Aytən Mustafazadə ,Nazim Cəfərli: İslam hüququ
“İslam hüququ (insan hüquqları kontekstində)” adlı kitab islam və insan hüquq-ları və azadlıqları kontekstində işlənməklə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 10 yanvar 2017-ci il tarixli Sərəncamı ilə 2017-ci ilin Azərbaycan Respublikasında “İslam Həmrəyliyi İli” elan edilməsinə ithaf olunmuşdur.
Kitabda şəriət və fiqh elminin mahiyyəti, əsas xüsusiyyətləri, islamın meydana gəlməsi ərəfəsində Ərəbistanda ictimai münasibətlərin tənzimlənməsinin vəziyyəti, islamın meydana gəlməsi ilə insan hüquq və azadlıqlarının təminatı sahəsində baş verən köklü dəyişikliklər tədqiq və təhlil edilir.
Habelə, islam hüququ sahəsində görkəmli alimlərin şəriətə və fiqhə dair əsər-lərinin şəriətin və fiqhin formalaşmasında rolu və əhəmiyyəti dəyərləndirilməklə sistemləşdirilmişdir.
Kitabda islam hüququnun tənzimlədiyi hüquq sahələri və tənzimləmənin özəl xüsusiyyətləri, dünyəvi hüququn tənzimləmə prinsipləri ilə dini tənzimləmənin nor-mativ bazaları və mənbələri arasındakı fərqlərin mahiyyəti açıqlanır. Ailə, əmlak, vərəsəlik, ticarət hüquqları, müsəlman cinayət hüququ, məhkəmə sistemi araşdırılır.
İslam və müasirlik baxımından yanaşılaraq islam hüququna əsaslanan beynəl-xalq və regional hüquqi sənədlər insan haqları baxımından şərh olunur.
Kitab islam hüququ ilə məşğul olan tədqiqatçılar, ali məktəb tələbələri və geniş oxucu kütləsi üçün əhəmiyyətə malikdir.

Айтан Мустафаева,Назим Джафарлы: Исламское право
Книга «Исламское право (в контексте прав человека)», разработанная в контексте ислама и прав и свобод человека, посвящена провозглашению 2017 года «Годом исламской солидарности» на основании Распоряжения Президента Азербайджанской Республики от 10 января 2017 года.
В книге рассматриваются и анализируются фундаментальные концепции и основные особенности науки шариата и фикха, состояние регулирования общественных отношений в Аравии и ключевые изменения в области прав и свобод человека, произошедшие с приходом ислама. Наряду с этим, посредством углубленного изучения научных трудов выдающихся ученых в области исламского права систематизирована их роль и значение в формировании шариата и фикха.
В книге описывается сущность различий между правовыми сферами, регулируемыми исламским правом и специфическими особенностями регулирования, принципами регулирования светского права и нормативными базами и источниками религиозного регулирования. Исследуются вопросы, связанные с семьей, имуществом, наследством, торговым правом, мусульманским уголовным правом, судебной системой. Международные и региональные правовые документы, основанные на исламском праве, интерпретируются с точки зрения прав человека.
Книга представляет особую значимость для исследователей, студентов вузов, занимающихся исламским правом, а также для широкого круга читателей.