Cari il yanvar ayının 13-də Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyasının (ARVK) və Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun birgə əməkdaşlığı çərçivəsində “Akademik hüquqi yazı” adlı növbəti təlim keçirilib.
Təlimdə açılış nitqi ilə çıxış edən Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadə tədbirin əhəmiyyətini qeyd edib, hər bir hüquqşünasın mükəmməl yazı vərdişlərinə sahib olmasının zəruriliyini vurğulayıb.
Açılışda çıxış edən Vəkillər Kollegiyası Akademiyasının rektoru, h.e.d., professor Əmir Əliyev tədbir iştirakçılarını Vəkillər Kollegiyası İdarə Heyətinin sədri Anar Bağırovun adından salamlayıb, təlimin işinə uğurlar arzulayıb. Professor öz çıxışında vəkillik fəaliyyətində rastlaşılan hüquqi problemlərin vəkillər tərəfindən təhlil olunmasının daha praktik olduğunu vurğulayıb, “Azərbaycan vəkili” elmi-praktik hüquq jurnalında elmi məqalələrlə çıxış etmək arzusunda olan şəxslərə redaksiya tərəfindən dəstək veriləcəyini və belə tədbirlərin davamlı olacağını qeyd edib.
Təlimdə iki mövzu üzrə beynəlxalq hüquq, insan hüquqları və informasiya hüququ üzrə ekspertlər – BDU-nun Hüquq fakültəsinin “İnsan hüquqları və informasiya hüququ” UNESCO kafedrasının və Dövlət Gömrük Komitəsi Akademiyasının müəllimi, h.ü.f.d. Gülnaz Rzayeva və mediator, BDU-nun Hüquq fakültəsinin “İnsan hüquqları və informasiya hüququ” UNESCO kafedrasının müəllimi, h.ü.f.d. Şahin Məmmədrzalı tərəfindən “Akademik hüquqi yazının növləri və beynəlxalq təcrübə” və “Akademik hüquqi yazının strukturu və quruluşu” adlı məruzələr iştirakçılara təqdim olunub.
İştirakçılar tərəfindən böyük maraqla qarşılanan təlimin rəsmi hissəsinin sonunda iştirakçıların sualları cavablandırılıb, sertifikatlar təqdim olunub və xatirə fotoşəkli çəkdirilib.
ARVK-nın 27 üzvü, Vəkillər Kollegiyası Akademiyasının, Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun əməkdaşları və tədqiqatçı alimlər daxil olmaqla təlimdə ümumilikdə 45 nəfər iştirak edib.

В Институте прошел тренинг «Академическое юридическое письмо»
13 января текущего года в рамках совместного сотрудничества Коллегии адвокатов Азербайджанской Республики (КААР) и Института права и прав человека состоялся очередной тренинг по теме «Академическое юридическое письмо».
Председатель правления Института права и прав человека Магомед Гулузаде, выступивший на тренинге со вступительной речью, отметил важность данного мероприятия и подчеркнул необходимость отличного владения каждым юристом навыками академического и юридического письма.
Выступивший на мероприятии, ректор Академии коллегии адвокатов, д.ю.н., профессор Амир Алиев поприветствовал участников мероприятия от имени председателя Коллегии адвокатов Анара Багирова и пожелал успешного проведения тренинга. В своем выступлении профессор подчеркнул, что адвокатам практичнее анализировать правовые проблемы встречающиеся в адвокатской деятельности, а также отметил, что все желающие опубликовать свои научные статьи в научно-практическом юридическом журнале «Azərbaycan Vəkili» («Азербайджанский юрист») будут постоянно поддерживаться редакцией .
Участвовавшие в тренинге эксперты по международному праву, правам человека и информационному праву — преподаватель кафедры ЮНЕСКО «Права человека и информационное право» юридического факультета БГУ и Академии Государственного Таможенного комитета, д.ф.ю.н. Гюльназ Рзаева, а также медиатор, преподаватель кафедры ЮНЕСКО «Права человека и информационное право» юридического факультета БГУ, д.ф.ю.н. Шахин Мамедрзалы представили доклад по двум темам: «Виды академического юридического письма и международный опыт» и «Структура и построение академического юридического письма».
По окончании официальной части, были даны ответы на вопросы участников, вручены сертификаты и сделано памятное фото.
Всего в тренинге приняли участие 45 человек, в том числе 27 членов КААР, сотрудники Академии коллегии адвокатов, Института права и прав человека и ученые-исследователи.