Avropa Şurasının dəstəyi ilə İnstitut silsilə təlimlərə başlayıb
Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu və Avropa Şurasının birgə əməkdaşlığı çərçivəsində iyulun 27-dən başlayaraq silsilə təlimlərə start verilib.
“Avropa İnsan Hüquqları Konvensiyasının (AİHK) 6-cı maddəsi. Azərbaycan ədalət mühakiməsi İnsan Hüquqları üzrə Avropa Məhkəməsinin baxış bucağında” mövzusunda keçirilən ilk təlimdə açılış nitqi ilə çıxış edən İnstitutun İdarə Heyətinin sədr müavini Üzeyir Məmmədov əvvəlcə təlim iştirakçılarına İnstitutun fəaliyyət istiqamətləri barədə məlumat verib. O, daha sonra İnstitutda aparılan tədqiqat işlərindən danışıb və bu sahədə nəşr edilmiş kitablara olan tələbatı diqqətə çatdıraraq, keçirilən təlimlərin hüquqşunaslar üçün əhəmiyyətini vurğulayıb. Sədr müavini qeyd edib ki, hüquq ədəbiyyatına olan tələbatı nəzərə alaraq Ümummili Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi ərəfəsində İnstitutda “Hüquq və insan haqları virtual kitabxanası” yaradılmışdır. O, eyni zamanda, bir çox layihələrdə, eləcə də, bu təlimlərin keçirilməsində Avropa Şurasının əməkdaşlıq dəstəyini yüksək dəyərləndirib.
Təlim İnstitutun İnsan hüquqları üzrə təlim və ekspertiza şöbəsinin müdiri, Vəkillər Kollegiyasının üzvü Vüsalə Muradxanlının “AİHK-in 6-cı maddəsi: mülki-hüquqi aspekt” mövzusunda geniş təqdimatı ilə başlayıb. Təlimçi ədalətli məhkəmə araşdırması hüququnu qanunun aliliyi baxımından şərh edərək, məhkəməyə əlçatanlığın praktiki və effektiv olmasının vacibliyini qeyd edib.
Təlimçi-ekspert, Vəkillər Kollegiyasının üzvü Babək Həmidov “AİHK-in 6-cı maddəsi: cinayət-hüquqi aspekt” mövzusunda təqdimatla təlimi davam etdirib. Təlimçi-ekspert ittiham olunan şəxslərin 6-cı maddə ilə əhatə olunan hüquqları, bu sahədə standartları və yanaşmaları müəyyən edən İnsan Hüquqları üzrə Avropa Məhkəməsinin (İHAM) ən vacib qərarlarını diqqətə çatdırıb.
Müzakirələr zamanı İHAM-ın presedent hüququnun formalaşdırdığı əsas prinsiplər, müvafiq presedentlər, məhkəməyə çatımlılıq, prosessual tələblər, “cinayət ittihamı” anlayışı, təqsirsizlik prezumpsiyası (maddə 6.2), müdafiə hüququnun təminatı (maddə 6.3), Azərbaycana qarşı çıxarılan qərarlarda ən çox tanınan pozuntular müzakirə olunaraq iştirakçıların sualları təlimçi-ekspertlər tərəfindən cavablandırılıb, mövzu ətrafında kazusların həlli qrup şəklində işlənilib.
Yekunda iştirakçılar tərəfindən təlimin qiymətləndirilməsi həyata keçirilib, təlimdə iştirak edən 19 nəfər gənc hüquqşünasa sertifikatlar təqdim edilib.
Qeyd edək ki, növbəti təlimlər Şəki, Gəncə, Naxçıvan, Quba, Lənkəran, Şirvan və Sumqayıt şəhərlərinin ədliyyə qurumlarının, prokurorluq və məhkəmə orqanlarının əməkdaşları, həmçinin Vəkillər Kollegiyasının üzvləri üçün keçiriləcək.

Институт начал серию тренингов при поддержке Совета Европы
В рамках совместного сотрудничества Института права и прав человека и Совета Европы с 27 июля стартовала серия тренингов.
Выступив со вступительной речью на первом тренинге, проведённом по теме «Статья 6 Европейской конвенции по правам человека (ЕКПЧ). Азербайджанское правосудие с точки зрения Европейского суда по правам человека», заместитель председателя правления Института Узеир Мамедов, проинформировал участников тренинга о направлениях деятельности Института , рассказал об исследовательской работе, проводимой в Институте, отметил спрос на книги, изданные в этой области , а также особо подчеркнул важность такого рода тренингов для юристов. Было отмечено, что, принимая во внимание запрос на юридическую литературу, в преддверии 100-летнего юбилея общенационального лидера Гейдара Алиева в Институте была создана «Виртуальная библиотека права и прав человека». Узеир Мамедов высоко оценил поддержку сотрудничества Совета Европы во многих проектах, в том числе в проведении этих тренингов.
Тренинг начался с обширной презентации заведующей Отделом обучения и экспертизы по правам человека Института, члена Коллегии адвокатов, Вюсали Мурадханлы, на тему «Статья 6 ЕКПЧ: гражданско-правовой аспект». Прокомментировав право на справедливое судебное разбирательство с точки зрения верховенства закона , отметила важность практической и эффективной доступности правосудия .
Обучающий эксперт, член Коллегии адвокатов, Бабек Гамидов, продолжил тренинг презентацией на тему «Статья 6 ЕКПЧ: уголовно-правовой аспект», обратив внимание на наиболее важные решения Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ), которые определяют права обвиняемых, охватываемые статьёй 6, стандарты и подходы в этой области.
В ходе обсуждений были рассмотрены основные принципы, сформированные прецедентным правом ЕСПЧ, соответствующие прецеденты, доступности правосудия, процессуальные требования, понятие «уголовное обвинение», презумпция невиновности (статья 6.2), обеспечение права на защиту (статья 6.3), разбирались наиболее известные нарушения в решениях, вынесенных против Азербайджана. В форме групповой работы были проработаны решения казусов по рассматриваемым темам и даны исчерпывающие ответы на вопросы .
По завершению участники дали оценку тренингу, 19 молодым юристам, принимавшим участие в обучении , были вручены сертификаты.
Следует отметить, что последующие тренинги будут проведены для работников юстиции, прокуратуры и судебных органов Шеки, Гянджи, Нахчывана, Губы, Ленкорани, Ширвана и Сумгайыта, а также членов Коллегии адвокатов.