Avropa Şurası ilə əməkdaşlıq layihəsi çərçivəsində Lənkəran şəhərində təlim keçirilib
Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu  Avropa Şurası Katibliyinin İnsan Hüquqları və Qanunun Aliliyi Direktoratlığı ilə birgə əməkdaşlıq layihəsi çərçivəsində keçirilən silsilə təlimlər davam etdirilir. Sentyabrın 14-də İnstitutun təlimçi-ekspertləri “Avropa İnsan Hüquqları Konvensiyasının (AİHK) 6-cı maddəsi. Azərbaycan ədalət mühakiməsi İnsan Hüquqları üzrə Avropa Məhkəməsinin baxış bucağında” mövzusunda Lənkəran şəhərində hüquqşünaslar üçün təlim keçiriblər.
Təlim proqramı modulu ədliyyə qurumlarının, prokurorluq və məhkəmə orqanlarının əməkdaşları, mediatorlar, həmçinin Vəkillər Kollegiyasının üzvləri üçün nəzərdə tutulub və onların peşəkarlıq səviyyəsinin yüksəldilməsi məqsədilə həyata keçirilir.
İnstitutun İnsan hüquqları üzrə təlim və ekspertiza şöbəsinin müdiri, Vəkillər Kollegiyasının üzvü Vüsalə Muradxanlı təlim iştirakçıları qarşısında “AİHK-in 6-cı maddəsi: mülki-hüquqi aspekt” mövzusu ilə çıxış edib. Təlimçi ədalətli məhkəmə araşdırması hüququnu qanunun aliliyi baxımından şərh edərək, məhkəməyə əlçatanlığın praktiki və effektiv olmasının vacibliyini vurğulayıb.
Hüquq eksperti Vəfaddin İbayev isə təqdimatında Azərbaycana qarşı qəbul olunmuş qərarlarda aşkar edilmiş pozuntular və onların aradan qaldırılması yolları, məhkəməyə müraciət hüququ, məhkəmə prosesində tərəflərin bərabərliyi mövzusunda ümumi şərhlər verib.
Yekunda iştirakçılarla kazusların həlli qrup şəklində işlənilib və təlimin qiymətləndirilməsi həyata keçirilib. 18 nəfər təlim iştirakçısına sertifikatlar təqdim edilib.

В городе Ленкорань прошёл тренинг в рамках сотрудничества с Советом Европы
Продолжается серия тренингов, проводимых в рамках проекта совместного сотрудничества Института права и прав человека и Директората по правам человека и верховенству права Секретариата Совета Европы.
14 сентября тренеры-эксперты Института провели тренинг для юристов в городе Ленкорань на тему «Статья 6 Европейской конвенции по правам человека (ЕКПЧ). Азербайджанское правосудие с точки зрения Европейского суда по правам человека».
Модуль программы тренинга предназначен для сотрудников юстиции, прокуратуры и судебных органов, медиаторов, а также членов Коллегии адвокатов и проводится в целях повышения их квалификации.
Заведующая Отделом обучения и экспертизы по правам человека Института, член Коллегии адвокатов Вюсаля Мурадханлы, выступила перед участниками тренинга на тему «Статья 6 ЕКПЧ: гражданско-правовой аспект». Прокомментировав право на справедливое судебное разбирательство с точки зрения верховенства закона, отметила важность практического и эффективного доступа к суду.
Эксперт по правовым вопросам, Вафаддин Ибаев в общих чертах разъяснил нарушения, выявленные в решениях против Азербайджана и пути их устранения, право на обращение в суд и равенство сторон в судебном процессе.
В завершение в форме групповой работы с участниками были проработаны решения казусов, дана оценка тренингу. По окончании тренинга 18 участникам были вручены сертификаты.