Gəncə şəhər Baş Polis İdarəsində müstəntiqlər və təhqiqatçılar üçün təlim keçirilib
6 iyun tarixində Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun təlimçi-ekspertləri tərəfindən Azərbaycan Respublikası Daxili İşlər Nazirliyi Gəncə şəhər Baş Polis İdarəsinin İstintaq və Təhqiqat İdarəsinin müstəntiqləri və təhqiqatçıları üçün təlim keçirilib.
Təlimi giriş nitqi ilə açan Daxili İşlər Nazirliyinin Baş İstintaq və Təhqiqat İdarəsinin müstəntiqi, polis kapitanı Vüqar Əmirov qonaqları salamlayaraq İnstitutun bu təlimlərlə bağlı təşəbbüsünü yüksək dəyərləndirib və hər zaman əməkdaşlığa açıq olduqlarını vurğulayıb.
İnstitutun İdarə Heyətinin sədr müavini Üzeyir Məmmədov İnstitutun fəaliyyət istiqamətləri haqqında məlumat verərək, keçiriləcək təlimlərin müstəntiq və təhqiqatçıların işinə verəcəyi töhfələri diqqətə çatdırıb.
Təlimdə iştirak edən Avropa Şurası Katibliyinin baş hüquqşünası Xaqani Quliyev Strasburqdan onlayn formada təlimə qoşularaq İnsan Hüquqları üzrə Avropa Konvensiyasının 5-ci maddəsinin mahiyyəti, əsas prinsipləri və tətbiq edilən əsas meyarları, “qanunçuluq” anlayışının izahı, azadlıq və toxunulmazlıq hüququnun məhdudlaşdırılması, 5-ci maddə üzrə Avropa Məhkəməsinin çıxardığı qərarlarda ən çox tanınan pozuntular haqqında çıxış edib və iştirakçılar tərəfindən verilən sualları cavablandırıb.
İnstitutun hüquq eksperti Vəfaddin İbayev “Azərbaycan ədalət mühakiməsi İnsan Hüquqları üzrə Avropa Məhkəməsinin 20 illik baxış bucağında. Azadlıq və toxunulmazlıq hüququnun məhdudlaşdırılması” mövzusunda çıxış edib. O, həmçinin, Azərbaycanla bağlı İHAM-ın qərarlarında 5-ci maddə üzrə pozuntunun tanınması statistikası, pozitiv və neqativ öhdəliklərin əsas xüsusiyyətləri, qanunvericilik və məhkəmə təcrübəsindəki dəyişikliklərin azadlıq hüququnun təminində əhəmiyyəti, təcrübədə mövcud olan problemlər, onların həlli ilə əlaqədar tövsiyələr, qanunvericilikdə dəyişikliklərlə bağlı təkliflər, azadlıq və toxunulmazlıq hüququ ilə bağlı aşkar edilmiş pozuntuları şərh edib.
Təlimin yekununda 5-ci maddə üzrə “Şübhəli şəxs barədə həbs qətimkan tədbirinin seçilməsi barədə vəsatət” və “Həbsdə saxlanılma müddətinin uzadılması”na dair kazuslar qrup işi formasında həll edilmiş, mövzu ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılmış, eyni zamanda təlimin iştirakçılar tərəfindən qiymətləndirilməsi keçirilmişdir.
Sonda 22 polis əməkdaşına İnsan Hüquqları üzrə Avropa Konvensiyasının 5-ci maddəsində əks etdirilən “Azadlıq və şəxsi toxunulmazlıq hüququ” mövzusu ilə bağlı təlimdə iştirak etdiklərinə görə sertifikatlar təqdim olunub.

A training session was held for inspectors and investigators at the General Police Department of Ganja
On June 6, trainers-experts of the Institute of Law and Human Rights conducted a training for the investigators and inspectors of the Investigation and Interrogation Body of the Head Police Department of Ganja City of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Azerbaijan.
The training covered the topics of application of the provisions on the "right to liberty and security" enshrined in Article 5 of the European Convention on Human Rights.
The investigator of the Head Investigation and Inspection Department of the Ministry of Internal Affairs, Police Captain, Vugar Amirov made an opening speech and highly appreciated the initiatives of the Institute related to these trainings, and also stressed that the governmental entity represented by him would be always open to cooperation.
Uzeyir Mammadov, the deputy chairman of the Institute's Board of Directors, gave information about the Institute's activities and emphasized the contribution of the upcoming trainings to the work of investigators and inspectors.
Khagani Guliyev, the chief lawyer of the Secretariat of the Council of Europe, who joined the training online from Strasbourg, explained the essence, main principles, and main criteria of Article 5 of the European Convention on Human Rights. He talked about the concept of "lawfulness", restriction of the right to liberty and security and delivered a speech about the most recognized violations in the decisions issued by the European Court in Article 5 and answered the questions of the participants.
Vafaddin Ibayev, a legal expert of the Institute, gave a speech on such topic as "Azerbaijani justice in the 20-year perspective of the European Court of Human Rights. Restriction of the right to liberty and security". He also presented the statistics of the recognition of violations under Article 5 in the decisions of the European Court of Human Rights regarding Azerbaijan and the main characteristics of positive and negative obligations. V.Ibayev emphasized the importance of amendments in legislation and judicial practice in ensuring the right to liberty, current issues in practice, recommendations associated with their solution, amendments in legislation proposals and the detected violations of the right to liberty and security.
At the end of the training, the cases on Article 5 "Petition for the selection of pretrial detention on the suspect" and "Extending the period of detention" were discussed in the form of group work and a wide exchange of opinions on the mentioned topics took place.
22 police officers were presented with certificates for taking part in the training on the subject of "Right to liberty and security" stipulated in Article 5 of the European Convention on Human Rights.