İcra hakimiyyəti nümayəndələri üçün mülkiyyət hüququna dair təlim keçirilib
İyulun 15-də “Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu” publik hüquq şəxs tərəfindən icra hakimiyyəti nümayəndələri üçün “Mülkiyyət hüququnun müdafiəsi və yerli icra hakimiyyətləri” mövzusunda təlim təşkil olunub. Təlimdə şəhər və müxtəlif bölgələri təmsil edən 9 icra hakimiyyətindən ümumilikdə 14 nümayəndə iştirak edib.
İnstitutun İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadə İnstitut tərəfindən hüquqi maarifləndirmə sahəsində həyata keçirilən təşəbbüsləri diqqətə çatdıraraq, eyni zamanda vurğulayıb ki, yerli icra hakimiyyəti orqanları ilə səmərəli əməkdaşlıq əlaqələri qurulub. Belə ki, icra hakimiyyətlərinin əməkdaşları üçün onların hüquqi biliklərinin artırılmasına yönəlmiş maarifləndirici təlimlər mütəmadi olaraq təşkil edilir. Bu təşəbbüslər də öz növbəsində insan hüquqlarının təşviqi və inkişaf etdirilməsinə mühüm töhfə verir.
İnstitutun təlimçiləri mülkiyyət hüququnun normativ bazası, dövlətin mülkiyyətə müdaxilə imkanları və İnsan Hüquqları üzrə Avropa Məhkəməsinin müvafiq yanaşması barədə ətraflı məlumatlar təqdim ediblər.
Üç blok üzrə təşkil olunan təlim praktiki çalışmalarla davam etdirilib. Sonda iştirakçılara sertifikatlar təqdim olunub.

Проведен тренинг для представителей органов исполнительной власти в сфере права собственности
15 июля юридическое лицо публичного права «Институт права и прав человека» организовало тренинг по теме «Защита права собственности и местные органы исполнительной власти» для представителей органов исполнительной власти. В тренинге приняли участие 14 представителей из 9 органов исполнительной власти городов и различных регионов страны.
Председатель правления Института Магомед Гулузаде в своем выступлении,обратил внимание на инициативы, реализуемые Институтом в сфере правового просвещения, и подчеркнул, что налажено эффективное сотрудничество с местными органами исполнительной власти. Так, регулярно организуются обучающие тренинги, направленные на повышение уровня правовых знаний сотрудников органов исполнительной власти. Эти инициативы, в свою очередь, вносят значительный вклад в продвижение и развитие прав человека.
Тренеры Института предоставили подробную информацию о нормативной базе права собственности, возможностях вмешательства государства в сферу права собственности и соответствующем подходе Европейского суда по правам человека.
Тренинг, состоящий из трех блоков, продолжился практическими занятиями. По завершении участникам были вручены сертификаты.