5 iyun 2024-cü il tarixində "Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu" publik hüquqi şəxs yerli hüquqşünas alimlərin vahid elektron məlumat bazasının yaradılmasına başlayıb. Bu məqsədlə ölkədə fəaliyyət göstərən ali məktəblərin hüquq fakültələrinə müraciət olunub.
İnstitutun İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadənin sözlərinə görə, hazırda ölkədə yüzlərlə hüquqşünas alimin olmasına baxmayaraq, onların haqqında vahid elektron məlumat bazası mövcud deyil. Belə bir bazanın olması qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsinə, hüquq sahəsində tədqiqatların aparılmasına və ümumilikdə, hüquq elminin inkişafına ciddi töhfə verə bilər.
Hüquqşünas alimlərin vahid elektron məlumat bazasında onların haqqında zəruri məlumatlar, o cümlədən, elmi dərəcələri, ixtisas sahələri, yazdıqları əsərlər, tədris etdikləri fənlər, h-indeksləri və digər beynəlxalq reytinq göstəriciləri yer alacaqdır. Bazanın iyul ayında istifadəyə verilməsi gözlənilir.

The Institute creates a unified database of legal scholars
On June 5, 2024, the Institute of Law and Human Rights public legal entity started the creation of a unified database of local legal scholars. For this purpose, the Institute addressed all law faculties of existing universities in the country. According to the Chairman of Board of the Institute Mahammad Guluzade, there are currently hundreds of legal scholars in the country, but there is no unified database including infromation about them. The existing of such a base can significantly contribute to the improvement of legislation, research in the field of law and the development of legal science generally.
The unified database of legal scholars will contain necessary information about them, including their scientific degrees, fields of specialization, publications, subjects they teach, h-indexes and other international ranking indicators.