Binəqədi Rayon Polis İdarəsinin müstəntiq və təhqiqatçıları üçün maarifləndirici təlim keçirilib
27 dekabr 2024-cü il tarixində Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu (İnstitut) Daxili İşlər Nazirliyi (DİN) ilə birgə Binəqədi Rayon Polis İdarəsində təlim təşkil edib.
Təlim Avropa İnsan Hüquqları Konvensiyasının (AİHK) 5-ci maddəsində nəzərdə tutulan “Azadlıq və şəxsi toxunulmazlıq hüququ” mövzusunda müstəntiq və təhqiqatçıların peşə bacarıqlarını artırmaq, onları şəxsi və peşəkar inkişaf baxımından dəstəkləmək, həmçinin hüquqi düşüncə tərzlərini zənginləşdirmək məqsədilə keçirilib.
DİN-in Baş İstintaq və Təhqiqat İdarəsinin xüsusilə mühüm işlər üzrə baş müstəntiqi, polis polkovnik-leytenantı Səbuhi Qasımov təlimin açılışında etdiyi çıxışında, həbslə bağlı qərarların beynəlxalq və milli hüquq normalarına uyğunluğunun təmin olunmasının əhəmiyyətini vurğulayaraq şəxsi toxunulmazlıq və azadlıq hüququnun vacibliyini diqqətə çatdırıb. Həmçinin S.Qasımov qeyd edib ki, hüquq-mühafizə orqanları bu hüququ qorumaqla yanaşı, etik prinsiplərə də riayət etməlidirlər.
Təlim müddətində iştirakçılara azadlıq və şəxsi toxunulmazlıq hüququnun beynəlxalq hüquq və yerli qanunvericilik çərçivəsindəki rolu ətraflı izah edilib.
Həmçinin İnstitutun şöbə müdiri Vüsalə Muradxanlı, təlimçi-ekspertlər: Hamlet Babayev və Heydər Həsən oğlu Əliyev İnsan Hüquqları üzrə Avropa Məhkəməsinin 20 illik təcrübəsindən müvafiq nümunələr gətirərək Azərbaycana qarşı çıxarılan qərarlarda ən çox rast gəlinən pozuntulara da diqqət çəkiblər.
Təlimin sonunda qrup işləri və kazuslar üzrə iştirakçıların təqdimatları keçirilib, eyni zamanda maddəyə dair təkliflər irəli sürülüb. Yekunda 22 polis əməkdaşına sertifikatlar təqdim edilib.
Qeyd edək ki, Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu 2023-2024-cü illər ərzində respublikanın 14 rayon və şəhərində DİN-in 295 polis əməkdaşı üçün AİHK-nın 5-ci maddəsi üzrə maarifləndirici təlimlər keçirib.

Проведен просветительский тренинг для следователей и дознавателей Управления полиции Бинагадинского района
27 декабря 2024 года Институт права и прав человека (Институт) совместно с Министерством внутренних дел (МВД) организовал тренинг в Управлении полиции Бинагадинского района.
Тренинг был проведен по теме статьи 5 Европейской конвенции по правам человека (ЕКПЧ) «Право на свободу и личную неприкосновенность» с целью повышения профессиональных навыков следователей и дознавателей, поддержки их личностного и профессионального роста, а также обогащения их юридического мышления.
В своем выступлении во вступительной части тренинга старший следователь по особо важным делам Главного управления следствия и дознания МВД полковник-лейтенант полиции Сабухи Гасымов отметил важность обеспечения соответствия решений об аресте с нормами международного и национального права и подчеркнул важность права на свободу и личную неприкосновенность. С.Гасымов отметил, что сотрудники правоохранительных органов должны не только защищать это право, но и соблюдать этические принципы.
В ходе тренинга участникам была подробно разъяснена роль права на свободу и личную неприкосновенность в рамках международного права и местного законодательства.
Также заведующая отделом Института Вюсаля Мурадханлы, тренеры-эксперты Гамлет Бабаев и Гейдар Гасан оглу Алиев привели различные примеры из 20-летней практики Европейского суда по правам человека и обратили особое внимание на наиболее частые нарушения в решениях, вынесенных против Азербайджана.
В конце тренинга участники представили групповые работы и продемонстрировали способы решения казусов, а также внесли предложения по соответствующей теме. По итогам тренинга 22 сотрудникам полиции были вручены сертификаты.
Отметим, что в 2023-2024 годах Институт права и прав человека провел просветительские тренинги по статье 5 ЕКПЧ для 295 сотрудников полиции МВД в 14 районах и городах республики.