Aytən Mustafazadə,Zamiq Aslanov: Tibb hüququ
Dərs vəsaiti Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu tərəfindən Azərbaycan Respublikasının qüvvədə olan yeni qanunvericiliyi, hüquq nəzəriyyəsi əsasında və səhiyyə sahəsində bir çox təcrübi problemlər nəzərə alınaraq hazırlanmışdır.
Təqdim olunan dərs vəsaitində müasir dövrdə Azərbaycan Respublikasında tibbi fəaliyyətin hüquqi tənziminin və əhalinin sağlamlığının qorunması xüsusiyyətləri işıqlandırılmış, tibb hüququnun ümumi xarakteristikası, vətəndaşların əsas konstitusion hüquqlarından biri kimi sağlamlığın qorunması, tibbi fəaliyyət kontekstində insanın yaşamaq hüququ, Azərbaycan qanunvericiliyində və beynəlxalq təcrübədə pasiyent hüquqları, tibb işçiləri və həkimlərin hüquqi statusu, pasiyentlərin hüquqlarının pozulmasına görə məsuliyyət, Azərbaycan Respublikasında əhalinin sanitariya-epidemioloji salamatlığının hüquqi əsasları, insan orqan və toxumalarının transplantasiyası üzrə tibbi fəaliyyətin hüquqi əsasları, Azərbaycan Respublikasında icbari tibbi sığortanın hüquqi tənzimi, həkim səhvi, tibbi fəaliyyətin bir sıra digər təzahürlərinin hüquqi əsasları, beynəlxalq tibb hüququ kimi məsələlər nəzərdən keçirilmişdir.
Dərs vəsaitindən hüquq və tibb təhsili verən ali təhsil müəssisələrinin müəllimləri, doktorantları və tələbələri, səhiyyə və sosial xidmət işçiləri və bütövlükdə, tibbi fəaliyyətin hüquqi nizamlanması məsələləri ilə maraqlanan hər kəs yararlana bilər.

Айтан Мустафаева,Замиг Асланов: Медицинское право
Учебное пособие было подготовлено Институтом права и прав человека НАНА на основе действующего нового законодательства Азербайджанской Республики, теории права и многих практических проблем в области здравоохранения.
В данном издании представлены особенности правового регулирования медицинской деятельности в Азербайджанской Республике и защиты здоровья населения, рассмотрены общая характеристика медицинского права, вопросы по защите конституционных прав граждан на охрану здоровья и медицинскую помощь, права человека на жизнь в контексте медицинской деятельности, права пациентов в законодательстве Азербайджана и международной практике, правовой статус медицинских работников и врачей, ответственность за нарушение прав пациентов, правовые основы санитарно-эпидемиологического благополучия населения Азербайджанской Республики, правовые основы медицинской деятельности по трансплантации органов и тканей человека, правовое регулирование обязательного медицинского страхования в Азербайджанской Республике, врачебная ошибка и ряд других правовых аспектов медицинской деятельности.
Учебным пособием могут воспользоваться преподаватели, докторанты и студенты высших учебных заведений юридического и медицинского профиля, работники здравоохранения и социальной службы, а также все, кто интересуются правовым регулированием медицинской деятельности.