"İnsan Hüquqları Aylığı" çərçivəsində Radiasiya Problemləri İnstitutunun əməkdaşlarına məlumat sessiyası keçirilib
18 may - 18 iyun “İnsan Hüquqları Aylığı” çərçivəsində Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu tərəfindən Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin Radiasiya Problemləri İnstitutunun 52 əməkdaşı üçün “İnsan hüquqları və ətraf mühit” mövzusunda məlumat sessiyası təşkil edilib.
Mayın 27-də keçirilən sessiyada Radiasiya Problemləri İnstitutunun İcraçı direktoru Rəvan Mehdiyeva insan hüquqlarının müdafiəsinin və ətraf mühitin qorunmasının cəmiyyət üçün prioritet istiqamət olduğunu qeyd edərək, sağlam və təhlükəsiz yaşamaq hüququnun təmin olunması baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb.
Tədbirdə Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun təlimçi-ekspertləri Hamlet Babayev və Zümrüd Əlizadə Universal insan hüquqları konsepsiyası, Azərbaycan Konstitusiyası və müasir hüquqi tendensiyalar barədə geniş təqdimatla çıxış ediblər. Eyni zamanda, iştirakçılara ətraf mühitə qarşı qəsdlərin insan hüquqlarına təsiri və bu sahədəki mövcud problemlərin həlli yolları izah edilib. Sessiya boyunca iştirakçılar mövzu ətrafında müxtəlif məsələlərlə bağlı müzakirələrə qatılıblar.
Təqdimatda iqlim dəyişikliyi və baş verən ekoloji hadisələrin insan hüquqları ilə əlaqəsi və radiasiya problemləri kimi müasir dövrün aktual hüquqi və sosial məsələləri ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb.

В рамках «Месячника прав человека» прошла информационная сессия для сотрудников Института радиационных проблем
С 18 мая по 18 июня в рамках «Месячника прав человека» Институт права и прав человека организовал информационную сессию на тему «Права человека и окружающая среда» для 52 сотрудников Института радиационных проблем Министерства науки и образования Азербайджанской Республики.
На сессии, проведенной 27 мая, исполнительный директор Института радиационных проблем Раван Мехтиева отметила, что защита прав человека и охрана окружающей среды являются приоритетными направлениями деятельности общества, и подчеркнула их важность в обеспечении права на здоровье и безопасное проживание.
На мероприятии тренеры-эксперты Института права и прав человека Гамлет Бабаев и Зумруд Ализаде выступили с подробной презентацией об особенностях построения Универсальной концепции прав человека, Конституции Азербайджанской Республики и современных правовых тенденциях. В то же время участникам была дана информация о влиянии экологических преступлений на права человека и пути решения существующих проблем в этой области. В ходе сессии участники приняли участие в обсуждении различных вопросов, связанных с данной темой.
В ходе презентации состоялся широкий обмен мнениями по актуальным правовым и социальным вопросам современности, таким как изменение климата и взаимосвязь между экологическими событиями и правами человека, а также проблемы радиации.