Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətində “Mülkiyyət hüququnun qorunması və Avropa Konvensiyası” mövzusunda təlim keçirilib
İyunun 18-də mülkiyyət hüququnun qorunması sahəsində bilik və bacarıqların artırılması məqsədilə Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu tərəfindən Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinin əməkdaşları üçün “Mülkiyyət hüququnun qorunması və Avropa Konvensiyası” mövzusunda təlim təşkil olunub.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinin Hüquq və kadr məsələləri şöbəsinin müdiri Ramil Qədimquliyev mülkiyyət hüququnun insan hüquqlarının təminində və hüquqi dövlət quruculuğunda əhəmiyyətini vurğulayaraq, bu sahədə biliklərin artırılmasının dövlət qulluqçularının fəaliyyətində mühüm rol oynadığını bildirib.
Sonra İnstitutun İdarə Heyəti sədrinin müavini Vəfaddin İbayev çıxışında mülkiyyət hüququnun mahiyyətindən və onun müdafiə mexanizmlərindən bəhs edib. İnsan Hüquqları haqqında Ümumi Bəyannamənin 17-ci maddəsini və Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 13-cü maddəsini şərh edərək bildirib ki, mülkiyyət hüququ ölkənin müvafiq qanunvericiliyi ilə qorunur və heç kim öz əmlakından özbaşına şəkildə məhrum edilə bilməz.
Təlimçi-ekspert Orxan Bəşirlinin təqdimatında mülkiyyət hüququnun qorunması sahəsində mövcud olan milli hüquqi vasitələrdən, o cümlədən əşya-hüquqi, öhdəlik-hüquqi və digər müdafiə mexanizmlərindən bəhs olunub. Həmçinin, İnsan Hüquqları üzrə Avropa Məhkəməsinin mülkiyyət hüququ ilə bağlı baxdığı işlər diqqətə çatdırılıb.
İnstitutun İnsan hüquqları üzrə təlim və ekspertiza şöbəsinin müdiri Hamlet Babayev tərəfindən keçirilən praktik sessiyada iştirakçılar hipotetik hüquqi işlər üzərində qrup müzakirələrinə cəlb olunublar. Müzakirələr zamanı dövlətin ictimai maraq arqumentinin əsaslılığı, kompensasiyanın müəyyən edilmə meyarları, mülkiyyətçinin sahiblik hüququnun pozulub-pozulmaması və mülkiyyətin qaytarılması ilə bağlı hüquqi perspektivlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

Training on “Protection of Property Rights and the European Convention” Held at the Baku City Executive Authority
On June 18, the Institute of Law and Human Rights organized a training session on Protection of Property Rights and the European Convention for employees of the Baku City Executive Authority to enhance their knowledge and skills in the field of property rights protection.
Opening the event, Ramil Gadimquliyev, Head of the Legal and Human Resources Department of the Baku City Executive Power, emphasized the importance of property rights in ensuring human rights and promoting the rule of law. He noted that strengthening knowledge in this area plays a significant role in the professional activities of civil servants.
Vafaddin Ibayev, Deputy Chairman of the Board of the Institute, then spoke about the nature of property rights and the mechanisms available for their protection. Referring to Article 17 of the Universal Declaration of Human Rights and Article 13 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan, he stated that property rights are protected under national legislation and that no individual may be arbitrarily deprived of their property.
In his presentation, Orkhan Bashirlitrainer-expert of the Institute, discussed the domestic legal remedies available for the protection of property rights, including proprietary remedies, remedies arising from the law of obligations, and other legal protection mechanisms. He also reviewed cases concerning property rights examined by the European Court of Human Rights.
During the practical session led by Hamlet Babayev, Head of the Human Rights Training and Expertise Department of the Institute, participants took part in group discussions based on hypothetical legal cases. The discussions focused on the validity of the state's public-interest argument, criteria for determining compensation, whether the owner’s right to possession had been violated, and legal prospects regarding the restitution of property.