Avropa Şurasının Bakı ofisi və İnstitut rəhbərlərinin görüşü keçirilib
Sentyabrın 29-da Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadə Avropa Şurasının (Council of Europe) Azərbaycandakı nümayəndəliyinin rəhbəri cənab Petr Zix ilə görüşüb.
İnstitutun rəhbəri Avropa İnsan Hüquqları Konvensiyasına (AİHK) uyğun olaraq insan hüquqlarının və əsas azadlıqlarının həyata keçirilməsinin gücləndirilməsində və İnsan Hüquqları üzrə Avropa Məhkəməsinin (İHAM) qərarlarının vaxtında, effektiv icrasını təmin etmək səylərində Azərbaycana dəstək olduqlarına, həmçinin səmərəli əməkdaşlığa görə P.Zixə təşəkkür edib. M.Quluzadə Avropa Şurasının “Avropa Məhkəməsi qərarlarının Azərbaycan tərəfindən icrasının təkmilləşdirilməsinə dəstək” layihəsinin məhkəmə sisteminin inkişafında səmərəliliyin artırılmasına və keyfiyyətinin gücləndirilməsinə töhfə verəcəyinə ümid bəslədiyini qeyd edib. Həmçinin, Avropa Şurasının İnsan Hüquqları və Qanunun Aliliyi Direktoratlığı ilə İnstitutun birgə təşkil etdiyi və hüquqşünaslar üçün nəzərdə tutulmuş AİHK-in 3-cü və 6-cı maddələri üzrə silsilə təlimlərə dair ən son məlumatları da qonağın diqqətinə çatdırıb.
Petr Zix İnstitutla səmərəli əməkdaşlıq üçün təşəkkür edərək Avropa İnsan Hüquqları Konvensiyasının yetmiş illiyi ərəfəsinə təsadüf edən bu təlimlərin hüquqşünas və vəkillərin işgüzar potensiallarının inkişaf etdirilməsi üçün faydalı olacağını bildirib. O, eyni zamanda, Avropa Şurasının “Azərbaycanda Media Peşəkarlığı və İnformasiya Azadlığının Təşviqi” adlı yeni layihəsi barədə dolğun bilgilər verib. Öz növbəsində, Məhəmməd Quluzadə İnstitut tərəfindən 2023-cü ilin birinci yarımilliyində KİV-də dərc olunan materialların insan hüquqları perspektivindən monitorinqinin aparılması ilə bağlı görülən işlərdən bəhs edib.
Görüşdə əməkdaşlıq çərçivəsində əldə olunacaq nailiyyətlər, bu sahədə ehtiyac duyulan konkret fəaliyyətlər və mövcud çətinliklərlə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb, müəyyən qiymətləndirmələr aparılıb, o cümlədən, mümkün texniki və ekspert dəstəyi vasitələri müzakirə edilib.

Состоялась встреча руководителей Бакинского офиса Совета Европы и Института
29 сентября председатель правления Института права и прав человека Магомед Гулузаде встретился с главой представительства Совета Европы (Council of Europe) в Азербайджане господином Петром Зихом.
Руководитель Института поблагодарил П.Зиха за поддержку, оказанную Азербайджану в усилиях, приложенных в реализации прав человека и основных свобод в соответствии с Европейской конвенцией по правам человека (ЕКПЧ) и обеспечении своевременного и эффективного исполнения решений Европейского суда по правам человека, а также за плодотворное сотрудничество. М.Гулузаде выразил надежду, что проект Совета Европы «Поддержка со стороны Азербайджана по совершенствованию исполнения решений Европейского суда » будет способствовать повышению эффективности и улучшению качества судебной системы. Также он предоставил гостю последнюю информацию о серии тренингов по статьям 3 и 6 ЕКПЧ, предназначенных для юристов, и организованных Институтом совместно с Директоратом по правам человека и верховенству закона Совета Европы.Петр Зих поблагодарил Институт за продуктивное сотрудничество и отметил, что проводимые тренинги, приуроченные к семидесятилетию Европейской конвенции по правам человека, будут полезны для развития делового потенциала юристов и адвокатов. В то же время он дал подробную информацию о новом проекте Совета Европы под названием " Продвижение профессионализма в медиа сфере и свободы информации в Азербайджане". В свою очередь Магомед Гулузаде рассказал о проделанной Институтом работе по мониторингу материалов, публикуемых в СМИ, с перспективы прав человека за первые полгода .
На встрече состоялся обмен мнениями относительно достижений, которых необходимо добиться в рамках сотрудничества, конкретных действий, необходимых в этой сфере и существующих сложностей, были даны определённые оценки, в том числе обсуждены возможные средства технической и экспертной поддержки.