Avropa Şurası ilə əməkdaşlıq layihəsi çərçivəsində Lənkəran şəhərində təlim keçirilib
Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu  Avropa Şurası Katibliyinin İnsan Hüquqları və Qanunun Aliliyi Direktoratlığı ilə birgə əməkdaşlıq layihəsi çərçivəsində keçirilən silsilə təlimlər davam etdirilir. Sentyabrın 14-də İnstitutun təlimçi-ekspertləri “Avropa İnsan Hüquqları Konvensiyasının (AİHK) 6-cı maddəsi. Azərbaycan ədalət mühakiməsi İnsan Hüquqları üzrə Avropa Məhkəməsinin baxış bucağında” mövzusunda Lənkəran şəhərində hüquqşünaslar üçün təlim keçiriblər.
Təlim proqramı modulu ədliyyə qurumlarının, prokurorluq və məhkəmə orqanlarının əməkdaşları, mediatorlar, həmçinin Vəkillər Kollegiyasının üzvləri üçün nəzərdə tutulub və onların peşəkarlıq səviyyəsinin yüksəldilməsi məqsədilə həyata keçirilir.
İnstitutun İnsan hüquqları üzrə təlim və ekspertiza şöbəsinin müdiri, Vəkillər Kollegiyasının üzvü Vüsalə Muradxanlı təlim iştirakçıları qarşısında “AİHK-in 6-cı maddəsi: mülki-hüquqi aspekt” mövzusu ilə çıxış edib. Təlimçi ədalətli məhkəmə araşdırması hüququnu qanunun aliliyi baxımından şərh edərək, məhkəməyə əlçatanlığın praktiki və effektiv olmasının vacibliyini vurğulayıb.
Hüquq eksperti Vəfaddin İbayev isə təqdimatında Azərbaycana qarşı qəbul olunmuş qərarlarda aşkar edilmiş pozuntular və onların aradan qaldırılması yolları, məhkəməyə müraciət hüququ, məhkəmə prosesində tərəflərin bərabərliyi mövzusunda ümumi şərhlər verib.
Yekunda iştirakçılarla kazusların həlli qrup şəklində işlənilib və təlimin qiymətləndirilməsi həyata keçirilib. 18 nəfər təlim iştirakçısına sertifikatlar təqdim edilib.

The training within the framework of cooperation with Council of Europe was conducted in Lankaran
The Institute of Law and Human Rights continues conducting trainings as part of a joint cooperation with the Council of Europe Directorate General of Human Rights and the Rule of Law.
The training program module was organized for employees of justice departments, the prosecutor's office and judicial authorities, mediators, as well as members of the Bar Association. The head of the Human Rights Training and Expertise Department of the Institute, member of the Bar Association, Vusala Muradkhanli gave general information about the activities of the Institute to the training participants and made an extensive presentation on “Article 6 of the ECHR: civil-legal aspect” in front of audience. By commenting on the right to a fair trial from the point of view of the rule of law, the trainer emphasized the importance of practical and effective access to the court.
In his presentation, legal expert of the Institute, Vafaddin Ibayev gave general comments on the following issues: violations identified in the decisions taken against Azerbaijan and ways of eliminating them; the right to appeal to the court; equality of parties in court proceedings.
The solution of the legal cases was carried out with the participants in groups, and the training was evaluated. At the end, 18 training participants were awarded with certificates.