Binəqədi Rayon İcra Hakimiyyətində dövlət qulluqçuları üçün təlim keçirilib
Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu dekabrın 22-də Binəqədi Rayon İcra Hakimiyyətində (RİH) “Dövlət qulluqçularının etik davranış qaydaları və onların fəaliyyətində insan hüquqları aspekti” mövzusunda təlim keçirib. Dövlət qulluqçularının peşə etikası, hüquqi məsuliyyəti və insan hüquqlarına əsaslanan idarəetmə prinsiplərinin artırılmasına yönəlmiş təlimdə RİH əməkdaşları və digər mərkəzi icra hakimiyyətlərinin yerli qurumlarının nümayəndələri olmaqla, 60 nəfər iştirak edib.
İnstitutun təlimçi-eksperti Zümrüd Əlizadənin mövzu üzrə təqdimatı zamanı “Dövlət qulluqçularının etik davranış qaydaları haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun bir sıra maddələri ətraflı təhlil olunub, dövlət qulluqçularının insanların hüquq, azadlıq və qanuni maraqlarına, şərəf və ləyaqətlərinə, eləcə də fiziki və hüquqi şəxslərin işgüzar nüfuzuna hörmət etməklə bağlı öhdəlikləri vurğulanıb. Bununla yanaşı, Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 68.1-ci maddəsinin hüquqi və praktik əhəmiyyəti izah edilib. Qeyd olunub ki, etik davranış qaydalarına riayət olunması dövlət-vətəndaş münasibətlərində qarşılıqlı etimadın möhkəmləndirilməsində mühüm rol oynayır.
Təlim çərçivəsində real praktiki vəziyyətlərə əsaslanan kazuslar üzrə interaktiv müzakirələr aparılıb və sual-cavab sessiyası təşkil olunub. İştirakçılar mövzunun onların gündəlik xidməti fəaliyyətlərində faydalı olacağını və təlimdən məmnunluqlarını ifadə ediblər.

Training Session Conducted for Civil Servants at the Binagadi District Executive Authority
On December 22, the Institute of Law and Human Rights held a training session on ‘Rules of Ethical Conduct of Civil Servants and Human Rights Aspects in Their Activity’ at the Binagadi District Executive Authority. A total of 60 participants, including employees of the District Executive Authority and representatives of local authorities from other central executive bodies, took part in training which aimed to enhance professional ethics, legal responsibility and human rights-based governance principles among civil servants.
During the presentation on this topic, conducted by Ms. Zumrud Alizade, an expert trainer of the Institute, a number of articles of the Law of the Republic of Azerbaijan ‘On the Rules of Ethical Conduct of Civil Servants’ were analyzed in detail. Particular emphasis was placed on the obligations of civil servants to respect the rights, freedoms, and legitimate interests of individuals, as well as their honor and dignity, and the business reputation of natural and legal persons. In addition, Ms. Alizade also explained the legal and practical significance of Article 68.1 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan and noted that compliance with ethical standards of conduct plays an important role in strengthening mutual trust in relations between the state and citizens.
The training included interactive discussions on case studies based on real-life situations and a question-and-answer session. Participants expressed satisfaction with the training and added that the topic would be useful in their daily professional activities.