“Erməni nasizmi – terror ideologiyası” rus və ingilis dillərində nəşr olunub
AMEA-nın Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun direktoru, hüquq elmləri doktoru, professor Aytən Mustafazadənin və elmi işçisi, politologiya üzrə fəlsəfə doktoru Abbas İslamovun həmmüəllifi olduğu “Erməni nasizmi – terror ideologiyası” kitabı nəşr olunub.
Rus və ingilis dillərində ərsəyə gələn kitab bəşər tarixində mövcud olmuş, lakin son zamanlara qədər dünya ictimaiyyəti üçün praktiki olaraq tanış olmayan unikal hadisənin – erməni irqçiliyinin dərin köklərinin ifşasına həsr edilib. Qeyd olunub ki, gizli hərəkətverici qüvvə kimi fəaliyyət göstərən irqçi ideologiyası, radikal erməni millətçiliyini bir neçə onilliklər ərzində Cənubi Qafqaz xalqları üçün qanlı fəlakətə çevrilən təcavüzkar nasizm səviyyəsinə gətirib.
Erməni işğalçı ordusunun məğlub olmasına, Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinin azad edilməsinə və Vətən müharibəsinin qələbə ilə başa çatmasına baxmayaraq, erməni irqçiliyi və nasizm ideologiyası heç də öz mahiyyətini və məzmununu dəyişməyib. Sözügedən ideologiya həm Ermənistanın özündə, həm də çoxsaylı erməni diasporlarında erməni milli şüurunun əsas hərəkətverici qüvvəsinə çevrilib. Erməni irqçiliyi nəinki müasir dövrün yeganə irqçi ideologiyasıdır, eləcə də erməni mühitində fəal təbliğ olunur və bölgədə sülh və sabitlik üçün həqiqi təhlükə olaraq qalmaqda davam edir.

"Armenian Nazism - the ideology of terror" was published in Russian and English
The book "Armenian Nazism - the ideology of terror" co-authored by the director of the Institute of Law and Human Rights of ANAS, Doctor of Law, Professor Ayten Mustafazade and researcher, Doctor of Philosophy in Political Science Abbas Islamov has been published.
This book is devoted to exposure of the deep origins of a unique phenomenon in the history of humankind – Armenian racism, to the re¬cent time practically not known by the world community. The racist ideology, acting as a hidden driving force, brought radical Armenian nationalism to the level of aggressive Nazism, which for several decades turned into a bloody calamity for the nations of the South Caucasus.
Despite the defeat of the Armenian occupational army, the libera¬tion of the occupied territories of Azerbaijan and the victorious end of the Patriotic War, the ideology of Armenian racism and Nazism has not changed its essence and content at all. It still dominates the Armenian national consciousness, both in Armenia itself and in numerous Arme¬nian diasporas. Armenian racism is not only the sole racist ideology of our time – it is still actively promoted in the Armenian environment and continues to be a real threat to peace and stability in the region.