Cari il yanvar ayının 13-də Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyasının (ARVK) və Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun birgə əməkdaşlığı çərçivəsində “Akademik hüquqi yazı” adlı növbəti təlim keçirilib.
Təlimdə açılış nitqi ilə çıxış edən Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadə tədbirin əhəmiyyətini qeyd edib, hər bir hüquqşünasın mükəmməl yazı vərdişlərinə sahib olmasının zəruriliyini vurğulayıb.
Açılışda çıxış edən Vəkillər Kollegiyası Akademiyasının rektoru, h.e.d., professor Əmir Əliyev tədbir iştirakçılarını Vəkillər Kollegiyası İdarə Heyətinin sədri Anar Bağırovun adından salamlayıb, təlimin işinə uğurlar arzulayıb. Professor öz çıxışında vəkillik fəaliyyətində rastlaşılan hüquqi problemlərin vəkillər tərəfindən təhlil olunmasının daha praktik olduğunu vurğulayıb, “Azərbaycan vəkili” elmi-praktik hüquq jurnalında elmi məqalələrlə çıxış etmək arzusunda olan şəxslərə redaksiya tərəfindən dəstək veriləcəyini və belə tədbirlərin davamlı olacağını qeyd edib.
Təlimdə iki mövzu üzrə beynəlxalq hüquq, insan hüquqları və informasiya hüququ üzrə ekspertlər – BDU-nun Hüquq fakültəsinin “İnsan hüquqları və informasiya hüququ” UNESCO kafedrasının və Dövlət Gömrük Komitəsi Akademiyasının müəllimi, h.ü.f.d. Gülnaz Rzayeva və mediator, BDU-nun Hüquq fakültəsinin “İnsan hüquqları və informasiya hüququ” UNESCO kafedrasının müəllimi, h.ü.f.d. Şahin Məmmədrzalı tərəfindən “Akademik hüquqi yazının növləri və beynəlxalq təcrübə” və “Akademik hüquqi yazının strukturu və quruluşu” adlı məruzələr iştirakçılara təqdim olunub.
İştirakçılar tərəfindən böyük maraqla qarşılanan təlimin rəsmi hissəsinin sonunda iştirakçıların sualları cavablandırılıb, sertifikatlar təqdim olunub və xatirə fotoşəkli çəkdirilib.
ARVK-nın 27 üzvü, Vəkillər Kollegiyası Akademiyasının, Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun əməkdaşları və tədqiqatçı alimlər daxil olmaqla təlimdə ümumilikdə 45 nəfər iştirak edib.

Training on “Academic legal writing” was held at the Institute
On January 13, 2024, the training on “Academic legal writing” was held within the framework of the cooperation of the Bar Association of the Republic of Azerbaijan (BARA) and the Institute of Law and Human Rights.
Chairman of the Board of the Institute of Law and Human Rights, Mahammad Guluzade delivered an opening speech at the training, noted the importance of the event and emphasized the need for every lawyer to have excellent legal writing skills.
Furthermore, the rector of the Academy of the Bar Association, J.S.D., Professor Amir Aliyev welcomed the participants of the event on behalf of the Chairman of the Board of the Bar Association, Anar Baghirov and wished them successful training day.
In his speech, Professor emphasized that lawyers are more practical in analyzing legal problems arising in legal activities, and also noted that those who wish to write academic articles in the scientific and practical legal journal “Azerbaijan Lawyer” will receive support from the editors and that such events will be held on the regular bases.
The training was attended by experts on international law, human rights and information law who were made presentations on two topics: “Types of academic legal writing and international experience” by a teacher at the UNESCO Department of Human Rights and Information Law at the Faculty of Law of BSU and the Academy of the State Customs Committee, Ph.D. in Law Gulnaz Rzayeva and “Structure and drafting of academic legal writing” by mediator and teacher at the UNESCO Department of Human Rights and Information Law, Faculty of Law of BSU, Ph.D. in Law, Shahin Mammadrzali. At the end of the official part of the training, which was received with great interest by the participants, the questions of the participants were answered, certificates were presented and a memorable photo was taken.
A total of 45 people took part in the training, including 27 members of the Bar Association, employees and academic researchers of the Academy of the Bar Association and the Institute of Law and Human Rights.