Avropa Şurasının Bakı ofisi və İnstitut rəhbərlərinin görüşü keçirilib
Sentyabrın 29-da Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadə Avropa Şurasının (Council of Europe) Azərbaycandakı nümayəndəliyinin rəhbəri cənab Petr Zix ilə görüşüb.
İnstitutun rəhbəri Avropa İnsan Hüquqları Konvensiyasına (AİHK) uyğun olaraq insan hüquqlarının və əsas azadlıqlarının həyata keçirilməsinin gücləndirilməsində və İnsan Hüquqları üzrə Avropa Məhkəməsinin (İHAM) qərarlarının vaxtında, effektiv icrasını təmin etmək səylərində Azərbaycana dəstək olduqlarına, həmçinin səmərəli əməkdaşlığa görə P.Zixə təşəkkür edib. M.Quluzadə Avropa Şurasının “Avropa Məhkəməsi qərarlarının Azərbaycan tərəfindən icrasının təkmilləşdirilməsinə dəstək” layihəsinin məhkəmə sisteminin inkişafında səmərəliliyin artırılmasına və keyfiyyətinin gücləndirilməsinə töhfə verəcəyinə ümid bəslədiyini qeyd edib. Həmçinin, Avropa Şurasının İnsan Hüquqları və Qanunun Aliliyi Direktoratlığı ilə İnstitutun birgə təşkil etdiyi və hüquqşünaslar üçün nəzərdə tutulmuş AİHK-in 3-cü və 6-cı maddələri üzrə silsilə təlimlərə dair ən son məlumatları da qonağın diqqətinə çatdırıb.
Petr Zix İnstitutla səmərəli əməkdaşlıq üçün təşəkkür edərək Avropa İnsan Hüquqları Konvensiyasının yetmiş illiyi ərəfəsinə təsadüf edən bu təlimlərin hüquqşünas və vəkillərin işgüzar potensiallarının inkişaf etdirilməsi üçün faydalı olacağını bildirib. O, eyni zamanda, Avropa Şurasının “Azərbaycanda Media Peşəkarlığı və İnformasiya Azadlığının Təşviqi” adlı yeni layihəsi barədə dolğun bilgilər verib. Öz növbəsində, Məhəmməd Quluzadə İnstitut tərəfindən 2023-cü ilin birinci yarımilliyində KİV-də dərc olunan materialların insan hüquqları perspektivindən monitorinqinin aparılması ilə bağlı görülən işlərdən bəhs edib.
Görüşdə əməkdaşlıq çərçivəsində əldə olunacaq nailiyyətlər, bu sahədə ehtiyac duyulan konkret fəaliyyətlər və mövcud çətinliklərlə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb, müəyyən qiymətləndirmələr aparılıb, o cümlədən, mümkün texniki və ekspert dəstəyi vasitələri müzakirə edilib.

The Chairman of the Board of the Institute met with the head of Council of Europe office in Baku
On September 29, Chairman of Board of the Institute of Law and Human Rights, Mahammad Guluzade, met with the head of the Council of Europe's representative office in Azerbaijan, Mr. Petr Zikh.
The head of the Institute thanked P. Zikh for supporting Azerbaijan in the process of strengthening the implementation of human rights and fundamental freedoms in accordance with the European Convention on Human Rights (ECHR) and ensuring the timely and effective implementation of the decisions of the European Court of Human Rights (ECHR), as well as for fruitful cooperation. M. Guluzade expressed his hope that the project funded by Council of Europe “Support for the improvement of the execution of the European Court judgments by Azerbaijan” will contribute to increasing efficiency and strengthening the quality of the judicial system. Additionally, he brought to the guest's attention the latest progress on the series of trainings intended for lawyers on Articles 3 and 6 of the ECHR, organized jointly by the Institute with the Council of Europe’s Directorate General on Human Rights and Rule of Law.
While expressing his gratitude to the Institute for an effective cooperation, Petr Zikh mentioned that those trainings, coinciding with the seventieth anniversary of the European Convention on Human Rights, would be useful for developing the work qualifications of attorneys and lawyers. At the same time, Mr. Zikh presented full information about the new project of the Council of Europe named “Promoting media professionalism and freedom of information in Azerbaijan”. In his turn, Mahammad Guluzade spoke about the work done by the Institute regarding the monitoring of mass media publications from the perspective of human rights. Mr. Guluzade emphasized that the monitoring activities covered the first six months of 2023.