İcra hakimiyyəti nümayəndələri üçün mülkiyyət hüququna dair təlim keçirilib
İyulun 15-də “Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu” publik hüquq şəxs tərəfindən icra hakimiyyəti nümayəndələri üçün “Mülkiyyət hüququnun müdafiəsi və yerli icra hakimiyyətləri” mövzusunda təlim təşkil olunub. Təlimdə şəhər və müxtəlif bölgələri təmsil edən 9 icra hakimiyyətindən ümumilikdə 14 nümayəndə iştirak edib.
İnstitutun İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadə İnstitut tərəfindən hüquqi maarifləndirmə sahəsində həyata keçirilən təşəbbüsləri diqqətə çatdıraraq, eyni zamanda vurğulayıb ki, yerli icra hakimiyyəti orqanları ilə səmərəli əməkdaşlıq əlaqələri qurulub. Belə ki, icra hakimiyyətlərinin əməkdaşları üçün onların hüquqi biliklərinin artırılmasına yönəlmiş maarifləndirici təlimlər mütəmadi olaraq təşkil edilir. Bu təşəbbüslər də öz növbəsində insan hüquqlarının təşviqi və inkişaf etdirilməsinə mühüm töhfə verir.
İnstitutun təlimçiləri mülkiyyət hüququnun normativ bazası, dövlətin mülkiyyətə müdaxilə imkanları və İnsan Hüquqları üzrə Avropa Məhkəməsinin müvafiq yanaşması barədə ətraflı məlumatlar təqdim ediblər.
Üç blok üzrə təşkil olunan təlim praktiki çalışmalarla davam etdirilib. Sonda iştirakçılara sertifikatlar təqdim olunub.

Training on Property Rights Conducted for Representatives of Local Executive Authorities
On July 15, the Institute of Law and Human Rights (a public legal entity) organized a training session titled ‘Protection of Property Rights and Local Executive Authorities’ for representatives of local executive bodies.
The event brought together 14 participants from nine different executive authorities, representing both urban centres and various regions across the country.
In his opening address, Mr. Mahammad Guluzade, Chairman of the Board of the Institute, highlighted the Institute’s ongoing efforts to promote public legal awareness. He emphasized its well-established and constructive cooperation with local executive institutions, noting that regular awareness-raising training sessions are held to enhance the legal knowledge of local government personnel. These initiatives contribute significantly to the promotion and advancement of human rights in the country.
During the training session, the Institute’s experts delivered comprehensive presentations on the applicable normative framework for property rights, the scope of state interference with property, and the relevant case law of the European Court of Human Rights (ECtHR).
The training program was structured into three thematic modules and included interactive practical exercises. Upon completion of the training program, participants were awarded certificates.