Azərbaycan Respublikasında miqrasiya siyasətı və insan hüquqları
Bu tezislər toplusu İnsan Hüquqları İnstitutunun, AR Beynəlxalq Miqrasiya Xidməti və Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatının birgə əməkdaşlığı çərçivəsində 10 aprel 2014-cü il tarixdə “Azərbaycan Respublikasında Miqrasiya Siyasəti və İnsan Hüquqları” mövzusunda keçirilmiş beynəlxalq konfransın məruzə və çıxışlarından hazırlanmış materiallar əsasında nəşr olunmuşdu.
Topluda miqrasiya siyasətin, onun prinsip və qanunauyğunluqları, emmiqrantların hüquq və azadlıqları, beynəlxalq arenada miqrasiya proseslərinin əhəmiyyətlilik prinsipi, miqrasiya sahəsində yaranmış bəzi problemlərin aradan qaldırılmasının həlli yollarının izahı və bu kimi digər aktual məsələlər dərc edilmişdi.

Сборник тезисов международной конференции Миграционная политика и права человека в Азербайджанской Республике
Сборник опубликован на основе материалов выступлений на конференции «Миграционная политика Азербайджанской Республики и права человека», прошедшей 10 апреля 2014 года в рамках сотрудничества Института по Правам Человека, Международной Службы Миграции АР и Международной Миграционной Организации.
В сборник вошли материалы, затрагивающие такие актуальные проблемы, как политика миграции, ее принципы и соответствие законам, права и свободы эмигрантов, принцип значимости миграционных процессов на международной арене, а также описание некоторых решений по ликвидации проблем в области миграции.