İnstitutda İnsan Hüquqları haqqında Avropa Konvensiyasının 3, 5 və 6-cı maddələrinə dair təlimlər keçirilib
3-5 may tarixlərində Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunda İnsan Hüquqları haqqında Avropa Konvensiyasının  (İHAK-ın)  3, 5 və 6-cı maddələrinə dair təlimlər keçirilib.
Təlimlər Avropa Məhkəməsinin qərarlarının Azərbaycan tərəfindən icrasının gücləndirilməsinə dəstək layihəsi çərçivəsində Hüquqi Ekspertiza və Qanunvericilik Təşəbbüsləri Mərkəzi (Mərkəz), Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu (İnstitut), Azərbaycan Respublikasının Vəkillər Kollegiyası və Avropa Şurasının birgə təşkilatçılığı ilə həyata keçirilib.
Hüquqi Ekspertiza və Qanunvericilik Təşəbbüsləri Mərkəzinin İcraçı direktoru Samir Mahmudov qonaqları və təlim iştirakçılarını salamlayaraq Avropa Şurasının Bakı Ofisinin rəhbəri Petr Zixi İnstitutda görməkdən məmnun olduğunu qeyd edərək, insan hüquqlarının təmin olunması sahəsində Mərkəz və İnstitut qarşısında qoyulmuş vəzifələr barədə məlumat vermiş, həmin vəzifələrin səmərəli icrası üçün bu cür təlimlərin keçirilməsinin vacibliyini bildirdi.
İnstitutun İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadə təlim iştirakçılarına İnstitutun fəaliyyət istiqamətləri və qarşıda duran vəzifələr barədə umumi məlumat verdi, habelə insan hüquqları sahəsində yaranmış problemlərin aradan qaldırılması məqsədilə görüləcək işlərin və Avropa Məhkəməsi qərarlarının Azərbaycan tərəfindən icrasının gücləndirilməsinin əhəmiyyətini vurğuladı.
Vəkillər Kollegiyasının Hüquqi Yardım və Tədris Mərkəzinin direktoru və Kollegiyanın sədr müavini Şahmar Məmmədov təlimin HELP Proqramının tanıdılması ilə bağlı bölməsində bu proqramın tanıdılmasının təkcə Azərbaycan hakimləri üçün deyil, eyni zamanda vəkillər üçün də keçirildiyini qeyd edərək, insan hüquqlarının müdafiəsi sahəsində Kollegiyanın son illərdə gördüyü işlər və bu sahədə Hüquqi Yardım və Tədris Mərkəzinin fəaliyyəti barədə məlumat verdi.
Beynəlxalq konsultant İvana Roaqnanın və milli konsultant Günel Sevdimalıyevanın təqdimatı ilə keçirilən təlimlər 14 sessiyanı əhatə edib.
3 günlük təlimlərdə “Azərbaycan və İHAK”, “Konvensiya sistemi: təfsir prinsipləri. İHAK-a gender əsaslı yanaşma”, “Andraqogikaya giriş və böyüklər üçün tədrisin prinsipləri”, “İHAK-ın 3,5-6-cı maddələri haqqında məlumat”,  “Azərbaycanla bağlı 3-cü maddə üzrə presedent hüququ”, “AŞ-nin HELP təlim platforması” və “İHAK üzrə məhkəmə tərəfindən əsaslandırmaya dair öhdəliklər” mövzularında ətraflı məlumat verilib.
Moderatorlar İvana Roaqna və Günel Sevdimalıyeva təlimçilərlə İHAK-ın 3-cü və 6-cı maddələri ilə bağlı praktik kazus və testlər üzərində iş aparmış, gündəlikdə duran əsas məsələlərə təfsilatlı izahlar vermiş, həmçinin təlimin metodologiyasını şərh etmişlər.
Ümumilikdə, 27 nəfərin  iştirak etdiyi təlimdə Avropa Şurasının Bakı Ofisinin nümayəndələri, Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyasının vəkilləri, Azərbaycan Respublikası Konstitusiya Məhkəməsinin, Mərkəzin və İnstitutun əməkdaşları iştirak etmişlər.

The Institute hosted trainings on Articles 3, 5 and 6 of the European Convention on Human Rights
On May 3-5 the Institute held trainings on Articles 3, 5 and 6 of the European Convention on Human Rights (ECHR).
The trainings were organized jointly by the Center for Legal Examination and Legislative Initiatives (Center), the Institute of Law and Human Rights (Institute), the Bar Association of the Republic of Azerbaijan and the Council of Europe as a part of a project to support strengthening of the implementation of the European Court's decisions by Azerbaijan.
Executive Director of the Center for Legal Examination and Legislative Initiatives, Samir Mahmudov welcomed the guests and participants of the training, noting that he was glad to see the Head of the Baku Office of the Council of Europe, Petr Zikh at the Institute. He also informed participants about the tasks assigned to the Center and the Institute in the field of ensuring human rights, and stated the importance of conducting such trainings for the effective implementation of the tasks set.
Chairman of the Board of the Institute, Mahammad Guluzade presented general information to the training participants about the activities of the Institute and the upcoming tasks, as well as emphasized the importance of the work to be implemented in order to eliminate the problems in the field of human rights and to strengthen the implementation of the decisions of the European Court by Azerbaijan.
Director of the Legal Aid and Training Center of the Bar Association and Deputy Chairman of the Bar Association, Shahmar Mammadov noted that the introduction of the HELP Program was held not only for Azerbaijani judges, but also for lawyers. He informed participants about the activities of the Bar Association in recent years in the field of human rights protection and the activities of the Center for Legal Aid and Training in this area as well.
The trainings included 14 sessions and were presented by international consultant Ivana Roagna and national consultant Gunel Sevdimaliyeva.
During 3-days training, participants were given detailed information on topics “Azerbaijan and ECHR”, “Convention system: principles of interpretation. A gender-based approach to the ECHR”, “Introduction to andragogy and the principles of adult education”, “Information about articles 3,5 and 6 of the ECHR”, “Case law on Article 3 concerning Azerbaijan”, “The CE HELP training  platform” and “Obligations for justification by the court on ECHR”.
Moderators Ivana Roagna and Gunel Sevdimaliyeva worked with the trainers on practical cases and tests related to the 3rd and 6th Articles of the ECHR. Moderators also gave participants detailed explanations to the main issues on the agenda and commented on the methodology of the training.
The training was attended by 27 participants in total. They were representatives of the Baku Office of the Council of Europe, lawyers of the Bar Association of the Republic of Azerbaijan, employees of the Constitutional Court of the Republic of Azerbaijan, staff members of the Center and the Institute.