Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun hüquq tədqiqatçılarının məqalələri dərc olunub
İnstitutun hüquq tədqiqatçılarından İ.Əliyevin “Hüquqda ədalətin mənəvi meyarı” və N.İbrahimlinin “Cinayət təqibi üzrə icraatın birləşdirilməsi və praktik məsələlər haqqında” məqalələri “Azərbaycan Respublikası Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin Heydər Əliyev adına Akademiyası Ulu Öndər irsinin daşıyıcısıdır” adlı respublika elmi-praktik konfransının 01-02 dekabr 2023-cü il tarixli buraxılışının materiallar toplusunda dərc olunub.
Hüquq tədqiqatçısı İ.Əliyevin məqaləsində hüququn sosial münasibətlərdə əvvəlki sosial tənzimləyiciləri əvəz etməsinin aspektlərindən və ictimai münasibətlərin hüquqla tənzimlənməsinin ədalətli hesab olunmasından bəhs edilir. Həmçinin, müəllif araşdırmasında göstərir ki, ədalət prinsipi həyata keçirilmədən Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyası ilə bəyan edilmiş hüquqi və sosial dövlət quruculuğundan söhbət gedə bilməz.
Digər hüquq tədqiqatçımız N.İbrahimlinin məqaləsində isə cinayət təqibi üzrə icraatın birləşdirilməsi institutunun Azərbaycan Respublikasının qanunvericilik sistemində yeri və əhəmiyyəti təhlil edilib, eyni zamanda praktiki məsələlərə toxunulub. Məqalədə mövcud qanunvericilik normalarının dəyişən şəraitə uyğunlaşdırılmasının və təkmilləşdirilməsinin zəruriliyi qeyd edilib. Müəllif törədilmiş cinayətin gizlədilməsinə və ya xəbər verilməməsinə dair ittihamları, hal üzrə nəzəri və praktiki vəziyyətləri təhlil edərək qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi məqsədilə müvafiq təkliflər verib.

Articles authored by the Institute’s legal researchers were published in a collection of the conference materials
Articles authored by legal researchers of the Institute I. Aliyev “Moral Criteria of justice in Law” and N. Ibrahimli “On the unification of criminal proceedings and practical issues” were published in the collection of materials of the republican scientific and practical conference of 01-02 December 2023 entitled “The Academy of the State Security Service of the Republic of Azerbaijan named after Heydar Aliyev is the bearer of the legacy of the Great Leader”.
The article by legal researcher I. Aliyev talks about aspects of law that replace previous social regulators in social relations and explains that legal regulation of social relations should be considered as fair one. Also, the author shows in his research that without applying the principles of justice, there can be no question of the legal and social state system, proclaimed by the Constitution of the Republic of Azerbaijan.
The article authored by another legal researcher N. Ibrahimli, analyzes the place and significance of the institution of unification of criminal proceedings in the legislative system of the Republic of Azerbaijan, and also touches upon practical issues. The article emphasizes the need to adapt and improve existing legislative norms to changing conditions. The author analyzed the accusations of concealment or non-reporting of the committed crime, the theoretical and practical situations of the case and made relevant suggestions for improving the legislation.