Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu hüquq sahəsində nəşr olunan elmi jurnalların vahid elektron axtarış bazasının yaradılması, hüququn ayrı-ayrı sahələri, o cümlədən insan hüquq və azadlıqları sahəsində elmi-tədqiqat potensialının artırılması və hüquq nəşrlərinin bir bazada toplanılması məqsədilə dəyirmi masa təşkil edib.
Mayın 3-də İnstitutda keçirilən tədbirdə 20 hüquq jurnalının təsisçiləri və redaksiya heyəti, müxtəlif təhsil ocaqlarını təmsil edən hüquqşünas alimlər və aidiyyəti dövlət qurumlarının əməkdaşları tərəfindən sözügedən mövzu ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, elektron axtarış bazasının yaradılması istiqamətində səmərəli təkliflər dinlənilib.
İnstitutun İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadə qeyd edib ki, hüquq jurnallarına dair vəziyyəti öyrənmək məqsədilə İnstitut 109 hüquqşünas və 13 hüquq jurnalı arasında onlayn elektron sorğu keçirib və monitorinq hesabatı hazırlayıb. Monitorinq nəticəsində hüquqşünasların Azərbaycanda dərc olunan hüquq jurnallarına məqalə yazmaqda maraqlı olduqları, bir çox hüquq jurnallarının elektron formatının mövcud olmaması, yazılan məqalələrin keyfiyyətinin aşağı olması və beynəlxalq reytinqlərdə az təmsil olunmaları müəyyən edilib. Bu problemlərin aradan qaldırılması üçün İnstitut BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarlığı (OHCHR) ilə birlikdə hüquq jurnallarının vahid elektron axtarış bazasını yaratmağa dair razılıq əldə edib.
Daha sonra Vəkillər Kollegiyasının Akademiyasının rektoru, professor Əmir Əliyev çıxış edərək, hüquq sahəsində məqalə dərc edən jurnallarla bağlı mövcud vəziyyətin qənaətbəxş olmadığını bildirib. O, hüquq jurnallarının nüfuzunu artırmaq üçün onların beynəlxalq data-bazada yer almasının vacibliyini vurğulayıb. Professor İnstitutun bu istiqamətdə atdığı bütün addımları dəstəklədiyini, mövcud çətinliklərin həlli istiqamətində Vəkillər Kollegiyasının Akademiyasının da lazım olan köməkliyi göstərməyə hazır olduğunu qeyd edib.
Müzakirələr zamanı dərc olunan məqalələrə görə qonorarın verilməsi, elmi məqalələrin hazırlanmasında beynəlxalq təcrübənin tətbiq edilməsi, bu sahədə gənc hüquqşünaslara təlimlərin keçirilməsi, bəzi jurnalların sosial media hesablarının yaradılması, jurnallara göndərilən məqalələrin standartlara uyğunlaşdırılması və s. təkliflər irəli sürülüb.
Tədbirdə iştirak edən AMEA-nın vitse prezidenti, akademik Gövhər Baxşəliyeva, Ədliyyə Nazirliyinin İnsan Hüquqları və Kommunikasiya İdarəsinin rəisi Aynur Sabitova, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının şöbə müdiri Elşən Məmmədli, Baş Prokurorluğun Elm-Tədris Mərkəzinin rəis müavini Talıb Cəfərov və digər şəxslər öz dəyərli fikirlərini səsləndiriblər.

Подготовлен отчет о мониторинге юридических журналов
Институт права и прав человека организовал круглый стол с целью создания единой электронной поисковой базы научных юридических журналов, повышения научно-исследовательского потенциала в отдельных отраслях права, в том числе в области прав и свобод человека, и локализации всех юридических изданий в одной базе.
На мероприятии, прошедшем в Институте 3 мая, учредители и члены редакционных коллегий 20 юридических журналов, ученые-юристы, представляющие различные образовательные учреждения, и сотрудники соответствующих государственных структур обменялись мнениями по упомянутой теме, а также выслушали продуктивные предложения по созданию электронной поисковой базы.
Председатель правления Института Магомед Гулузаде отметил, что с целью изучения состояния юридических журналов Институт провел онлайн-опрос среди 109 юристов и 13 юридических журналов и подготовил мониторинговый отчет. В результате мониторинга было установлено следующее: заинтересованность юристов в написании статей для юридических журналов, издаваемых в Азербайджане, отсутствие электронного формата у многих юридических журналов, низкое качество написанных статей, недостаточная представленность журналов в международных рейтингах. Для преодоления этих проблем Институт достиг соглашения с Управление Верховного комиссара ООН по правам человека (УВКПЧ) о создании единой электронной поисковой базы юридических журналов.
Далее выступил ректор Академии Коллегии адвокатов, профессор Амир Алиев, который сообщил, что нынешняя ситуация, связанная с журналами, публикующими статьи в области права, является неудовлетворительной. Он подчеркнул важность включения юридических журналов в международную базу данных для повышения их авторитетности. Профессор отметил, свою поддержку Институту в этом направлении, и готовность Академии Коллегии адвокатов к оказанию необходимой помощи в решении существующих проблем .
Во время обсуждений были внесены предложения о выплате гонораров за опубликованные статьи, о применении международного опыта при подготовке научных статей, о проведении соответствующих этой области тренингов для молодых юристов,о создании аккаунтов некоторых журналов в социальных сетях,об адаптации присылаемых в журналы статей под общепринятые стандарты. Также свои ценные мнения высказали участвующие в мероприятии вице-президент НАНА, академик Говхар Бахшалиева, начальник Управления по правам человека и связям с общественностью Министерства юстиции, Айнур Сабитова, заведующий отделом в Высшей аттестационной комиссии при Президенте Азербайджанской Республики, Эльшан Мамедли, заместитель начальника Научно-образовательного центра Генеральной прокуратуры, Талиб Джафаров и др.