“Erməni nasizmi – terror ideologiyası” rus və ingilis dillərində nəşr olunub
AMEA-nın Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun direktoru, hüquq elmləri doktoru, professor Aytən Mustafazadənin və elmi işçisi, politologiya üzrə fəlsəfə doktoru Abbas İslamovun həmmüəllifi olduğu “Erməni nasizmi – terror ideologiyası” kitabı nəşr olunub.
Rus və ingilis dillərində ərsəyə gələn kitab bəşər tarixində mövcud olmuş, lakin son zamanlara qədər dünya ictimaiyyəti üçün praktiki olaraq tanış olmayan unikal hadisənin – erməni irqçiliyinin dərin köklərinin ifşasına həsr edilib. Qeyd olunub ki, gizli hərəkətverici qüvvə kimi fəaliyyət göstərən irqçi ideologiyası, radikal erməni millətçiliyini bir neçə onilliklər ərzində Cənubi Qafqaz xalqları üçün qanlı fəlakətə çevrilən təcavüzkar nasizm səviyyəsinə gətirib.
Erməni işğalçı ordusunun məğlub olmasına, Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinin azad edilməsinə və Vətən müharibəsinin qələbə ilə başa çatmasına baxmayaraq, erməni irqçiliyi və nasizm ideologiyası heç də öz mahiyyətini və məzmununu dəyişməyib. Sözügedən ideologiya həm Ermənistanın özündə, həm də çoxsaylı erməni diasporlarında erməni milli şüurunun əsas hərəkətverici qüvvəsinə çevrilib. Erməni irqçiliyi nəinki müasir dövrün yeganə irqçi ideologiyasıdır, eləcə də erməni mühitində fəal təbliğ olunur və bölgədə sülh və sabitlik üçün həqiqi təhlükə olaraq qalmaqda davam edir.

«Армянский нацизм - идеология террора» издан на русском и английском языках
Вышла в свет книга «Армянский нацизм - идеология террора» в соавторстве с директором Института права и прав человека НАНА, доктором юридических наук, профессором Айтеном Мустафазаде и научном сотрудником, доктором философских наук по политическим наукам Аббасом Исламовым.
Книга посвящена разоблачению глубинных истоков уникального явления в истории человечества – армянского расизма, до недавнего времени практически не известного мировой общественности. Расистская идеология, выступающая в роли скрытой движущей силы, вывела радикальный армянский национализм на уровень агрессивного нацизма, на несколько десятилетий обернувшегося кровавым бедствием для народов Южного Кавказа.
Несмотря на разгром армянской оккупационной армии, освобождение захваченных территорий Азербайджана и победоносное завершение Отечественной войны, идеология армянского расизма и нацизма нисколько не изменила своей сути и содержания. Она по-прежнему доминирует в армянском национальном сознании как в самой Армении, так и в многочисленных армянских диаспорах. Армянский расизм является не только единственной расист¬ской идеологией современности – он по-прежнему активно пропагандируется в армянской среде и продолжает оставаться ре¬альной угрозой миру и стабильности в регионе.