Məmməd Xələfovun 100 illik yubiley tədbiri keçirilmişdir
10 noyabr tarixində İnstitutumuzun əməkdaşı Səidə Həsənzadə Bakı Dövlət Universitetində görkəmli hüquqşünas alim, hüquq elmləri doktoru, professor Məmməd Xələfovun 100 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbirdə iştirak etmişdir.
Tədbirdə Məmməd Xələfovun Azərbaycanda hüquq elminin inkişafında, hüquqşünas kadrların hazırlanmasında əvəzsiz rol oynadığı, gələcək nəsillərə zəngin elmi irs qoyan örnək şəxsiyyət olduğu yubiley iştirakçılarının diqqətinə çatdırılmışdır. Eyni zamanda görkəmli alimin Xalq Cümhuriyyətinin süqutundan sonra hüquq elmində yaranmış problemlərin aradan qaldırılması istiqamətində apardığı araşdırmaların elmə bir töhfə olduğu bildirilmişdir.
Həmçinin, Məmməd Xələfovun Sovet dövrünün bürokratik əngəlləri şəraitində hüququn müxtəlif sahələrini ana dilində tədris edən müəllim kadrların hazırlanmasında böyük əzm göstərdiyi vurğulanmışdır. Məhz bu xidmətlərinə görə M.Xələfov bir sıra orden və medallarla təltif olunmuş və "Azərbaycanın Əməkdar hüquqşünası" fəxri adına layiq görülmüşdür.

Состоялось мероприятие, посвященное 100-летию Мамеда Халафова
10 ноября сотрудница нашего Института Саида Гасанзаде приняла участие в мероприятии, проведённом в Бакинском Государственном Университете и посвященном 100-летию со дня рождения выдающегося ученого-юриста, доктора юридических наук, профессора Мамеда Халафова.
Профессор Мамед Халафов являлся образцовой личностью, оставившей богатое научное наследие будущим поколениям, сыгравший неоценимую роль в развитии юридической науки и в подготовке юридических кадров Азербайджана. Исследования, проведенные нашим видным ученым в направлении решения проблем, возникших в юриспруденции, после падения Народной Республики, внесли значимый вклад в науку.
Также было подчеркнуто, что в условиях бюрократических преград советского периода времени профессор Мамед Халафов проявил большую решимость в деле подготовки преподавателей умеющих преподнести материалы о различных сферах юриспруденции на родном языке. Именно за эти заслуги М.Халафов был награждён рядом орденов и медалей и удостоен почетного звания «Заслуженный юрист Азербайджана»