İdarə Heyətinin sədri Dünya Bankının nümayəndələri ilə görüşüb
Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadə Dünya Bankının Azərbaycandakı nümayəndəliyinin əməkdaşları, Dövlət sektoru üzrə qrup rəhbəri Eva Melis, İdarəçilik üzrə ekspert Karsten Mahnke və Ədliyyə və məhkəmə sistemində həyata keçirilən layihələrin koordinatoru Ramin Qaraqurbanlı ilə görüşüb.
İdarə Heyətinin sədri qonaqlara İnstitutun 2023-cü ildə həyata keçirdiyi fəaliyyətlər barədə məlumat verərək və səmərəli beynəlxalq tərəfdaşlıq çərçivəsində əldə edilən nailiyyətlər barədə təfərrüatları təqdim edib. Məhəmməd Quluzadə İnstitutun təlimçi-ekspertləri tərəfindən dövlət qurumlarının əməkdaşları, yerli icra hakimiyyəti orqanlarının nümayəndələri və hüquq mühafizə orqanlarının əməkdaşları üçün təşkil edilən və əsas insan hüquq və azadlıqlarının həyata keçirilməsinin gücləndirilməsində vacib olan bacarıqların inkişafı ilə bağlı silsilə təlimlər barədə ətraflı bəhs edib. Eyni zamanda, İdarə Heyətinin sədri Dünya Bankının öz layihələri vasitəsilə Azərbaycanda məhkəmə-hüquq və ədliyyə sistemində aparılan islahatlara böyük töhfə verdiyini vurğulayıb.
Dünya Bankının nümayəndəsi Eva Melis ölkədə ədliyyə və məhkəmə sistemindəki islahatların inkişafı üçün aparılan layihələrdən danışıb. O, bildirib ki, sözügedən fəaliyyətlər çərçivəsində məhkəmə infrastrukturunun yenilənməsi, elektron xidmətlərin inkişafı, məhkəmə sisteminin şəffaflaşdırılması, vətəndaşlara göstərilən hüquqi yardım xidmətlərinin təkmilləşdirilməsi kimi sahələrdə Dünya Bankı tərəfindən Azərbaycan hökumətinə zəruri texniki dəstək göstərilib.
Müzakirələr zamanı İdarə Heyətinin sədri bu görüşün gələcəkdə İnstitut və Dünya Bankının əməkdaşlığı üçün səmərəli olacağını bildirib.
Xatırladaq ki, 2018-2020-ci illərdə Dünya Bankının dəstəyi ilə İnstitutda “Hüquqi yardım xidmətlərinin göstərilməsi” layihəsi həyata keçirilmiş və bu layihə çərçivəsində 8500-ə yaxın vətəndaş ödənişsiz hüquqi yardım xidmətindən yararlanmışdır.

The Chairman of the Board of the Institute met with World Bank representatives
Chairman of the Board of the Institute of Law and Human Rights, Mahammad Guluzade met with employees of the World Bank representative office in Azerbaijan, Senior Governance Specialist, Eva Melis, Governance expert, Carsten Mahnke and Project Coordinator for the judicial modernization projects in Azerbaijan, Ramin Garagurbanli.
The Chairman of the Board informed the guests about the activities of the Institute in 2023 and expounded on the achievements within the framework of effective international partnership. M. Guluzade gave information about a series of trainings organized by trainers-experts of the Institute for the employees of state agencies, representatives of local executive authorities and law enforcement officers and related to the development of skills important for strengthening the implementation of fundamental human rights and freedoms. At the same time, the Head of the Institute pointed up that the World Bank, through its projects, has made a great contribution to the reforms carried out in the legal and judicial system of Azerbaijan.
Representative of the World Bank, Eva Melis spoke about ongoing projects to develop reforms of the judicial system in the country. She mentioned that within the framework of these activities, World Bank provided the necessary technical support to the government of Azerbaijan in such areas as updating the judicial infrastructure, developing e-services, transparency of the judicial system, improving legal assistance services provided to citizens.
During the discussions, the Chairman of the Board noted that this meeting would be effective for establishing cooperation between the Institute and the World Bank in the future.
It should be emphasized that in 2018-2020, with the support of the World Bank, the Institute implemented the project “Provision of legal assistance services”, within the framework of which about 8,500 citizens used free legal assistance services.