Azərbaycan alimləri erməni aliminə onun Şərq numizmatikasına həsr etdiyi çıxışında kobud səhvlərə yol verdiyini göstərmişlər
Veliki Novqorodda XIX Ümumrusiya numizmatika konfransı öz işini davam etdirir – bu barədə Qafqaz tarixi Mərkəzində Sputnik Azərbaycana məlumat vermişlər.
Bu tədbirin təşkilatçıları Dövlət Ermitajı, Rusiya Dövlət Tarix Muzeyi, REA Arxeologiya İnstitutu və Novqorod muzey-qoruğudur.
Möhtəşəm elmi foruma Rusiyanın müxtəlif şəhərlərinin, eləcə də ayrı-ayrı ölkələrin mütəxəssisləri toplaşmışlar. Bir sıra ailmlərin müxtəlif məruzələrlə çıxış etdikləri “Şərq numizmatikası” sessiyasında həmçinin AMEA Milli Tarix Muzeyinin numizmatı, professor Əli Rəcəbli və Qafqaz tarixi Mərkəzinin direktoru, AMEA Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun böyük elmi işçisi Rizvan Hüseynov iştirak etmişlər. Azərbaycan alimləri sessiyaya “Şirvanşahların unikal sikkələri” adlı məruzə təqdim etmişlər.
Sessiyanın gedişində həmçinin Moskvadan olan erməni alimi Aleksandr Akopyanın “XVI-XIX əsrlərdə İran mis sikkələrinin çəki normaları və nominallarının adları” mövzusunda məruzəsi dinlənilmişdir.
Erməni aliminin çıxışında bir sıra kobud qüsurlar aşkarlanmışdır. Bununla bağlı olaraq professor Əli Rəcəbli və Rizvan Hüseynov öz iradlarını bildirmişlər. Hüseynovun sözlərinə görə, onda şəxsən belə bir təəssürat yarandı ki, Akopyan orta əsrlər mis sikkələrindən danışarkən, bu sikkələrin kəsildiyi orta əsr Azərbaycan şəhərlərini qəsdən diqqətdən kənarda saxlayır.
Qafqaz tarixi Mərkəzinin direktoru qeyd etmişdir ki, erməni alimi yalnız üç yerə toxunmuşdur. Bunlardan birincisi orta əsrlərin İrəvan (Yerevan) şəhəridir ki, bu şəhər həmin dövrdə Azərbaycan xanlıqlarından biri idi və Səfəvi və digər imperiyalara tabe idi. İkincisi, Tiflisdir, burada da islam dövründə sikkələr zərb olunmuşdur. Üçüncüsü, Azərbaycanın qərbində Zagem (Zəyəm) kəndidir, burada Səfəvilər gürcü knyazları üçün mis sikkələr kəsilməsinə müvəqqəti icazə vermişdilər. “Nəticədə, Akopyanın çıxışından belə çıxdı ki, müsəlman dünyasının böyük Şərq məkanında bu regionda yalnız ermənilər və gürcülər sikkə kəsmək hüququna malik olmuşlar” – deyə, Sputnikin həmsöhbəti Hüseynov bildirmişdir.
Azərbaycan alimləri təbii olaraq, öz erməni həmkarlarına tarixi Azərbaycan ərazisində həmin dövrdə 50-dən yuxarı şəhərdə sikkələr zərb edildiyini xatırlatmışlar. Bunlardan ən böyük mərkəzlər Gəncə, Şamaxı, Şəki, Pənahabad, Naxçıvan, Quba, Dərbənd, Bakı kimi şəhərlər idi. “Təbii ki, biz ona bu cür seçim apardığına görə iradlarımızı bildirdik. Axı bu, necə ola bilər – imperiya bizim, dövlət bizim, lakin bizdə pulu ermənilər və gürcülər zərb etmişlər? – deyə, o, bildirmişdir. Mərkəz direktorunun sözlərinə görə, professor Rəcəbli də həmçinin qeyd etmişdir ki, həmin dövrdə şəhərlərin mis sikkələr kəsmək hüququ vardı. İmperiya özü isə qızıl və gümüş sikkələr zərb edirdi. Onlara, bu sikkələrin nominallarına istinad edən kiçik şəhərlər də öz mis sikkələrini kəsirdilər.
Rəcəbli vurğulamışdır ki, bu proses yuxarıdan idarə olunur, fərmanlar Səfəvi Azərbaycan dövlətindən gəlirdi. İmperiya şəhərləri öz arzularına uyğun hər hansı çəkidə, nominalda və s. sikkə kəsə bilməzdilər.
