Erməni Qriqorian kilsəsi “Erməni məsələsi”nin yaradıcısıdır
AMEA-nın Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun baş elmi işçisi, tarix elmləri doktoru Həcər Verdiyeva VIII Beynəlxalq Türk Dünyası Araşdırmaları Simpoziumunda iştirak edir.
İyunun 2-də öz işinə başlayan beynəlxalq tədbir pandemiya qaydalarına uyğun olaraq onlayn formatda keçirilir.
Simpoziumun üçüncü günündə dinlənilən məruzələr arasında Həcər Verdiyevanın "Erməni Qriqorian kilsəsi “Erməni məsələsi”nin yaradıcısıdır" mövzusunda elmi məruzəsi maraqla qarşılanıb.
Alim diqqətə çatdırıb ki, “erməni məsələsi”ni araşdırarkən, həm sovet tarixşünaslığı, həm Qərb tarixşünaslığı aysberqin üst hissəsini götürmüş, “məzlum” erməni və “vəhşi” türk obrazlarını yaratmış, “erməni məsələsi”nin ana xəttini təşkil etmiş “Böyük Ermənistan” ideyasının ilk cinayətlərindən olan, XIX əsrin sonlarında Şərqi Anadoluda baş verən, erməni iğtişaşlarının günahını Osmanlı imperiyasında görüblər.
Onun sözlərinə görə, problemin coğrafi məkanı genişlənib Cənubi Qafqaza keçdikcə bölgədə milli qarşıdurmanın kəskinləşməsini Qərb tarixşünaslığı Romanovlar Rusiyasında axtarsa da, öz növbəsində sovet tarixşünaslığı baş verən olayların günahını Qərb dövlətlərində görüb, lakin “erməni məsələsi”nin yaradıcısı kimdir?” sualına cavab verilməyib.
H.Verdiyeva vurğulayıb ki, IV əsrin sonlarından etibarən İkiçayarasından Şərqi Anadoluya, Qars yaylasına, oradan da Aralıq dənizi hövzəsinə – Kilikiyaya qədər yayılmış pərakəndə ermənilər üçün yeni vətən axtarışında olan erməni Qriqorian kilsəsi xristianlığın monofizit təlimini qoruyub, orta əsrlərdə kilsənin soyuq divarları arasında “erməni məsələsi” əfsanəsini uydurub.
Qeyd edək ki, virtual formatda keçirilən VIII Beynəlxalq Türk Dünyası Araşdırmaları Simpoziumu iyun ayının 5-dək davam edəcək.

Armenian Gregorian church is the creator of the “Armenian issue”
Senior Researcher of the Institute of Law and Human Rights of ANAS, Doctor of Historical Sciences Hajar Verdieva takes part in the VIII International Symposium of the Turkic World Research.
The international event, which began its work on June 2, is being held online in accordance with the rules of the pandemic.
Among the reports heard on the third day of the symposium, the scientific report of Hajar Verdiyeva on the topic "The Armenian Gregorian Church - the creator of the" Armenian issue"" was met with interest.
The scientist brought to attention that, while studying the "Armenian issue”, both Soviet and Western historiography got the better of the iceberg, created images of "oppressed" Armenians and "wild" Turks, one of the first crimes of the idea of "Greater Armenia“, which became the mother line of the” Armenian question", blamed the Ottoman Empire for the Armenian riots that occurred in Eastern Anatolia at the end of the XIX century.
According to her, as the geographical space of the problem expanded and the national conflict in the region became more acute in the South Caucasus, Western historiography looked for the Romanovs in Russia, while Soviet historiography saw the Western states as the culprits of what was happening, but to the question "who is the creator of the”Armenianissue"? "they didn't answer.
H. Verdieva stressed that since the end of the IV century, the Armenian-Gregorian Church, which sought a new homeland for the scattered Armenians from Ikichayara to Eastern Anatolia, the Kara Plateau, and from there to the Mediterranean basin – Cilicia, preserved the Monophysite teaching of Christianity, and in the Middle Ages, under the cold walls of the church, invented the legend of the “Armenian issue”.
It should be noted that the VIII International Symposium of Studies of the Turkic World, held in a virtual format, will last until June 5