Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunda jurnalistlər üçün “Media və insan hüquqları” mövzusunda təlim keçirilib
Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun (İnstitut) və Azərbaycan Respublikası Medianın İnkişafı Agentliyinin birgə təşəbbüsü ilə fevralın 28-də jurnalistlər üçün “Media və insan hüquqları” mövzusunda təlim keçirilib.
Təlimdə açılış nitqi ilə çıxış edən İnstitutun İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadə İnstitutun fəaliyyəti haqqında media nümayəndələrinə ümumi məlumat verib. Sədr İnstitutun insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi sahəsində gördüyü işlərin mətbuatda mütəmadi olaraq işıqlandırılmasında media nümayəndələrinin böyük rolundan danışaraq qeyd edib ki, bu təlim mediada paylaşılan xəbərlərdə insan hüquqlarının pozulması ilə bağlı rast gəlinən məsələlərin aradan qaldırılması məqsədilə təşkil olunub.
Medianın İnkişafı Agentliyinin İcraçı direktoru Əhməd İsmayılov çıxışında İnstitutun insan hüquq və azadlıqlarının qorunması istiqamətində keyfiyyətli xəbər istehsalının təmin edilməsinə yönələn təşəbbüsünü yüksək dəyərləndirib, həmçinin keçirilən təlimin bu növ informasiyaların əldə olunması, ötürülməsi və yayımı istiqamətində jurnalistlərin peşəkarlığının və məsuliyyətinin artırılmasına xidmət etdiyini bildirib. Eyni zamanda, Medianın İnkişafı Agentliyinin jurnalistlər və media subyektləri üçün həyata keçirdiyi tədbirlər barədə məlumat verib.
İnstitutun təlimçi-ekspertləri Gülnaz Ələsgərova və Hamlet Babayev “Media və insan hüquqları” və “Xəbərlərin işıqlandırılması zamanı insan hüquqlarının təmin edilməsi” mövzularını əhatə edən təqdimat modulları ilə çıxış ediblər.
Müzakirələr zamanı jurnalistləri maraqlandıran suallar cavablandırılıb. Mövzu üzrə kazus müzakirəsindən sonra təlimdə iştirak edən media nümayəndələrinə sertifikatlar təqdim olunub.

Training for Journalists on 'Media and Human Rights' was conducted at the Institute of Law and Human Rights
On February 28, a training session on 'Media and Human Rights' was conducted for journalists through the joint initiative of the Institute of Law and Human Rights (the Institute) and the Media Development Agency of the Republic of Azerbaijan.
Mr. Mahammad Guluzade, Chairman of the Board of the Institute of Law and Human Rights, delivered an introductory address during the training session, furnishing media representatives with general information about the Institute's activities. The Chairman emphasized the vital role of media representatives in regular coverage of the Institute's work in protecting human rights and fundamental freedoms in the press, stating that this training session was organized to address common issues regarding human rights violations frequently found in news reports disseminated by the media.
In his speech, Mr. Ahmad Ismayilov, Chief Operating Officer (COO) of the Media Development Agency of the Republic of Azerbaijan, highly commended the Institute's initiative aimed at ensuring the production of high-quality news in the direction of protecting human rights and fundamental freedoms. He also emphasized that the conducted training session significantly contributes to enhancing the journalists' professionalism and responsibility in obtaining, transmitting, and disseminating such information. Ahmad Ismayilov also informed about the initiatives undertaken by the Media Development Agency for journalists and media entities.
The Institute’s trainers-experts, Gulnaz Alasgarova, and Hamlet Babayev delivered presentation modules covering the topics of 'Media and Human Rights' and 'Ensuring Human Rights in News Coverage'.
During the discussions, questions of interest to journalists were addressed. After the case discussion on the topic, certificates were presented to the media representatives participating in the training session.