Avropa Şurası ilə əməkdaşlıq çərçivəsində növbəti təlim Şəki şəhərində keçirilib
Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu və Avropa Şurasının birgə əməkdaşlığı çərçivəsində növbəti təlim iyulun 28-də Şəki şəhərində keçirilib.
“Avropa İnsan Hüquqları Konvensiyasının (AİHK) 6-cı maddəsi. Azərbaycan ədalət mühakiməsi İnsan Hüquqları üzrə Avropa Məhkəməsinin baxış bucağında” mövzusunda keçirilən təlim ədliyyə qurumlarının, prokurorluq və məhkəmə orqanlarının əməkdaşları, mediatorlar həmçinin Vəkillər Kollegiyasının üzvləri üçün təşkil edilib.
Tədbirin açılışında İnstitutun İnsan hüquqları üzrə təlim və ekspertiza şöbəsinin müdiri, Vəkillər Kollegiyasının üzvü Vüsalə Muradxanlı təlim iştirakçılarına İnstitutun fəaliyyəti barədə ümumi məlumat verib və “AİHK-in 6-cı maddəsi: mülki-hüquqi aspekt” mövzusunda geniş təqdimatla çıxış edib. Təlimçi ədalətli məhkəmə araşdırması hüququnu qanunun aliliyi baxımından şərh edərək, məhkəməyə əlçatanlığın praktiki və effektiv olmasının vacibliyini vurğulayıb.
İnstitutun hüquq eksperti Vəfaddin İbayev təqdimatında Azərbaycana qarşı qəbul olunmuş qərarlarda aşkar edilmiş pozuntular və onların aradan qaldırılması yolları, məhkəməyə müraciət hüququ, məhkəmə prosesində tərəflərin bərabərliyi, məhkəmə proseslərinin çəkişmə prinsipi mövzusunda ümumi şərhlər verib. Eyni zamanda, bu qərarların ictimaiyyət və mətbuat üçün açıq olmasının əhəmiyyətindən danışıb. V.İbayev təqsirsizlik prezumpsiyası, məhkəmə qərarlarının icrasının gecikdirilməsi, hüquqi yardım və vəkillə təmin olunma məsələlərinə də toxunub.
Müzakirələr zamanı təlimçi-ekspertlər tərəfindən təlim iştirakçılarına təqsirləndirilən şəxslərə qarşı irəli sürülən ittihamların mahiyyəti və əsasları izah olunmuş, müdafiənin təşkili üçün zəruri vaxtın verilməsi, sübutların tədqiqi və təqdim olunmasında bərabərlik, prosesin aparıldığı dili bilməyən şəxslərin tərcüməçi ilə təmin olunması mövzularına dair müvafiq tövsiyələr verilib.
İştirakçılarla kazusların həlli qrup şəklində işlənilib və təlimin qiymətləndirilməsi həyata keçirilib. Sonda 21 nəfər təlim iştirakçısına sertifikatlar təqdim edilib.

The training within the framework of cooperation with the Council of Europe was conducted in Sheki
The training within the framework of the joint cooperation of the Institute of Law and Human Rights and the Council of Europe was held in Sheki on July 28.
The training on "Article 6 of the European Convention on Human Rights (ECHR). Court of Justice of Azerbaijan in the perspective of the European Court of Human Rights" was organized for employees of the justice, prosecutor’s office and judicial authorities, mediators, as well as members of the Bar Association.
The head of the Human Rights Training and Expertise Department of the Institute, member of the Bar Association, Vusala Muradkhanli made an opening speech and informed the participants of the training about the activities of the Institute. V.Muradkhanli made an extensive presentation on “Article 6 of the ECHR: civil-legal aspect”. By commenting on the right to a fair trial from the point of view of the rule of law, the trainer emphasized the importance of practical and effective access to the court.
In his presentation, legal expert of the Institute, Vafaddin Ibayev gave general comments on the following issues: violations identified in the decisions taken against Azerbaijan and ways of eliminating them; the right to appeal to the court; equality of parties in court proceedings and the principle of contention in court proceedings. At the same time, he spoke about the importance of making these decisions open to the public and the press. V.Ibayev also touched upon the issues of the presumption of innocence, delay in the execution of court decisions, legal assistance and provision of lawyers.
During the discussions, the expert trainers explained to the participants the essence and grounds of the charges brought against the accused persons, gave relevant recommendations on providing the necessary time to organize the defense, equality in the examination and presentation of the evidence, and providing an interpreter for persons who do not speak the language in which the trial is being conducted.
The solution of the legal cases was carried out with the participants in groups, and the training was evaluated. At the end, 21 training participants were awarded with certificates.