Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətində “Mülkiyyət hüququnun qorunması və Avropa Konvensiyası” mövzusunda təlim keçirilib
İyunun 18-də mülkiyyət hüququnun qorunması sahəsində bilik və bacarıqların artırılması məqsədilə Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu tərəfindən Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinin əməkdaşları üçün “Mülkiyyət hüququnun qorunması və Avropa Konvensiyası” mövzusunda təlim təşkil olunub.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinin Hüquq və kadr məsələləri şöbəsinin müdiri Ramil Qədimquliyev mülkiyyət hüququnun insan hüquqlarının təminində və hüquqi dövlət quruculuğunda əhəmiyyətini vurğulayaraq, bu sahədə biliklərin artırılmasının dövlət qulluqçularının fəaliyyətində mühüm rol oynadığını bildirib.
Sonra İnstitutun İdarə Heyəti sədrinin müavini Vəfaddin İbayev çıxışında mülkiyyət hüququnun mahiyyətindən və onun müdafiə mexanizmlərindən bəhs edib. İnsan Hüquqları haqqında Ümumi Bəyannamənin 17-ci maddəsini və Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 13-cü maddəsini şərh edərək bildirib ki, mülkiyyət hüququ ölkənin müvafiq qanunvericiliyi ilə qorunur və heç kim öz əmlakından özbaşına şəkildə məhrum edilə bilməz.
Təlimçi-ekspert Orxan Bəşirlinin təqdimatında mülkiyyət hüququnun qorunması sahəsində mövcud olan milli hüquqi vasitələrdən, o cümlədən əşya-hüquqi, öhdəlik-hüquqi və digər müdafiə mexanizmlərindən bəhs olunub. Həmçinin, İnsan Hüquqları üzrə Avropa Məhkəməsinin mülkiyyət hüququ ilə bağlı baxdığı işlər diqqətə çatdırılıb.
İnstitutun İnsan hüquqları üzrə təlim və ekspertiza şöbəsinin müdiri Hamlet Babayev tərəfindən keçirilən praktik sessiyada iştirakçılar hipotetik hüquqi işlər üzərində qrup müzakirələrinə cəlb olunublar. Müzakirələr zamanı dövlətin ictimai maraq arqumentinin əsaslılığı, kompensasiyanın müəyyən edilmə meyarları, mülkiyyətçinin sahiblik hüququnun pozulub-pozulmaması və mülkiyyətin qaytarılması ilə bağlı hüquqi perspektivlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

В Бакинской городской исполнительной власти состоялся тренинг на тему «Защита права собственности и Европейская конвенция»
18 июня Институтом права и прав человека для сотрудников Бакинской городской исполнительной власти был организован тренинг на тему «Защита права собственности и Европейская конвенция»,  направленный на повышение уровня знаний и практических навыков в сфере защиты права собственности.
Выступая со вступительным словом, заведующий отделом правовых и кадровых вопросов Бакинской городской исполнительной власти Рамиль Гадимгулиев подчеркнул важность права собственности в обеспечении прав человека и построении правового государства, отметив значимость  углубления знаний в данной области для эффективной  деятельности государственных служащих.
Далее заместитель председателя Правления Института Вафаддин Ибаев в своём выступлении рассказал о сущности права собственности и механизмах его защиты. Комментируя статью 17 Всеобщей декларации прав человека и статью 13 Конституции Азербайджанской Республики, он отметил, что право собственности охраняется соответствующим законодательством страны и никто не может быть произвольно лишён своего имущества.
В ходе презентации тренера-эксперта Орхана Баширли были рассмотрены существующие национальные правовые средства защиты права собственности, в том числе вещно-правовые, обязательственно-правовые и иные механизмы защиты. Кроме того, участникам была представлена практика Европейского суда по правам человека по делам, касающимся   защиты права собственности.
В практической сессии, проведённой заведующим отделом обучения и экспертизы в области прав человека Института Гамлетом Бабаевым, участники были вовлечены в групповые обсуждения на основе гипотетических правовых кейсов. В ходе дискуссий состоялся обмен мнениями относительно обоснованности доводов государства, связанных с общественным интересом, критериев определения компенсации, наличия или отсутствия нарушения права владения собственника, а также правовых перспектив возврата имущества.