Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu Milli İcra Strategiyası və Fəaliyyət Planı üzrə İşçi Qrupun iclasında təmsil olunub
Avropa Şurasının “Avropa Məhkəməsi qərarlarının Azərbaycan tərəfindən icrasının təkmilləşdirilməsinə dəstək” layihəsi çərçivəsində 15-18 dekabr tarixlərində “İşçi Qrupun Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsinin (AİHM) qətnamə və qərarlarının Azərbaycan Respublikası tərəfindən icra olunması üzrə Milli İcra Strategiyası və Fəaliyyət Planı” mövzusunda iclas keçirilib.
İclasda Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunu (İnstitut) İnsan hüquqları üzrə təlim və ekspertiza şöbəsinin müdiri Vüsalə Muradxanlı və şöbənin mütəxəssisi Gülnaz Ələsgərova təmsil ediblər.
Strategiya və fəaliyyət planının müzakirəsi zamanı Vüsalə Muradxanlı İnstitutun müxtəlif dövlət qurumlarında Avropa İnsan Hüquqları Konvensiyasının ayrı-ayrı maddələri üzrə təlimlər təşkil etdiyini, İnstitutda daha geniş auditoriyalara təlimlərin keçirilməsi üçün peşəkar kadr potensialının mövcudluğunu, həmçinin AİHM-in qərarlarının icrası üçün İnstitutun hər zaman töhfə verməyə hazır olduğunu bildirib.

The Institute of Law and Human Rights was represented at the meeting of the Working Group on the National Execution Strategy and Action Plan
On December 15-18, a meeting was held on the topic “National Execution Strategy and Action Plan of the Working Group on the execution of resolutions and judgments of the European Court of Human Rights (ECtHR) by the Republic of Azerbaijan”. This event was organized within the framework of the Council of Europe’s project named “Support for the improvement of the execution of European Court judgments by Azerbaijan”.
The Institute of Law and Human Rights (Institute) was represented at the meeting by Vusala Muradkhanli, head of the Human rights training and expertise department, and Gulnaz Alasgarova, a specialist of the department.
During the discussion of the strategy and action plan, Vusala Muradkhanli said that the Institute organizes trainings on individual articles of the European Convention on Human Rights in various state institutions. She also emphasized that the Institute has the potential of professional staff for conducting trainings for wider audiences and is always ready to contribute to the execution of the judgments of the ECtHR.