Binəqədi Rayon Polis İdarəsinin müstəntiq və təhqiqatçıları üçün maarifləndirici təlim keçirilib
27 dekabr 2024-cü il tarixində Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu (İnstitut) Daxili İşlər Nazirliyi (DİN) ilə birgə Binəqədi Rayon Polis İdarəsində təlim təşkil edib.
Təlim Avropa İnsan Hüquqları Konvensiyasının (AİHK) 5-ci maddəsində nəzərdə tutulan “Azadlıq və şəxsi toxunulmazlıq hüququ” mövzusunda müstəntiq və təhqiqatçıların peşə bacarıqlarını artırmaq, onları şəxsi və peşəkar inkişaf baxımından dəstəkləmək, həmçinin hüquqi düşüncə tərzlərini zənginləşdirmək məqsədilə keçirilib.
DİN-in Baş İstintaq və Təhqiqat İdarəsinin xüsusilə mühüm işlər üzrə baş müstəntiqi, polis polkovnik-leytenantı Səbuhi Qasımov təlimin açılışında etdiyi çıxışında, həbslə bağlı qərarların beynəlxalq və milli hüquq normalarına uyğunluğunun təmin olunmasının əhəmiyyətini vurğulayaraq şəxsi toxunulmazlıq və azadlıq hüququnun vacibliyini diqqətə çatdırıb. Həmçinin S.Qasımov qeyd edib ki, hüquq-mühafizə orqanları bu hüququ qorumaqla yanaşı, etik prinsiplərə də riayət etməlidirlər.
Təlim müddətində iştirakçılara azadlıq və şəxsi toxunulmazlıq hüququnun beynəlxalq hüquq və yerli qanunvericilik çərçivəsindəki rolu ətraflı izah edilib.
Həmçinin İnstitutun şöbə müdiri Vüsalə Muradxanlı, təlimçi-ekspertlər: Hamlet Babayev və Heydər Həsən oğlu Əliyev İnsan Hüquqları üzrə Avropa Məhkəməsinin 20 illik təcrübəsindən müvafiq nümunələr gətirərək Azərbaycana qarşı çıxarılan qərarlarda ən çox rast gəlinən pozuntulara da diqqət çəkiblər.
Təlimin sonunda qrup işləri və kazuslar üzrə iştirakçıların təqdimatları keçirilib, eyni zamanda maddəyə dair təkliflər irəli sürülüb. Yekunda 22 polis əməkdaşına sertifikatlar təqdim edilib.
Qeyd edək ki, Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu 2023-2024-cü illər ərzində respublikanın 14 rayon və şəhərində DİN-in 295 polis əməkdaşı üçün AİHK-nın 5-ci maddəsi üzrə maarifləndirici təlimlər keçirib.

Educational training for investigators and inspectors conducted at the Binagadi District Police Department
On December 27, 2024, the Institute of Law and Human Rights (Institute), in collaboration with the Ministry of Internal Affairs (MIA), organized a training session at the Binagadi District Police Department.
The training session, dedicated to Article 5 of the European Convention on Human Rights (ECHR), which protects the right to liberty and personal security, was designed to enhance the professional competencies of investigators and inquiry officers, support their personal and professional growth, and expand their legal understanding.
In his opening remarks, Lieutenant colonel Sabuhi Gasimov, Senior Investigator for Special Cases at the Main Investigation and Inquiry Department of the MIA, emphasized the importance of ensuring that arrest decisions comply with international and national legal norms and highlighted the importance of the right to personal security and liberty. S. Gasimov also noted that law enforcement agencies must not only protect this right, but also adhere to ethical principles.
During the training session, the role of the right to liberty and personal security within the framework of international law and domestic legislation was explained in detail to the participants.
Additionally, Mrs.Vusala Muradkhanli, Head of Department at the Institute along with expert trainers Hamlet Babayev and Heydar Hasan oghlu Aliyev, drew attention to the most common violations in decisions issued against Azerbaijan, referencing relevant examples from the 20-year experience of the European Court of Human Rights.
At the end of the training session, participants presented their group work and case studies, and proposals were made related to the article. At the conclusion of the program, certificates were awarded to 22 police officers.
It should be noted that during 2023-2024 the Institute conducted educational training on Article 5 of the ECHR for a total of 295 police officers of MIA in 14 regions and cities of the Republic.