Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun rəhbəri QHT-lərlə görüş keçirib
31 oktyabr tarixində Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadə və İnstitutun əməkdaşları Azərbaycan Respublikasında hüquq və insan haqları sahəsində fəaliyyət göstərən yerli QHT-lərlə onlayn görüş keçirib.
Görüşdə M.Quluzadə QHT nümayəndələrini institutun nizamnaməsində qeyd olunan istiqamətlərlə yaxından tanış etmiş, gələcək planlara aydınlıq gətirmiş, institutun QHT-lərlə hansı istiqamətlərdə əməkdaşlıq edə biləcəyini diqqətə çatdırmışdır. Sədr bildirmişdir ki, İnstitut hüququn ayrı-ayrı sahələrində, o cümlədən insan hüquqları sahəsində elmi praktiki tövsiyə və şərhlərin hazırlanması, hüquqi maarifləndirmə sahəsində seminar və təlimlərin keçirilməsi, qanun layihələri üçün təkliflərin hazırlanması kimi vəzifələri yerinə yetirir.
Görüşdə QHT nümayəndələri qadın hüquqları və gender bərabərliyi, qadınların səlahiyyətləndirilməsi və insan alveri qurbanlarının sosial müdafiəsi sahəsində qanunvericiliyi təkmilləşdirilməsinin önəmli olduğunu bildirmişlər. Həmçinin narkotik və psixotrop maddələrin qəbulu nəticəsində törədilmiş cinayətlərin sayının azaldılması istiqamətində işlərin görülməsinin vacibliyi vurğulanmışdır.
30-a yaxın QHT nümayəndəsinin və institutun şöbə müdirlərinin qatıldığı bu görüşdə QHT rəhbərlərindən Məleykə Əlizadə, Zaur İbrahimli, Cəsarət Hüseynzadə, Vafəddin İbayev, Rəsul Cəfərov, İradə Rzazadə, Məhəmməd İmanlı, Ziba Nəbiyeva və başqaları İnstitutla əməkdaşlıq etmək üçün maraqlı təkliflər səsləndirmiş və faydalı fikir mübadiləsi aparmışlar.

Глава Института права и прав человека провел встречу с НПО
31 октября Председатель правления «Института права и прав человека» Магомед Гулузаде и сотрудники Института провели онлайн-встречу с местными НПО, действующими в сфере права и прав человека в Азербайджанской Республике.
На встрече М.Гулузаде ознакомил представителей НПО с направлениями прописанными в уставе Института, посвятил в планы на будущее, а также обратил их внимание на направления, в которых институт может сотрудничать с НПО. Глава Института заявил, что Институт выполняет такие задачи, как, разработка научно-практических рекомендаций и разъяснений в различных областях права, в том числе и в области прав человека, проведение семинаров и тренингов в сфере правового просвещения, подготовка предложений по законопроектам.
На встрече представители НПО заявили о важности совершенствования законодательства в сфере прав женщин и гендерного равенства, расширения полномочий женщин и социальной защиты жертвам торговли людьми. Также была подчеркнута важность уменьшения количества преступлений, совершённых в результате употребления наркотических и психотропных веществ.
На встрече приняли участие около 30 представителей НПО , среди них руководители НПО Малейка Ализаде, Заур Ибрагимли, Джасарат Гусейнзаде, Вафаддин Ибаев, Расул Джафаров, Ирада Рзазаде, Мухаммед Иманлы, Зиба Набиева и другие. Участники обменялись мнениями, в ходе которых были озвучены интересные предложения по сотрудничеству с Институтом.