Aytən Mustafazadə,Zamiq Aslanov: Tibb hüququ
Dərs vəsaiti Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu tərəfindən Azərbaycan Respublikasının qüvvədə olan yeni qanunvericiliyi, hüquq nəzəriyyəsi əsasında və səhiyyə sahəsində bir çox təcrübi problemlər nəzərə alınaraq hazırlanmışdır.
Təqdim olunan dərs vəsaitində müasir dövrdə Azərbaycan Respublikasında tibbi fəaliyyətin hüquqi tənziminin və əhalinin sağlamlığının qorunması xüsusiyyətləri işıqlandırılmış, tibb hüququnun ümumi xarakteristikası, vətəndaşların əsas konstitusion hüquqlarından biri kimi sağlamlığın qorunması, tibbi fəaliyyət kontekstində insanın yaşamaq hüququ, Azərbaycan qanunvericiliyində və beynəlxalq təcrübədə pasiyent hüquqları, tibb işçiləri və həkimlərin hüquqi statusu, pasiyentlərin hüquqlarının pozulmasına görə məsuliyyət, Azərbaycan Respublikasında əhalinin sanitariya-epidemioloji salamatlığının hüquqi əsasları, insan orqan və toxumalarının transplantasiyası üzrə tibbi fəaliyyətin hüquqi əsasları, Azərbaycan Respublikasında icbari tibbi sığortanın hüquqi tənzimi, həkim səhvi, tibbi fəaliyyətin bir sıra digər təzahürlərinin hüquqi əsasları, beynəlxalq tibb hüququ kimi məsələlər nəzərdən keçirilmişdir.
Dərs vəsaitindən hüquq və tibb təhsili verən ali təhsil müəssisələrinin müəllimləri, doktorantları və tələbələri, səhiyyə və sosial xidmət işçiləri və bütövlükdə, tibbi fəaliyyətin hüquqi nizamlanması məsələləri ilə maraqlanan hər kəs yararlana bilər.

The textbook was prepared by the Institute on Law and Human Rights of the Azerbaijan National Academy of Sciences with regard to the existing legislation of the Republic of Azerbaijan, the theory of law and many practical problems in the field of health.
Presented textbook describes the legal aspects of medical activity in the Republic of Azerbaijan and the protection of the health of the population in modern times, and general character of medical law, protection of health as one of the basic constitutional rights of citizens, the right to life in the context of medical activity, patient rights in the legislation and international practice, medical workers and legal status of doctors, liability for infringement of patients' rights, legal bases of sanitary-epidemiological well-being of the population of the Republic of Azerbaijan, legal basis of medical activity on human body and tissue transplantation, legal regulation of compulsory health insurance in the Republic of Azerbaijan, medical error, and other legal aspects of medical activity were reviewed in the book.
The textbook is useful for teachers, PhD students and students of higher education institutions, health and social workers, in general, anyone interested in the legal regulation of medical activities.