Avropa İnsan Hüquqları Konvensiyasının 6-cı maddəsi üzrə hüquqşünaslara təlim keçirilib
"Hər kəs, onun mülki hüquq və vəzifələri müəyyən edilərkən, məhkəmə tərəfindən işinin ədalətli araşdırılması hüququna malikdir" – bu fikirlər Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun “Avropa İnsan Hüquqları Konvensiyasının (AİHK) 6-cı maddəsi” mövzusunda təşkil etdiyi təlimdə səsləndirilib.
Oktyabrın 2-də İnstitutun təcrübəli təlimçi-ekspertləri tərəfindən keçirilən təlimin gündəliyində insan hüquqlarına dair yerli və beynəlxalq qanunvericilik və onların müqayisəli təhlili, beynəlxalq hüquqi sənədlər, insan hüquqlarının müdafiə mexanizmləri, həmçinin İnsan Hüquqları üzrə Avropa Məhkəməsinin presedent hüququ, insan hüquqlarının monitorinqi və digər bu kimi aktual mövzular yer alıb.
Təlimdə AİHK-nın 6-cı maddəsi (Ədalətli məhkəmə araşdırması hüququ) mülki-hüquqi və cinayət aspektindən təhlil olunub, eyni zamanda məhkəməyə əlçatanlıq, təqsirsizlik prezumpsiyası, müdafiə hüququnun təminatı, habelə Azərbaycana qarşı çıxarılan qərarlarda ən çox tanınan pozuntular müzakirə edilib və maraqlı fikir mübadiləsi aparılıb.
17 hüquqşünasın iştirak etdiyi təlim keys tapşırıqlarının həlli ilə davam edib və hüquqşünasları maraqlandıran suallar ətrafında geniş müzakirələr aparılıb. Sonda təlim iştirakçılarına sertifikatlar təqdim edilib.

The Institute held a training session for lawyers on Article 6 of the European Convention on Human Rights
“Everyone is entitled to a fair trial by a court in the determination of his civil rights and obligations” - these ideas were delivered at the training on “Article 6 of the European Convention on Human Rights (ECHR)” organized by the Institute of Law and Human Rights.
On October 2, the agenda of the training held by expert trainers of the Institute included domestic and international legislation on human rights and their comparative analysis, international legal acts, mechanisms for the protection of human rights, as well as the case law of the European Court of Human Rights, monitoring of human rights, and other current topics.
During the training session, Article 6 of the (Right to a fair trial) was analyzed from the civil-legal and criminal aspects, at the same time access to court, presumption of innocence, guarantee of the right to defense, in particular the most recognized violations in the judgments issued against Azerbaijan were discussed and an interesting exchange of views was carried out.
The training, attended by 17 lawyers, continued with the solution of case assignments and extensive discussions on questions of interest to lawyers. At the end, certificates were awarded to the training participants.