Aytən Mustafazadə Fəxri Professor adına layiq görüldü
AMEA-nın Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun direktoru, Milli Məclisin deputatı, hüquq üzrə elmlər doktoru, Aytən xanım Mustafazadə Q.V.Plexanov adına Rusiya İqtisad Universitetinin Hüquqi Tədqiqatlar və Regional İnteqrasiya İnstitutunun Fəxri professoru adına layiq görülüb.
13 fevral 2018-ci il tarixində AMEA Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunda Rusiyanın Hüquqi Tədqiqatlar və Regional İnteqrasiya İnstitutunun direktoru, hüquq elmləri doktoru, professor Rəşad Qurbanovla görüş keçirilib.
Açılış nitqi ilə çıxış edən İnstitutun direktoru, hüquq üzrə elmlər doktoru, professor Aytən Mustafazadə bildirdi ki, 2016-cı ilin dekabr ayında hər iki institut arasında əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb. Eyni zamanda A.Mustafazadə qeyd etdi ki, gələcəkdə qarşılıqlı əməkdaşlıq imkanlarının daha da genişləndirilməsi nəzərdə tutulur.
Rusiya Federasiyasının Q.V.Plexanov adına RİU Hüquqi Tədqiqatlar və Regional İnteqrasiya İnstitutu ilə AMEA-nın Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu arasında beynəlxalq əlaqələrin qurulmasına, ikitərəfli əməkdaşlığın inkişafında mütərəqqi xidmətlərinə, eləcə də birgə elmi nailiyyətlərin əldə edilməsində müstəsna fəaliyyətinə görə hüquq üzrə elmlər doktoru, professor Rəşad Qurbanova Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun Fəxri professoru elmi adı verildi.
Həmçinin R.Qurbanov rəhbəri olduğu institutun Elmi Şurasının 9 fevral 2018-ci il tarixli qərarı ilə Aytən Mustafazadənin bu institutun Fəxri professoru adına layiq görüldüyünü bildirib, mükafatı alimə təqdim edib.

Айтен Мустафазаде присуждено звание «Почетный профессор»
Директору Института права и прав человека НАНА, депутату Милли Меджлиса, доктору юридических наук Айтен Мустафазаде присуждено звание почетного профессора Института правовых исследований и региональной интеграции Российского Экономического Университета имени Г.В. Плеханова.
13 февраля 2018 года в Институте права и прав человека НАНА прошла встреча с директором Института правовых исследований и региональной интеграции, доктором юридических наук, профессором Рашадом Гурбановым.
Встреча началась с приветствия Айтен Мустафазаде, напомнившей о том, что в декабре 2016 года между институтами был подписан договор о сотрудничестве. В то же время А. Мустафазаде отметила, что предусмотрено дальнейшее расширение возможностей для взаимного сотрудничества.
Во время встречи директору Института правовых исследований и региональной интеграции РЭУ им. Г.В. Плеханова доктору юридических наук, профессору Рашаду Гурбанову за его плодотворную деятельность в установлении международных отношений и в развитии двустороннего сотрудничества, а также за вклад в приобретении совместных научных достижений от имени Института права и прав человека НАНА было присвоено звание «Почетный профессор».
В тоже время 9 февраля 2018 года согласно решению Ученного Совета Института, возглавляемого Р. Гурбановым, Айтен Мустафазаде удостоена звания почетного профессора данного Института.