Ümumrusiya numizmatika konfransı numizmatika tədqiqatçılarının başlıca forumudur. Tədbir 1993-cü ildən keçirilir, yaxın və uzaq ölkələrin onlarca mütəxəssisini cəlb edir. Konfransın keçirilməsi numizmatika sahəsində və ona yaxın olan xüsusi tarix fənlərində bütün tədqiqat işlərini qiymətləndirməyə, eləcə də planlaşdırmağa və koordinasiya etməyə imkan verir.

Азербайджанские ученые указали армянскому коллеге на грубые недочеты в его выступлении, посвященном восточной нумизматике
В Великом Новгороде продолжает свою работу XIX Всероссийская нумизматическая конференция, сообщили Sputnik Азербайджан в Центре истории Кавказа.
Организаторами данного мероприятия выступают Государственный Эрмитаж, Государственный исторический музей России, Институт археологии РАН и Новгородский музей-заповедник.
На крупнейший научный форум собрались специалисты из различных российских городов, а также из разных стран.
На сессии "Восточная нумизматика", в рамках которой с различными докладами выступил ряд ученых, приняли участие также нумизмат Национального музея истории Национальной академии наук Азербайджана (НАНА), профессор Али Раджабли и директор Центра истории Кавказа, старший научный сотрудник Института права и прав человека НАНА Ризван Гусейнов.Азербайджанский ученые представили на сессии доклад "Уникальные монеты Ширваншахов".
Также в ходе сессии был заслушан доклад армянского ученого из Москвы Александра Акопяна на тему "Весовые нормы и названия номиналов иранских медных монет XVI-XIX веков".
Несмотря на то, что выступление армянского ученого было вполне корректным, без каких-либо выпадов, тем не менее, в нем обнаружились некоторые грубые недочеты, в связи с чем профессор Али Раджабли и Ризван Гусейнов высказали ряд замечаний.Как рассказал Sputnik Азербайджан Гусейнов, у него лично сложилось впечатление, будто бы Акопян, говоря о средневековых медных монетах, умышленно обходит вниманием средневековые азербайджанские города, в которых также чеканились монеты.
Директор Центра истории Кавказа отметил, что в своем выступлении армянский ученый коснулся только трех мест. Первое – средневековый Иреван (Ереван), который в то время находился в составе азербайджанских ханств и подчинялся сефевидской и другим державам. Второе – Тифлис, где монеты чеканились также в мусульманский период. И третье – село Загем (Зайам) на западе Азербайджана, где Сефевидами временно было разрешено чеканить медные монеты для грузинских княжеств, подчеркнул Гусейнов."В итоге, по выступлению Акопяна складывалось впечатление, что на все огромном пространстве мусульманского мира на Востоке в этом регионе только армяне и грузины имели право чеканить монеты", — сказал собеседник Sputnik.
Естественно, по словам Гусейнова, азербайджанские ученые напомнили армянскому коллеге, что на территории исторического Азербайджана в то время свыше 50 городов чеканили монеты и самыми большими центрами были такие города, как Гянджа, Шамаха, Шеки, Панахабад, Нахчыван, Губа, Дербент, Баку."Естественно, мы сделали ему замечание в связи с подобной избирательностью. Как же так, империя была наша, государство наше, а деньги у нас чеканили армяне и грузины?", — сказал он.
По словам директора Центра, профессор Раджабли также подчеркнул и то, что в упомянутый период города имела право чеканить медные монеты. А империя сама чеканила золотые и серебряные монеты, опираясь на которые, исходя из их номинала, уже малые города чеканили свои медные монеты.
Раджабли отметил, что это процесс управлялся сверху, распоряжения приходили из азербайджанского государства Сефевидов – кызылбашского государства. Каждый город по своему желанию не мог чеканить любые монеты, любого веса, номинала и прочее."Тогда как наш армянский коллега особо избегал упоминания сефевидского кызылбашского государства. Он называл их иранскими монетами, хотя к территории Ирана это все не имело никакого отношения", — заключил историк.Всероссийская нумизматическая конференция – главный форум нумизматов-исследователей. Она регулярно проводится с 1993 года и привлекает десятки специалистов по нумизматике, фалеристике и бонистике из основных музеев нашей страны и стран ближнего и дальнего зарубежья. Проведение конференций позволяет оценить, а также планировать и координировать всю исследовательскую работу в области нумизматики и родственных ей специальных исторических дисциплин.