Erməni Qriqorian kilsəsi “Erməni məsələsi”nin yaradıcısıdır
AMEA-nın Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun baş elmi işçisi, tarix elmləri doktoru Həcər Verdiyeva VIII Beynəlxalq Türk Dünyası Araşdırmaları Simpoziumunda iştirak edir.
İyunun 2-də öz işinə başlayan beynəlxalq tədbir pandemiya qaydalarına uyğun olaraq onlayn formatda keçirilir.
Simpoziumun üçüncü günündə dinlənilən məruzələr arasında Həcər Verdiyevanın "Erməni Qriqorian kilsəsi “Erməni məsələsi”nin yaradıcısıdır" mövzusunda elmi məruzəsi maraqla qarşılanıb.
Alim diqqətə çatdırıb ki, “erməni məsələsi”ni araşdırarkən, həm sovet tarixşünaslığı, həm Qərb tarixşünaslığı aysberqin üst hissəsini götürmüş, “məzlum” erməni və “vəhşi” türk obrazlarını yaratmış, “erməni məsələsi”nin ana xəttini təşkil etmiş “Böyük Ermənistan” ideyasının ilk cinayətlərindən olan, XIX əsrin sonlarında Şərqi Anadoluda baş verən, erməni iğtişaşlarının günahını Osmanlı imperiyasında görüblər.
Onun sözlərinə görə, problemin coğrafi məkanı genişlənib Cənubi Qafqaza keçdikcə bölgədə milli qarşıdurmanın kəskinləşməsini Qərb tarixşünaslığı Romanovlar Rusiyasında axtarsa da, öz növbəsində sovet tarixşünaslığı baş verən olayların günahını Qərb dövlətlərində görüb, lakin “erməni məsələsi”nin yaradıcısı kimdir?” sualına cavab verilməyib.
H.Verdiyeva vurğulayıb ki, IV əsrin sonlarından etibarən İkiçayarasından Şərqi Anadoluya, Qars yaylasına, oradan da Aralıq dənizi hövzəsinə – Kilikiyaya qədər yayılmış pərakəndə ermənilər üçün yeni vətən axtarışında olan erməni Qriqorian kilsəsi xristianlığın monofizit təlimini qoruyub, orta əsrlərdə kilsənin soyuq divarları arasında “erməni məsələsi” əfsanəsini uydurub.
Qeyd edək ki, virtual formatda keçirilən VIII Beynəlxalq Türk Dünyası Araşdırmaları Simpoziumu iyun ayının 5-dək davam edəcək.

Армянская Григорианская церковь является создателем “армянского вопроса
Старший научный сотрудник Института права и прав человека НАНА, доктор исторических наук Хаджар Вердиева принимает участие в VIII Международном симпозиуме исследований тюркского мира.
Международное мероприятие, начавшее свою работу 2 июня, проходит в онлайн-формате в соответствии с правилами пандемии.
Среди докладов, заслушанных в третий день симпозиума, с интересом был встречен научный доклад Хаджар Вердиевой на тему "армянская Григорианская церковь-создатель “армянского вопроса”".
Ученый довел до внимания, что, исследуя “армянский вопрос”, как советская, так и западная историография взяли верх над айсбергом, создали образы “угнетенных” армян и “диких” турок, одним из первых преступлений идеи “Великой Армении”, ставшей материнской линией “армянского вопроса”, обвинили Османскую империюв армянских беспорядках, произошедших в Восточной Анатолии в конце XIX века.
По ее словам, по мере расширения географического пространства проблемы и перехода на Южный Кавказ обострение национального конфликта в регионе западная историография искала в России Романовых, в свою очередь советская историография видела в западных государствах виновников происходящего, но на вопрос "кто же является создателем “армянского вопроса”? " не ответили.
Х. Вердиева подчеркнула, что с конца IV века Армяно-григорианская церковь, искавшая новую родину для рассеянных армян от Икичайары до Восточной Анатолии, Карского плато, а оттуда и до бассейна Средиземного моря – Киликии, сохранила монофизитское учение христианства, в Средние века под холодными стенами церкви выдумала легенду об “армянском вопросе”.
Отметим, что VIII Международный симпозиум исследований тюркского мира, проводимый в виртуальном формате, продлится до 5 июня.