Avropa Şurası ilə əməkdaşlıq çərçivəsində növbəti təlim Şəki şəhərində keçirilib
Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu və Avropa Şurasının birgə əməkdaşlığı çərçivəsində növbəti təlim iyulun 28-də Şəki şəhərində keçirilib.
“Avropa İnsan Hüquqları Konvensiyasının (AİHK) 6-cı maddəsi. Azərbaycan ədalət mühakiməsi İnsan Hüquqları üzrə Avropa Məhkəməsinin baxış bucağında” mövzusunda keçirilən təlim ədliyyə qurumlarının, prokurorluq və məhkəmə orqanlarının əməkdaşları, mediatorlar həmçinin Vəkillər Kollegiyasının üzvləri üçün təşkil edilib.
Tədbirin açılışında İnstitutun İnsan hüquqları üzrə təlim və ekspertiza şöbəsinin müdiri, Vəkillər Kollegiyasının üzvü Vüsalə Muradxanlı təlim iştirakçılarına İnstitutun fəaliyyəti barədə ümumi məlumat verib və “AİHK-in 6-cı maddəsi: mülki-hüquqi aspekt” mövzusunda geniş təqdimatla çıxış edib. Təlimçi ədalətli məhkəmə araşdırması hüququnu qanunun aliliyi baxımından şərh edərək, məhkəməyə əlçatanlığın praktiki və effektiv olmasının vacibliyini vurğulayıb.
İnstitutun hüquq eksperti Vəfaddin İbayev təqdimatında Azərbaycana qarşı qəbul olunmuş qərarlarda aşkar edilmiş pozuntular və onların aradan qaldırılması yolları, məhkəməyə müraciət hüququ, məhkəmə prosesində tərəflərin bərabərliyi, məhkəmə proseslərinin çəkişmə prinsipi mövzusunda ümumi şərhlər verib. Eyni zamanda, bu qərarların ictimaiyyət və mətbuat üçün açıq olmasının əhəmiyyətindən danışıb. V.İbayev təqsirsizlik prezumpsiyası, məhkəmə qərarlarının icrasının gecikdirilməsi, hüquqi yardım və vəkillə təmin olunma məsələlərinə də toxunub.
Müzakirələr zamanı təlimçi-ekspertlər tərəfindən təlim iştirakçılarına təqsirləndirilən şəxslərə qarşı irəli sürülən ittihamların mahiyyəti və əsasları izah olunmuş, müdafiənin təşkili üçün zəruri vaxtın verilməsi, sübutların tədqiqi və təqdim olunmasında bərabərlik, prosesin aparıldığı dili bilməyən şəxslərin tərcüməçi ilə təmin olunması mövzularına dair müvafiq tövsiyələr verilib.
İştirakçılarla kazusların həlli qrup şəklində işlənilib və təlimin qiymətləndirilməsi həyata keçirilib. Sonda 21 nəfər təlim iştirakçısına sertifikatlar təqdim edilib.

В рамках сотрудничества с Советом Европы в городе Шеки проведён очередной тренинг
Очередной тренинг в рамках совместного сотрудничества Института права и прав человека и Совета Европы прошёл 28 июля в городе Шеки.
Тренинг на тему «Статья 6 Европейской конвенции по правам человека (ЕКПЧ). Азербайджанское правосудие с точки зрения Европейского суда по правам человека» был организован для работников юстиции, прокуратуры и судебных органов, медиаторов, а также членов Коллегии адвокатов.
На открытии мероприятия, заведующая Отделом обучения и экспертизы по правам человека Института, член Коллегии адвокатов Вюсаля Мурадханлы, предоставила участникам тренинга общую информацию о направлениях деятельности Института и выступила с обширным докладом на тему «Статья 6 ЕКПЧ: гражданско-правовой аспект». Прокомментировав право на справедливое судебное разбирательство с точки зрения верховенства закона , она отметила важность практического и эффективного доступа к правосудию.
Эксперт Института по правовым вопросам, Вафаддин Ибаев в общих чертах прокомментировал нарушения, выявленные в решениях против Азербайджана и пути их устранения, право на обращение в суд, равноправие сторон в судебном процессе, а также принцип оспаривания судебных решений, . и важности того, чтобы эти решения были в открытом доступе для общественности и прессы. Также, В.Ибаев затронул вопросы презумпции невиновности, неправомерной задержки исполнения судебных решений, обеспечения правовой помощи и предоставления бесплатного адвоката.
В ходе обсуждений обучающие эксперты разъяснили участникам тренинга суть и основания обвинений предъявленных обвиняемому, а также дали соответствующие рекомендации по вопросам предоставления необходимого времени для построения защиты, равенства прав при изучении и представлении доказательств, обеспечения переводчиком лиц, не владеющих языком, на котором ведётся процесс.
В групповой форме работы с участниками были проработаны решения казусов, дана оценка тренингу. По завершению 21 участнику тренинга были вручены сертификаты.