Məmməd Xələfovun 100 illik yubiley tədbiri keçirilmişdir
10 noyabr tarixində İnstitutumuzun əməkdaşı Səidə Həsənzadə Bakı Dövlət Universitetində görkəmli hüquqşünas alim, hüquq elmləri doktoru, professor Məmməd Xələfovun 100 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbirdə iştirak etmişdir.
Tədbirdə Məmməd Xələfovun Azərbaycanda hüquq elminin inkişafında, hüquqşünas kadrların hazırlanmasında əvəzsiz rol oynadığı, gələcək nəsillərə zəngin elmi irs qoyan örnək şəxsiyyət olduğu yubiley iştirakçılarının diqqətinə çatdırılmışdır. Eyni zamanda görkəmli alimin Xalq Cümhuriyyətinin süqutundan sonra hüquq elmində yaranmış problemlərin aradan qaldırılması istiqamətində apardığı araşdırmaların elmə bir töhfə olduğu bildirilmişdir.
Həmçinin, Məmməd Xələfovun Sovet dövrünün bürokratik əngəlləri şəraitində hüququn müxtəlif sahələrini ana dilində tədris edən müəllim kadrların hazırlanmasında böyük əzm göstərdiyi vurğulanmışdır. Məhz bu xidmətlərinə görə M.Xələfov bir sıra orden və medallarla təltif olunmuş və "Azərbaycanın Əməkdar hüquqşünası" fəxri adına layiq görülmüşdür.

An event dedicated to the 100th anniversary of Mammad Khalafov was held
On November 10, the Institute’s member staff, Saida Hasanzade, participated in an event dedicated to the 100th anniversary of the birth of an outstanding legal scholar, Doctor of Law, Professor Mammad Khalafov at Baku State University. At the event, the participants were informed that Mammad Khalafov played an invaluable role in the development of legal science in Azerbaijan, in the training of legal personnel, and he was example of a person who left a rich scientific heritage to future generations. At the same time, it was stated that the research conducted by a prominent scientist in the direction of eliminating the problems that arose in legal science after the fall of the People's Republic was a great contribution to science.
It was also emphasized that Mammad Khalafov showed great perseverance in training teachers who taught various fields of law in their native language under the bureaucratic barriers of the Soviet era. Due to these merits M. Khalafov was awarded the honorary title “Honored Lawyer of Azerbaijan and a number of other orders and medals.