Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunda insan alveri və məişət zorakılığı ilə mübarizəyə həsr olunmuş yeni metodik vəsaitlərin təqdimatı keçirilib
Fevralın 17-də Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunda keçirilən tədbirdə “Təmiz Dünya” Qadınlara Yardım İctimai Birliyinin sədri Mehriban Zeynalovanın uzun illərə söykənən təcrübəsi əsasında hazırladığı “Kölgədə qalan qadınlar”, “Zorakılığın kodları”, “İnsan alverinə qarşı mübarizədə rəqəmsal monitorinq üçün təlimat” və “İnsan alverinə qarşı mübarizə üzrə Milli Təlim Modulu” adlı vəsaitlər ictimaiyyətə təqdim olunub.
AMEA-nın Fəlsəfə İnstitutunun əməkdaşı Mətləb Mahmudov və “Təmiz Dünya” Qadınlara Yardım İB-nin klinik psixoloqu Orxan Məcnunov qeyd ediblər ki, təqdim olunan nəşrlər zorakılığın sosial-psixoloji və mədəni köklərini elmi əsaslarla təhlil edir, cəmiyyətdə formalaşmış stereotiplərin mahiyyətini açaraq əsas istiqamətlərini müəyyənləşdirir.
Müzakirələrdə vurğulanıb ki, təqdim olunan nəşrlər insan hüquqlarının təmin olunmasına xidmət edən vacib dəstək metodudur və insan alveri ilə mübarizə sahəsində çalışan mütəxəssislər, psixoloqlar və hüquqşünaslar tərəfindən həm təlim, həm də maarifləndirmə işlərində geniş istifadə oluna bilər.
“Kölgədə qalan qadınlar” ayrı-seçkiliyə və zorakılığa məruz qalan, həssas kateqoriyaya aid qadınların psixoloji portretini təqdim edir və onların sosial reabilitasiyası üçün praktik yanaşmalar təklif edir. “Zorakılığın kodları” nəşri sosial, mədəni və psixoloji amilləri sistemli şəkildə təhlil edərək problemin həllini açıqlayır. “İnsan alverinə qarşı mübarizədə rəqəmsal monitorinq üçün təlimat” rəqəmsal mühitdə insan alveri risklərinin aşkarlanması və izlənməsi üçün mexanizmlər təqdim edir. “İnsan alverinə qarşı mübarizə üzrə Milli Təlim Modulu” isə bu sahədə vahid metodoloji yanaşmanın formalaşdırılmasına xidmət edir, mütəxəssislər üçün sistemli təlim və bilik bazası rolunu oynayır.

The Institute of Law and Human Rights held a presentation of new methodological books dedicated to combating human trafficking and domestic violence
On February 17, the Institute of Law and Human Rights conducted the public presentation of the books “Women in the Shadow”, “Codes of Violence”, “Guidelines for Digital Monitoring in Combating Human Trafficking” and “National Training Module on Combating Human Trafficking”, prepared by Mehriban Zeynalova, Chairwoman of the “Təmiz Dünya” (“Clean World”) Aid to Women Public Union. These publications were compiled based on M.Zeynalova’s long-standing experience in the field of protecting women rights.
Matlab Mahmudov, a researcher of the Institute of Philosophy of Azerbaijan National Academy of Sciences, and Orkhan Majnunov, a clinical psychologist at the “Clean World” Aid to Women Public Union, noted that the presented publications analyze the socio-psychological and cultural roots of violence on scientific basis, reveal the nature of stereotypes formed in society, and determine their main directions.
During the discussions, it was emphasized that the publications represent an important supporting method for ensuring human rights and can be widely used in both training and awareness-raising activities by specialists, psychologists, and legal professionals working in the field of combating human trafficking.
“Women in the Shadow” presents a psychological portrait of women from vulnerable groups who have been subjected to discrimination and violence and offers practical approaches to their social rehabilitation. The publication “Codes of Violence” systematically analyzes social, cultural, and psychological factors and reveals solutions to the problem. The “Guidelines for Digital Monitoring in Combating Human Trafficking” provide mechanisms for detecting and monitoring human trafficking risks in the digital environment, while the “National Training Module on Combating Human Trafficking” contributes to the development of a unified methodological approach in this field and serves as a structured training and knowledge base for specialists.