DİN-in Polis Akademiyasında insan hüquqlarına dair mühazirə təşkil olunub
4 iyun 2025-ci il tarixində Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu tərəfindən Daxili İşlər Nazirliyinin Polis Akademiyasında “Polis fəaliyyəti və insan hüquqlarının təminatı” mövzusunda maarifləndirici mühazirə keçirilib. 18 may-18 iyun “İnsan Hüquqları Aylığı” çərçivəsində təşkil olunmuş mühazirədə Polis Akademiyasının 60 kursantı iştirak edib.
Mühazirə zamanı İnstitutun təlimçi-eksperti Hamlet Babayev iştirakçılara Azərbaycan Respublikasının 1995-ci il Konstitusiyasında təsbit olunmuş əsas insan hüquq və azadlıqları, universal insan hüquqları konsepsiyası, hüquq və azadlıqların təminatında polisin fəaliyyəti, eləcə də beynəlxalq hüquq-müdafiə mexanizmləri barədə geniş məlumat verib.
Tədbirin əsas məqsədi Polis Akademiyası kursantlarının insan hüquqları sahəsində biliklərini artırmaq, onları müasir və beynəlxalq yanaşmalarla tanış etmək, həmçinin bu bilikləri gələcək peşə fəaliyyətlərində tətbiq etməyə təşviq etmək olub.
Mühazirə iştirakçıların hüquqi maarifləndirilməsi və peşəkar hazırlıqlarının gücləndirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edib.

В Полицейской академии МВД была проведена лекция по правам человека
4 июня 2025 года Институтом права и прав человека была проведена просветительская лекция в Полицейской академии МВД на тему «Деятельность полиции и обеспечение прав человека». В лекции, организованной в рамках «Месячника прав человека», объявленного в период с 18 мая по 18 июня, приняли участие 60 курсантов Полицейской академии.
В ходе лекции тренер-эксперт Института Гамлет Бабаев предоставил участникам обширную информацию об основных правах и свободах человека, закрепленных в Конституции Азербайджанской Республики 1995 года, концепции универсальных прав человека, деятельности полиции по обеспечению прав и свобод, а также международных правозащитных механизмах.
Основной целью проведения мероприятия являлось повышение уровня знаний курсантов Полицейской академии в области прав человека, ознакомление их с современными и международными подходами, а также получение стимула к применению полученных знаний в будущей профессиональной деятельности.
Лекция имела большое значение с точки зрения повышения уровня правового просвещения и профессиональной подготовки участников.