“İnsan hüquqları aylığı” çərçivəsində növbəti maarifləndirici tədbir keçirilib
“İnsan hüquqları aylığı” çərçivəsində iyunun 10-da Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu (İnstitut) tərəfindən Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin Muzey Mərkəzində Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyi, Azərbaycan Dövlət Teatr Muzeyi, Azərbaycan İstiqlal Muzeyi əməkdaşları üçün “İnsan hüquqları ” mövzusunda maarifləndirici təqdimatlar keçirilib.
Tədbirin açılışında Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin direktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Alla Bayramova “İnsan hüquqları aylığı” çərçivəsində belə bir tədbirin keçirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayaraq əməkdaşlığa görə İnstituta təşəkkürünü bildirib.
İnstitutun İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadə çıxışında qurumun insan hüquqları sahəsində həyata keçirdiyi fəaliyyətlər, hüquq və insan haqları üzrə virtual kitabxana, normativ hüquqi bazanın təkmilləşdirilməsi istiqamətində görülən işlər, hüquqi maarifləndirmə tədbirlərinin təşkili, vətəndaşların qanunvericiliyə dair təkliflərini təqdim etməsi üçün yaradılan PASS platforması və digər rəqəmsal imkanlar barədə məlumat verib.
Daha sonra İnstitutun şöbə müdirləri İsaməddin Xamoyev və Zümrüd Əlizadə mövzu üzrə təqdimatla çıxış edərək əmək və mədəni hüquqların insan hüquqları sistemindəki yeri, mahiyyəti, onların qarşılıqlı əlaqəsi və bu sahədə mövcud olan milli və beynəlxalq hüquqi təminat mexanizmləri barədə ətraflı məlumat veriblər.
Çıxışlarda Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyası, Əmək Məcəlləsi, “Mədəniyyət haqqında” və “Tarix və mədəniyyət abidələrinin qorunması haqqında” qanunların əsas müddəaları, eləcə də əmək münasibətlərində işçilərin hüquqlarının qorunması, mədəni irsin mühafizəsi, mədəni müxtəlifliyin təşviqi və insan yönümlü inkişaf prinsipləri iştirakçıların diqqətinə çatdırılıb.
Məruzəçilər, həmçinin bərabər əmək şəraiti, təhlükəsiz və sağlam iş mühiti, istirahət hüququ, əmək müqavilələrinin hüquqi əsasları və əmək münasibətlərində ayrı-seçkiliyin yolverilməzliyi məsələlərinə də toxunublar.
Tədbir iştirakçıların suallarının cavablandırılması və mövzu ətrafında fikir mübadiləsinin aparılması ilə yekunlaşıb.

В рамках «Месяца прав человека» проведено очередное просветительское мероприятие
В рамках «Месяца прав человека» 10 июня Институт права и прав человека (Институт) провёл в Музейном центре Министерства культуры Азербайджанской Республики просветительские презентации на тему «Права человека» для сотрудников Азербайджанского государственного музея музыкальной культуры, Азербайджанского государственного театрального музея и Азербайджанского музея независимости.
Открывая мероприятие, директор Азербайджанского государственного музея музыкальной культуры, заслуженный работник культуры Алла Байрамова отметила важность проведения подобных мероприятий в рамках «Месяца прав человека» и выразила благодарность Институту за плодотворное сотрудничество.
Председатель Правления Института Магомед Гулузаде в своём выступлении рассказал о деятельности организации в сфере защиты прав человека, виртуальной библиотеке по праву и правам человека, работе по совершенствованию нормативно-правовой базы, проведении правопросветительских мероприятий, а также о платформе PASS, созданной для направления гражданами предложений по совершенствованию законодательства, и других цифровых ресурсах Института.
Далее руководители отделов Института Исамеддин Хамоев и Зумруд Ализаде выступили с презентациями, в которых подробно осветили место, сущность и взаимосвязь трудовых и культурных прав в системе прав человека, а также действующие национальные и международные механизмы их правового обеспечения.
В выступлениях были рассмотрены основные положения Конституции Азербайджанской Республики, Трудового кодекса, законов «О культуре» и «Об охране исторических и культурных памятников», а также вопросы защиты трудовых прав работников , охраны культурного наследия, продвижения культурного разнообразия и реализации принципов человеко-ориентированного развития.
Докладчики также затронули вопросы обеспечения равных условий труда, создания безопасной и здоровой рабочей среды, реализации права на отдых, правовых основ трудовых договоров, а также недопустимости дискриминации в сфере трудовых отношений.