirakçılarla paylaşıb.
Daha sonra təlimçi-ekspert Vüsalə Muradxanlı “AİHK-ın 6-cı maddəsi: mülki-hüquqi aspekt” mövzusunda geniş təqdimat ilə çıxış edib.
Hüquq eksperti Vəfaddin İbayev təqdimatında Azərbaycana qarşı qəbul olunmuş qərarlarda aşkar edilmiş pozuntular və onların aradan qaldırılması yolları, məhkəməyə müraciət hüququ, məhkəmə prosesində tərəflərin bərabərliyi, məhkəmə proseslərinin çəkişmə prinsipi mövzusunda ümumi şərhlər verib.
Müzakirələr zamanı məhkəməyə çatımlılıq, prosessual tələblər, “cinayət ittihamı” anlayışı, təqsirsizlik prezumpsiyası (maddə 6.2), müdafiə hüququnun təminatı (maddə 6.3), Azərbaycana qarşı çıxarılan qərarlarda ən çox tanınan pozuntular müzakirə olunaraq iştirakçıların sualları təlimçi-ekspertlər tərəfindən cavablandırılıb. Mövzu ətrafında kazusların həlli qrup şəklində işlənilib.

The Institute conducted training for lawyers in Sumgayit
The training on “Article 6 of the European Convention on Human Rights (ECHR) Court of Justice of Azerbaijan in the perspective of the European Court of Human Rights” was conducted within the framework of the co-operation of the Institute of Law and Human Rights and the Council of Europe Directorate General of Human Rights and Rule of Law and Sumgayit Court of Appeal.
Chairman of the Sumgayit Court of Appeal, Mr. Tofik Pashayev made an opening speech and emphasized that such trainings on the articles of the ECHR are very useful for the practical activities of lawyers.
Chairman of Board of the Institute, Mahammad Guluzade, thanked for the cooperation and the conditions created in the administrative building of the Sumgayit Court of Appeal for expert trainers and lawyers of various state agencies.
The Chairman gave general information to the training participants about the activities of the Institute, as well as about upcoming tasks and goals. At the same time, M. Guluzade shared with the participants the decisions of the European Court against our country and the statistics related to Sumgayit particularly.
Then expert trainer Vusala Muradkhanli made an extensive presentation on “Article 6 of the ECHR: civil-legal aspect” to the audience.
In his presentation, legal expert of the Institute, Vafaddin Ibayev gave general comments on the following issues: violations identified in the decisions taken against Azerbaijan and ways of eliminating them; the right to appeal to the court; equality of parties in court proceedings and the principle of contention in court proceedings.
During the discussions, the expert trainers explained to the participants such issues as access to court, procedural requirements, the concept of “criminal charge”, presumption of innocence (Article 6.2), guarantee of the right to defense (Article 6.3) and the most well-known violations which are frequently encountered in the decisions made against Azerbaijan.