Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun hüquq tədqiqatçılarının məqalələri dərc olunub
İnstitutun hüquq tədqiqatçılarından İ.Əliyevin “Hüquqda ədalətin mənəvi meyarı” və N.İbrahimlinin “Cinayət təqibi üzrə icraatın birləşdirilməsi və praktik məsələlər haqqında” məqalələri “Azərbaycan Respublikası Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin Heydər Əliyev adına Akademiyası Ulu Öndər irsinin daşıyıcısıdır” adlı respublika elmi-praktik konfransının 01-02 dekabr 2023-cü il tarixli buraxılışının materiallar toplusunda dərc olunub.
Hüquq tədqiqatçısı İ.Əliyevin məqaləsində hüququn sosial münasibətlərdə əvvəlki sosial tənzimləyiciləri əvəz etməsinin aspektlərindən və ictimai münasibətlərin hüquqla tənzimlənməsinin ədalətli hesab olunmasından bəhs edilir. Həmçinin, müəllif araşdırmasında göstərir ki, ədalət prinsipi həyata keçirilmədən Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyası ilə bəyan edilmiş hüquqi və sosial dövlət quruculuğundan söhbət gedə bilməz.
Digər hüquq tədqiqatçımız N.İbrahimlinin məqaləsində isə cinayət təqibi üzrə icraatın birləşdirilməsi institutunun Azərbaycan Respublikasının qanunvericilik sistemində yeri və əhəmiyyəti təhlil edilib, eyni zamanda praktiki məsələlərə toxunulub. Məqalədə mövcud qanunvericilik normalarının dəyişən şəraitə uyğunlaşdırılmasının və təkmilləşdirilməsinin zəruriliyi qeyd edilib. Müəllif törədilmiş cinayətin gizlədilməsinə və ya xəbər verilməməsinə dair ittihamları, hal üzrə nəzəri və praktiki vəziyyətləri təhlil edərək qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi məqsədilə müvafiq təkliflər verib.

Опубликованы статьи исследователей в области права Института права и прав человека
Статьи исследователей нашего Института в области права И.Алиева «Нравственный критерий справедливости в праве» и Н.Ибрагимли «О соединении производства по уголовному преследованию и практических вопросах» опубликованы в  сборнике  материалов республиканской научно-практической конференции под названием «Академия Службы Государственной Безопасности Азербайджанской Республики имени Гейдара Алиева является носителем наследия Великого лидера» от 01-02 декабря 2023 года .
В статье исследователя в области права И.Алиева говорится  об аспектах права, заменяющих прежние социальные регуляторы в общественных отношениях, и о том, что правовое регулирование общественных отношений считается справедливым. Также в своем исследовании автор показывает, что без реализации принципа справедливости не может быть и речи о построении правового и социального государства, провозглашенного Конституцией Азербайджанской Республики.
В статье другого нашего исследователя в области права Н.Ибрагимли проанализировано место и значение института соединения производства по уголовному преследованию в законодательной системе Азербайджанской Республики, а также затронуты практические вопросы. В статье отмечается необходимость адаптации существующих законодательных норм к меняющимся условиям и их совершенствовании. Детально изучив обвинения в сокрытии или недонесении о совершенном преступлении, реальное положение дел , автор внес соответствующие предложения по совершенствованию законодательства.