Gəncə şəhər Baş Polis İdarəsində müstəntiqlər və təhqiqatçılar üçün təlim keçirilib
6 iyun tarixində Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun təlimçi-ekspertləri tərəfindən Azərbaycan Respublikası Daxili İşlər Nazirliyi Gəncə şəhər Baş Polis İdarəsinin İstintaq və Təhqiqat İdarəsinin müstəntiqləri və təhqiqatçıları üçün təlim keçirilib.
Təlimi giriş nitqi ilə açan Daxili İşlər Nazirliyinin Baş İstintaq və Təhqiqat İdarəsinin müstəntiqi, polis kapitanı Vüqar Əmirov qonaqları salamlayaraq İnstitutun bu təlimlərlə bağlı təşəbbüsünü yüksək dəyərləndirib və hər zaman əməkdaşlığa açıq olduqlarını vurğulayıb.
İnstitutun İdarə Heyətinin sədr müavini Üzeyir Məmmədov İnstitutun fəaliyyət istiqamətləri haqqında məlumat verərək, keçiriləcək təlimlərin müstəntiq və təhqiqatçıların işinə verəcəyi töhfələri diqqətə çatdırıb.
Təlimdə iştirak edən Avropa Şurası Katibliyinin baş hüquqşünası Xaqani Quliyev Strasburqdan onlayn formada təlimə qoşularaq İnsan Hüquqları üzrə Avropa Konvensiyasının 5-ci maddəsinin mahiyyəti, əsas prinsipləri və tətbiq edilən əsas meyarları, “qanunçuluq” anlayışının izahı, azadlıq və toxunulmazlıq hüququnun məhdudlaşdırılması, 5-ci maddə üzrə Avropa Məhkəməsinin çıxardığı qərarlarda ən çox tanınan pozuntular haqqında çıxış edib və iştirakçılar tərəfindən verilən sualları cavablandırıb.
İnstitutun hüquq eksperti Vəfaddin İbayev “Azərbaycan ədalət mühakiməsi İnsan Hüquqları üzrə Avropa Məhkəməsinin 20 illik baxış bucağında. Azadlıq və toxunulmazlıq hüququnun məhdudlaşdırılması” mövzusunda çıxış edib. O, həmçinin, Azərbaycanla bağlı İHAM-ın qərarlarında 5-ci maddə üzrə pozuntunun tanınması statistikası, pozitiv və neqativ öhdəliklərin əsas xüsusiyyətləri, qanunvericilik və məhkəmə təcrübəsindəki dəyişikliklərin azadlıq hüququnun təminində əhəmiyyəti, təcrübədə mövcud olan problemlər, onların həlli ilə əlaqədar tövsiyələr, qanunvericilikdə dəyişikliklərlə bağlı təkliflər, azadlıq və toxunulmazlıq hüququ ilə bağlı aşkar edilmiş pozuntuları şərh edib.
Təlimin yekununda 5-ci maddə üzrə “Şübhəli şəxs barədə həbs qətimkan tədbirinin seçilməsi barədə vəsatət” və “Həbsdə saxlanılma müddətinin uzadılması”na dair kazuslar qrup işi formasında həll edilmiş, mövzu ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılmış, eyni zamanda təlimin iştirakçılar tərəfindən qiymətləndirilməsi keçirilmişdir.
Sonda 22 polis əməkdaşına İnsan Hüquqları üzrə Avropa Konvensiyasının 5-ci maddəsində əks etdirilən “Azadlıq və şəxsi toxunulmazlıq hüququ” mövzusu ilə bağlı təlimdə iştirak etdiklərinə görə sertifikatlar təqdim olunub.

В Главном управлении полиции Гянджи проведен тренинг для следователей и дознавателей
6 июня обучающие эксперты Института права и прав человека провели тренинг для следователей и дознавателей в Следственном управлении Главного управления полиции города Гянджи Министерства внутренних дел Азербайджанской Республики.
Открывая мероприятие приветственной речью, следователь Главного Следственного управления Министерства внутренних дел, капитан полиции, Вюгар Амиров, отметил, что высоко ценит инициативу Института по проведению тренингов, а также подчеркнул, что они всегда открыты для сотрудничества.
Заместитель председателя правления Института, Узеир Мамедов проинформировал о направлениях деятельности Института и отметил большой вклад проводимых тренингов в работу следователей и дознавателей.
Из Страсбурга в онлайн-формате принял участие главный юрист Секретариата Совета Европы, Хагани Гулиев, который разъяснил суть, основные принципы и критерии применения статьи 5 Европейской конвенции по правам человека, рассказал о сущности понятия «законность», ограничении права на свободу и неприкосновенность, наиболее частых нарушениях в решениях, вынесенных Европейским судом в соответствии со статьёй 5 и ответил на вопросы заданные участниками. Эксперт Института по правовым вопросам, Вафаддин Ибаев выступил по теме «Азербайджанское правосудие в обзоре Европейского суда по правам человека за 20 летний период. Ограничение права на свободу и неприкосновенность». Также, он прокомментировал статистику признания нарушений в соответствии со статьёй 5 в решениях ЕСПЧ в отношении Азербайджана, разъяснил основные характеристики позитивных и негативных обязательств, значение изменений в законодательстве и судебной практике в обеспечении права на свободу, проблемы существующие на практике, рекомендации по их решению, предложения по изменениям в законодательстве, выявленные нарушения связанные с правом на свободу и неприкосновенность. В завершение, в групповом формате прошло рассмотрение решения казусов в соответствии со статьёй 5, связанных с «Ходатайством об избрании меры пресечения в отношении подозреваемого» и «Продлением срока задержания».
Далее состоялся обмен мнениями по данной теме, а также была дана оценка мероприятию.
По окончанию 22 сотрудника полиции были награждены сертификатами за участие в тренингах на тему «Право на свободу и личную неприкосновенность», отраженную в статье 5 Европейской конвенции по правам человека.