İnstitutun hüquqşünaslar üçün növbəti təlimi Sumqayıt şəhərində keçirilib
Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu, Avropa Şurası Katibliyinin İnsan Hüquqları və Qanunun Aliliyi Direktoratlığının dəstəyi və Sumqayıt Apellyasiya Məhkəməsinin təşkilatçılığı ilə “Avropa İnsan Hüquqları Konvensiyasının (AİHK) 6-cı maddəsi. Azərbaycan ədalət mühakiməsi İnsan Hüquqları üzrə Avropa Məhkəməsinin baxış bucağında” mövzusunda təlim keçirmişdir. Təlimdə ədliyyə qurumlarının, prokurorluq və məhkəmə orqanlarının əməkdaşları, mediatorlar həmçinin Vəkillər Kollegiyasının üzvlərindən ümumilikdə 30 nəfər iştirak edib.
Sumqayıt Apellyasiya Məhkəməsinin sədri cənab Tofiq Paşayev salamlama nitqi ilə çıxış edib və AİHK maddələri üzrə keçirilən bu cür təlimlərin hüquqşünasların praktiki fəaliyyəti üçün çox faydalı olduğunu vurğulayıb.
İnstitutunun İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadə təlimçi-ekspertlərə və müxtəlif dövlət qurumlarının hüquqşünasları üçün Sumqayıt Apellyasiya Məhkəməsinin inzibati binasında yaradılmış şəraitə və səmimi münasibətə görə təşəkkürünü bildirib. Sədr İnstitutun fəaliyyət istiqamətləri barədə, həmçinin görüləcək işlər və qarşıda duran hədəflərlə bağlı təlim iştirakçılarına ümumi məlumat verib. M.Quluzadə eyni zamanda Avropa Məhkəməsinin ölkəmizə qarşı çıxardığı qərarlar və Sumqayıt ilə əlaqəli statistikasını iştirakçılarla paylaşıb.
Daha sonra təlimçi-ekspert Vüsalə Muradxanlı “AİHK-ın 6-cı maddəsi: mülki-hüquqi aspekt” mövzusunda geniş təqdimat ilə çıxış edib.
Hüquq eksperti Vəfaddin İbayev təqdimatında Azərbaycana qarşı qəbul olunmuş qərarlarda aşkar edilmiş pozuntular və onların aradan qaldırılması yolları, məhkəməyə müraciət hüququ, məhkəmə prosesində tərəflərin bərabərliyi, məhkəmə proseslərinin çəkişmə prinsipi mövzusunda ümumi şərhlər verib.
Müzakirələr zamanı məhkəməyə çatımlılıq, prosessual tələblər, “cinayət ittihamı” anlayışı, təqsirsizlik prezumpsiyası (maddə 6.2), müdafiə hüququnun təminatı (maddə 6.3), Azərbaycana qarşı çıxarılan qərarlarda ən çox tanınan pozuntular müzakirə olunaraq iştirakçıların sualları təlimçi-ekspertlər tərəfindən cavablandırılıb. Mövzu ətrafında kazusların həlli qrup şəklində işlənilib.

Очередной тренинг Института для юристов прошёл в городе Сумгаите
Институт права и прав человека, при поддержке Директората по правам человека и верховенству права Секретариата Совета Европы и организации Сумгаитского апелляционного суда, провёл тренинг на тему «Статья 6 Европейской конвенции по правам человека (ЕКПЧ). Азербайджанское правосудие с точки зрения Европейского суда по правам человека».
Председатель Сумгаитского апелляционного суда Тофик Пашаев, выступил с приветственной речью и подчеркнул, что подобные тренинги проводимые по статьям ЕКПЧ очень полезны для практической деятельности юристов.
Председатель правления Института Магомед Гулузаде выразил благодарность за  прекрасные условия созданные в административном здании Сумгаитского апелляционного суда  для проведения образовательного мероприятия  . Председатель предоставил участникам тренинга общую информацию о направлениях деятельности Института, предстоящих работах и поставленных целях. В то же время М.Гулузаде поделился с участниками информацией о статистике  решений, принятых Европейским  судом  против нашей страны , в том числе , связанных  с Сумгаитом.
Тренер-эксперт Вюсаля Мурадханлы выступила с развёрнутой презентацией    на тему «Статья 6 ЕКПЧ: гражданско-правовой аспект».
В своем выступлении, эксперт Института по правовым вопросам, Вафаддин Ибаев в  основных чертах разъяснил нарушения, выявленные в решениях, принятых против Азербайджана и пути их устранения, право на обращение в суд, равенство сторон в судебном процессе и принцип оспаривания судебных процессов.
В ходе   дискуссии обсуждалось  доступность суда , процессуальные требования, понятие «уголовное обвинение», презумпция невиновности (статья 6.2), обеспечение права на защиту (статья 6.3), разбирались наиболее известные нарушения в решениях,  вынесенных против Азербайджана,  на все вопросы участников, были даны исчерпывающие ответы . В форме групповой работы были проработаны решения казусов по рассматриваемым темам.