Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu hüquq sahəsində məqalə dərc edən jurnallara dair hazırladığı üçüncü Monitorinq Hesabatını ictimaiyyətə təqdim edib
Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu martın 3-də hüquq sahəsində elmi məqalələr dərc edən jurnalların mövcud vəziyyətini əks etdirən üçüncü Monitorinq Hesabatını hüquq ictimaiyyətinə təqdim edib.
Hesabat ümumilikdə 764 hüquqşünas, eləcə də 19 hüquq jurnal arasında keçirilmiş onlayn sorğunun nəticələri əsasında hazırlanıb.
Təqdimatda İnstitutun İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadə bildirib ki, monitorinq hesabatının hazırlanması üçün sorğu artıq üç ildir keçirilir. Sorğunun nəticələrinə görə, ən çox oxunan "Polis Akademiyasının Elmi xəbərləri" jurnalı (40.4%), "Azərbaycan Vəkili" hüquq jurnalı (39.9%), "Qanun" jurnalı (22.4%), "Azərbaycan Hüquq jurnalı" (23.6%) və "Azərbaycan prokurorluğu" jurnalının (20.7%) ilk beşlikdə qərarlaşdıqları diqqətə çatdırılıb.
Qeyd edək ki, ötən illərdə jurnalların keyfiyyət göstəricilərinin artırılması məqsədilə İnstitut tərəfindən "Hüquq sahəsində elmi məqalələrin tərtib olunmasına dair Qaydalar" hazırlanmış və son 5 ildə hüquq jurnallarında dərc edilən məqalələrin vahid axtarış bazası yaradılmışdır.
Bu baxımdan, təqdim olunan hesabatın hüquq jurnallarının keyfiyyət göstəricilərinin artırılmasına, elmi məqalələrin hazırlanması və dərc olunması prosesinin təkmilləşdirilməsinə töhfə verəcəyi, o cümlədən elmi fəaliyyətin daha da stimullaşdırılmasına müsbət təsir göstərəcəyi gözlənilir.

Институт права и прав человека представил общественности третий Мониторинговый отчёт, подготовленный по журналам, публикующим статьи в области права
3 марта Институт права и прав человека представил юридической общественности третий Мониторинговый отчёт, отражающий текущее состояние журналов, публикующих научные статьи в сфере права.
Отчёт подготовлен на основе результатов онлайн-опроса, проведённого в целом среди 764 юристов, а также 19 юридических журналов.
На презентации председатель Правления Института права и прав человека Магомед Гулузаде отметил, что опрос в целях подготовки мониторингового отчёта проводится уже три года. Согласно результатам опроса, в первую пятёрку самых читаемых журналов вошли: журнал «Polis Akademiyasının Elmi xəbərləri» («Научные известия Полицейской академии») (40,4%), юридический журнал «Azərbaycan Vəkili» («Азербайджанский адвокат») (39,9%), журналы «Qanun» («Закон») (22,4%), «Azərbaycan Hüquq jurnalı» («Азербайджанский юридический журнал») (23,6%) и «Azərbaycan prokurorluğu» («Прокуратура Азербайджана») (20,7%).
Следует отметить, что в предыдущие годы в целях повышения качественных показателей журналов Институтом были разработаны «Правила оформления научных статей в области права», а также создана единая поисковая база статей, опубликованных в юридических журналах за последние пять лет.
Ожидается, что представленный отчёт внесёт вклад в повышение качественных показателей юридических журналов, совершенствование процесса подготовки и публикации научных статей, а также окажет положительное влияние на дальнейшее стимулирование научной деятельности.